Knihy Kultúra & umenie Literatúra

Rozhovor: Munjeet Sehra

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Ty si napísala knihu Piyar & Soleil (Láska & Svetlo ): In Vintascia’s Realm. Môžeš mi v krátkosti povedať prečo tento názov a o čom je táto knižka?

Túto knižku som napísala ako určitý spôsob terapie. Jej príbeh je založený na skutočných udalostiach z môjho života, ktoré som prerozprávala formou rozprávky. V skratke je to príbeh o dvojici, páre, ktorý sa stretáva vždy v nových životoch, všetko je perfektné až dokým nepríde zlo. Toto zlo, tiene a démoni ich ale rozdelí. Mužská postava (Piyar) odchádza a venuje sa sebe, snaží sa uzdraviť rany napáchané zlom a zároveň dúfa, že sa k nemu vráti jeho polovička (Soleil). Tá k nemu nakoniec nájde cestu späť, cez svoje podvedomie, sny.

Prečo si zvolila pre hlavné postavy práve tieto mená Piyar & Soleil (Láska & Svetlo )?

Tým, že tento príbeh vznikol ako istá katarzia udalostí v mojom živote tak vznikal tak, že som písala hlavne v noci, veľmi intuitívne a príliš som nepremýšľala nad každým detailom. Proste som vstala, vzala do ruky pero a písala. Vždy ráno keď som sa zobudila tak som si prečítala, čo som napísala. A toto je jedna z tých vecí, celý príbeh vznikal veľmi prirodzene a podobne aj mená hlavných postáv. Takto som ich napísala a vôbec som nad tým nepremýšľala, ako by sa mali volať. Piyar je láska v punjabi a Soleil je svetlo po francúzsky. Čiže sa vo mne troška spojila aj moja kanadská a indická časť.

Piyar & Soleil (Láska & Svetlo ): In Vintascia's Realm

Pre koho je určená táto knižka? Pýtam sa to preto, že si povedala, že je to rozprávaka ale zároveň jej príbeh vychádza z tvojich zážitkov. Je teda skôr pre dospelého čitateľa alebo si ju môžu prečítať aj mladší čitatelia?

Prirovnala by som ten príbeh k Popluške, tú milujem, milujem rozprávky. Napríklad Maleficent, je rozprávka pre deti ale veľmi sa mi páčila. Môj príbeh je možno pre starších čitateľov, ktorí mu budú viac rozumieť, ale taktiež si ju môžu prečítať aj mladší čitatelia. Celá príbeh som totiž napísala v rýmoch a tie dokážu spievať aj do ucha detského čitateľa. Ja napríklad ako dieťa som milovala rýmy. Je to jedna z vecí, ktoré si najviac pamätám z detstva. Hlavne keď sme sa presťahovali z Anglicka do Kanady a ja som sa učila po anglicky, rýmy mi veľmi pomohli.

Tvoja knižka je celá v rýmoch, ako si už spomínala. Bol to zámer napísať ju takýmto štýlom?

Nie nebol, celý príbeh som napísala za niekoľko mesiacov a v ňom boli asi dva verše, ktoré sa rýmovali, každý asi so štyrmi vetami. Keď som dopísala, veľmi som sa tešila, že to mám hotové. Následne som si celý príbeh od začiatku prečítala a hovorím si. Tak nie, neni to ešte hotové, musí sa to celé rýmovať. Zabralo mi to trocha času, ale ten proces bol podobný ako predtým. Vstala som v noci a slová mi proste prichádzali a ja som písala.

Čo robíš okrem písania?

Milujem jedlo, som taký „foodie“, čiže veľa varím a potom zdieľam svoje nápady a recepty na mojom Food blogu. Okrem toho pomáham ľudom, učím ich ako sa uzdraviť, čo je moja najväčšia radosť a láska. Všetko ostatné je vlastne iba akýmsi rozšírením tohto. Čiže to, že napríklad varím alebo navrhujem šaty stavia alebo vychádza z lásky, ktorú dostávam z toho, že pomáham ľudom.

Munjeet Sehra

Munjeet Sehra

Čo to znamená, že pomáhaš ľuďom uzdraviť sa?

V základe to celé vychádza z mojich skúseností, mojej životnej cesty. Kedysi som si myslela, že fitness alebo zdravé stravovanie sú veľmi dôležité k tomu aby sme ľúbili samých seba. Ale až cez proces môjho uzdravenia som pochopila, že je to o tom dať lásku aj sebe. Nachvíľu sa zastaviť a spraviť niečo pre seba. Može to byť hocičo, prechádzka v parku alebo meditácia. Pre mňa to znamená doslova prestať so všetkým, sadnúť si alebo ľahnúť a povedať si ľúbim ťa Munjeet Sehra. Čiže je to pre mňa taká osobná mantra lásky. Takže to je časť toho, čo robím. Účím ľudí ako preniknúť k sebe samému ako sa uzdraviť skrz to, že začnú ľúbiť seba samých. Aby som bola presná tak to robím so svojim manželom a okrem toho, že učíme ľudí, ako som spomínala ľúbiť samích seba, tak ich učíme aj to ako sa napojiť na svoju energiu a tak vyriešiť svoje emocionálne problémy. Táto technika sa volá EFT/Tapping (Emotional Freedom Technique). Je pre nás prínosom a z vlastnej skúsenosti viem, že dobre funguje. Dokoca teraz o nej píšeme knihu Modern Alchemy for Emotional Freedom. Čiže v rámci tejto techniky učíme ľudí ako majú ľúbiť samých seba. Vieš, vždy sa ľudí pýtam kedy si naposledy povedal sám sebe ľúbim ťa? A odpoveď je väčšinou, že nikdy. A to je problém, lebo si často hovoríme iné veci ako napríklad: „Ty si ale idiot, to bola hlúpa vec čo si povedal .“ Hovoríme sebe samým strašne negatívne veci, tak prečo si nepovieme ľúbim ťa?

 Keby si mala možnosť stretnúť sa s nejakou osobnosťou, ktorá ťa oslovila, či už živá alebo mŕtva, kto by to bol?

Prvý kto ma napadá je Richard Branson, mám ho veľmi rada. Ale všeobecne ma inšpiruje každý kto sa sám vypracoval, rozhodol sa porušiť pravidlá a vydať sa na vlastnú cestu, napriek tomu, že si z neho ľudia možno na začiatku robili srandu. Ale nevzdal sa a pokračoval ďalej a Richard Branson, je pre mňa jedným z týchto ľudí. Napriek tomu, čo si kto o ňom myslí.

Kde sa môžu ľudia dozvedieť viac o tom čo robíš?

Na mojej webstránke http://www.manjcarthigaser.com/ alebo na mojich blogoch http://manj-carthigaser.blogspot.sk/ a http://foodismyway.blogspot.sk/ a na stránke http://kralyurai.wix.com/modernalchemy .

Tvoj osobný odkaz pre čitateľov?

Uzavrime kruh. Názov mojej rozprávky je Láska a Svetlo , čo je v podstate môj odkaz ľuďom. Veci, ktoré nám chýbajú nie sú nikde inde iba v nás, čiže ak načrieme sami do seba nájdeme našu vlastnú lásku a svetlo.

 

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.