Lifestyle Novinky

Rozhovor: Petra Spielböcková, Kristína Slováková – Silluette Dance Studio

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Petra Spielböcková, je majiteľkou novootvoreného pole dance štúdia Silluette Dance Studio, ktoré nájdete v bratislavskom Ružinove. V Petrinom štúdiu Vás čakajú ako trénerky veľmi šikovné dievčatá: Janka Škumátová, Kristína Slováková a Katarína Maraková (Fotka hore). Petra sa pole dance venuje už nejakú dobu. O tom, čo je to pole dance, a prečo sa mu venovať sa dočítate v našom rozhovore. Viac informácií o štúdiu nájdete na facebooku Silluette Dance Studio.

pole2

Petra Spielböcková

Čo je to pole dance?

Petra: Pole dance je tanec na a pri tyči. Snúbia sa v ňom moderné prvky gymnastiky, akrobacia, posilňovanie a tanec. Je výborný na koordináciu tela, zvyšuje sebavedomie, flexibilitu a v neposlednom rade tvaruje postavu.

Kika: Ak sa povie Pole dance (tanec na tyči alebo vertikálny tanec na tyči), často sa ľuďom vybaví nočný kabaret. Áno, aj to je súčasť histórie. Málokto však vie, že jeho skutočné korene siahajú až do Indie. Tu sa zrodil z jogínskeho cvičenia na drevenom koli.

https://www.youtube.com/watch?v=5OIx_NR7x1M

Petra ty si založila pole dance štúdio. Prečo práve pole dance? Čo ťa priviedlo k tomuto športu?

Petra: Pole Dance hlavne preto, že je to veľmi elegantný šport. Napriek tvrdej drine, je človek po každej hodine plný nadšenia a endorfínov, čo všetko sa dá dokázať. Venujem sa mu aj preto, že sa pri ňom krásne tvaruje postava a veľmi rýchlo sa tvoria svaly na celom tele. Prvú hodinu som absolvovala pred vyše rokom. K pole dance som sa dostala cez kamarátku Janku Škumátovú, ktorá ma vyslovene do toho dotiahla. Samozrejme som mala predtým pochybnosti, či tento šport môžem robiť, keď mám slabé ruky. Nikdy predtým som nerobila žiadnu gymnastiku a pod. Každopádne tento šport môže robiť každý bez ohľadu na vek, pohlavie a váhu.

pole5

Na internete som sa dočítal, že existuje viacero druhov pole dance. Čo ponúkate vy záujemcom o tento štýl cvičenia/tancovania?

Petra: Áno, momentálne existuje viacero ,,druhov“ pole dance – contempole, pole fitness, pole burner, street pole, floor work. My ponúkame klasický pole dance a contempole. Contempole je tanec pri tyči s prvkami akrobacie v pohybe tyč sa skôr využíva ako podporná “rekvizita”. Je už na tanečnici aký druh náročnosti si zvolí ale výsledkom je vždy vzrušujúca tanečná zostava.

Kika: Pole fitness sa zasa zameriava na typické zosilnenie svalstva. Je to viac fitness ako tanec aj keď vo výsledku to môže byť pre diváka, ktorý sa v tom nevyzná podobné ako klasický poledance. Na tréningoch sa tyč využíva ako podpora pri rôznych posilňovacích cvičeniach, napríklad brucha kedy sa cvičenkyňa drží tyče bokom a pazuchou a kolená sa snaží zdvihnúť k brade. Tiež sú rôzne súťaže kde sa hodnotia ťažké prvky, ktoré spadajú do kategórie Pole fitness.

Kika: Floor work je zas zameraný na tanec na zemi, pri tyči. Môže sa krásne nachoreografovať a vo vysokých topánkach vyzerá tento tanec neskutočne sexi.

Kika: Street pole je zasa veľká zábava. Dievčatá a chalani využívajú namiesto klasickej tyče v štúdiu všetko možné na čo sa dá zavesiť na ulici alebo v autobusoch.

Je nutné mať tyč aj doma alebo stačí cvičiť v štúdiu?

Petra: Tak samozrejme, je výhoda, keď má človek doma dostatok priestoru na tyč, ale nie je topodmienka. Avšak, keď si človek pole dance zamiluje tak už chce tyč aj doma. 🙂

pole7

Pohľad do štúdia

Aké vybavenie je potrebné k pole dance, nejaké špeciálne pomôcky, oblečenie atď. ?

Petra: V podstate okrem tyče nie je potrebné nič špeciálne. Čím menej toho máte oblečené, tým je lepšie. Koža je s tyčou v neustálom kontakte, takže treba športovú podprsenku a nohavičky. Alebo jednoducho to v čom sa cítite komfortne. Samozrejme pre viac hanblivých zo začiatku stačia kraťasky a tielko. Časom to ale ide potom dole. Proti šmýkaniu sa používajú prípravky ako napr. tekuté magnézium, práškové magnézium alebo špeciálny vosk.

V priemere ako dlho trvá naučiť sa základy pole dance?

Petra: Je to veľmi individuálne. Niekomu to ide ľahšie, niekomu ťažšie. Ťažko to takto zhrnúť do určitého časového obdobia. Niekto zvládne šplh hneď po 2 hodinách, ja osobne som sa ho učila 2 mesiace, čize asi 8 hodín. Ale progres v pole dance je veľmi rýchly. Niečo čo vám jednu hodinu nejde, tak na druhú je už oveľa ľahšie.

pole10

Aká je póza, alebo ktoré sú také, že sa ich treba väčšinou učiť dlhšie?

Kika: Medzi ťažké patria tie, pri ktorých máte čo najmenši kontakt tela s tyčou lebo musíte viac koordinovať rovnováhu, svaly a koncentrovať sa aby ste nespadly z výšky dole. Hlavne kombinácie trikov sú ťažké na silu a pri menšom švihu alebo odraze sa ťažšie na tyč dostanete. Póz je veľmi vela. Niektoré sú celkom komfortné keď sa nacvičia správne a časom si telo zvykne a modriny sa už neobjavujú tak často.

V zahraničí sa pole dance venujú aj muži. Ako je to na Slovensku?

Petra: Profesionálneho pole dancera tu na Slovensku poznám iba jedného. Pomaličky sa ale už začínajú čoraz viac zaujímať o tento šport aj muži. Tí sa však viac venujú silovým trikom a akrobatickejším prvkom, ako sú rôzne stojky, saltá, vlajky a pod.

allegra

Allegra

Aké sú vaše najobľúbenejšie pózy v pole dance?

Petra: Najobľúbenejšia je asi Allegra aj keď je dosť bolestivá. 🙂

Kika: Moja obľúbená póza je kneehold. Pri nej sa nedržíš rukami tyče ale si zachytená za kolenom vrchnej nohy a spodná ťa kolenom pridŕža aby si bola v skoro vodorovnej polohe od tyče. Je to efektné keď sa do tohoto triku pustíš pri nejakej dramatickej hudbe.

Allegra znamená radosť, toto neznie moc radostne. Akú formu má táto póza?

Kika: Allegra je bolestivá hlavne preto, že sa tanečnica musí ohnúť v chrbte aby si dočiahla nohu, ktorá práve nie je na tyči, ale je to radosti keď sa to podarí, lebo táto póza vyzerá veľmi elegantne.

Robíte aj prezentácie pre verejnosť. Naposledy sme Vás mohli vidieť v Avione. Aké máte plány do budúcna, plánujete nejaké vystúpenie aj v najbližšej dobe?

Petra: Momentálne vystúpenia neplánujeme. Prezentácia v Avione bola naša prvá vzhľadom na to, že sme len nedávno otvárali štúdio a plány do budúcna sú stále viac sa zdokonaľovať.

 Kika: Ľudkovia čo by si toto umenie a hlavne seba samých chceli vyskúšať nás nájdu na Exnárovej 4 v útulnom štúdiu s 11 tyčami a veľkým zrkadlom kde sa môžu vnímať a zdokonaľovať aj bez úplného dohľadu lektoriek, nie je dôležité aby záujemci predtým chodili do posilňovne. Poledance je posilňovňa sama o sebe a je to úžasný pocit keď neatlét spraví svoju prvú pózu a zistí, že sa v ňom skrýva toľko sily.

Facebook: Silluette Dance Studio

Fotogaléria z prezentácie v Avione. Foto: Full Spectrum.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.