Kultúra & umenie Lifestyle Móda

Rozhovor: módna návrhárka – Andrea „Aida“ Sevaldová

Pavol Kopinec

Kedy si sa rozhodla, že sa začneš viacej venovať móde? Čo ťa k tomu viedlo?

Začalo to už v detstve, šitím šatičiek pre bábiky, taká klasika. Trošku som bola zbrzdená vysokou školou, ktorá je zameraním úplne odlišná od toho čomu sa venujem teraz. Po výške som začala robiť pre spoločnosť, ktorá sa zaoberala výrobou oblečenia, kde som nabrala potrebné zručnosti . Pátrala som po technike a kvalitnom materiály, na ktorý by som mohla moje vizuály preniesť v dobrej kvalite a podarilo sa. To bol asi rok 2009 – 2010, kedy som vytvorila značku AidaStyle, ktorej sa začalo dariť, keďže takéto niečo tu chýbalo. A tu som zistila, že právu sa naozaj už nechcem venovať, ale chcem sa venovať výrobe oblečenia tomu čo som vždy chcela ;).

Lukas 3 (1 of 1)

Prvopočiatočne som začínala s legínami, keďže som sama chcela nosiť farebnejšie legíny, so vzormi, ktoré sa nedali nikde zohnať. Je to stále môj hlavný artikel, ktorý predávam. Doposiaľ som vytvorila približne 80 rôznych dizajnov, ktoré sa štýlovo naozaj líšia. Sú tam ľudové vzory, technickejšie vzory, prírodné vzory, ktoré aj rôzne vznikali (kresba, fotka, koláž , grafika). Každý si môže nájsť to svoje. Vyrábam veci aj na jógu, pole dance a do fitka. Mám taktiež veľmi zaujímavú kolekciu plaviek a kvalitného termo-oblečenia na zimu s mojimi potlačami, ako pánske, tak aj dámske a pravdaže aj mikiny. Celkom široký záber na jedného človeka :)).

Lukas 1 (1 of 1)

Ako by si popísala svoju kolekciu, čím je špecifická, čím sa vyznačuje?

Najnovšia kolekcia je charakteristická ženskými šatami, ktoré lahodia postave a sú také ako ja hovorím „éterickejšie“. Strihovo by som ich priradila k 50. – 60. rokom. Samotná látka je potlačená mojimi dizajnmi, čiže je tam výrazne čitateľný môj rukopis. Nie je to ako keď si niekto kúpi hotovú látku, ktorú už niekto vytvoril predtým a z toho niečo ušije. Je to zaujímavejšie a originálnejšie o to, že od dizajnu látky, cez jej výrobu, strih a ušitie je to komplet originál. Sú to veselé, farebné šaty vyrobené komplet na Slovensku. Dajú sa nosiť na spoločenské akcie ako sú svadby, oslavy, vernisáže, no dajú sa k nim obuť kľudne aj tenisky a ísť v nich na festival.

Lukas 2 (1 of 1)

Keby si si mohla vybrať nejakého človeka v rámci fashion, ktorého by si chcela stretnúť, kto by to bol?

Čo sa týka fashion tak by to bola určite Blanka Matragi. Obdivujem túto ženu. Je to éterická bytosť, dáma, ktorá taktiež začínala absolútne od piky. Dievča z malého mestečka z Čiech a vybudovala si neskutočné meno. Myslím, že je vyštudovaná sklárka. Výborné je, že je stále aktívna. Osobne maľuje na látky svoje dizajny. Nenecháva produkciu svojich modelov len na svoje zamestnankyne, ale aktívne sa podieľa. Je to veľmi precízna práca. Toto je taký môj vzor. Myslím si, že netreba zostať sedieť na vavrínoch, ale treba sa tomu stále venovať a ona taká je. Je pre mňa alfa – omega, veľmi ju rešpektujem a páči sa mi.

Lukas 4 (1 of 1) Kto pomáha tebe?

Tak sú to moji kamaráti, ktorých veľmi rada zapájam do mojich aktivít a s ktorými sa mi dobre robí. Na prvom mieste je to fotografka a grafička Mili Vigerová, ktorá nafotila aj moju najnovšiu kolekciu šiat. V podstate nafotila 99% mojich vecí v mojej ponuke. Potom sú to vizážistky a make up artistky, ktoré pripravujú dievčatá na fotenie a prehliadky. Je to Lucka Sládečková a Adriana Loj. Tieto dve baby sú úplne úžasné. Tak isto všetky modelky, ktoré mi chodia, či už na prehliadky, na fotenie a robia to nezištne. Títo ľudia sú naozaj perfektní a ja si ich veľmi vážim a chcela by som im za to poďakovať. Sú to moji kamaráti, ktorí ma podporujú, pomáhajú mi s  prehliadkami. A samozrejme rodina a priateľ.

Palo 1Ako naopak pomáhaš ty?

Je veľmi veľa šikovných ľudí, ktorí začínajú s týmto biznisom a keď vidím, že sa naozaj snažia, sú pracovití, úprimní a spýtajú sa ma na niečo, tak im veľmi rada poradím, kde začať, čo a ako. A tak klasicky keď sú benefičné akcie, tak ich samozrejme podporujem mojimi výrobkami, alebo dávam do rôznych súťaží na akcie moje veci. Nemôžem zatiaľ moc finančne pomáhať, ešte nie som v tom štádiu. Dúfam, že raz.

Palo 2

Čo by si odporučila ľuďom, ktorí začínajú v podobnej brandži ako ty?

Na začiatku to chce naozaj všetok voľný čas, nie je to jednoduché. Ľudia skončia školu, po ktorej pracujú a vo voľnom čase si zháňajú informácie, dodávateľov, techniku, a snažia zorientovať . Treba toho naozaj veľmi veľa na čo všetko treba myslieť. Ono to zaberie veľa času a samozrejme aj financií, kým človek príde na to, ktorý materiál je super, ktorý dodávateľ spoľahlivý, ako sa správne a kde odprezentovať atď. – milion vecí. Napríklad je neuveriteľné, že na Slovensku s takou bohatou históriou textilnej výroby je problém zohnať v dnešnej dobe dobré krajčírky, ktoré napríklad vedia robiť s elastikou. Podnikanie to chce aj taký zdravý sedliacky rozum 😉 . Môj osobný názor ako začať je, že menej je niekedy viac a netreba všetko hneď. Malo by to mať určitú postupnosť. Samozrejme nehovorím teraz o ľuďoch, ktorí majú dostatočnú finančnú podporu a môžu si dovoliť založiť okamžite výrobu oblečenia o 10tich zamestnancoch…hovorím o mladých dizajnéroch. Najlepšie spoločnosti tiež vyšli v podstate z garáže 😉 .

Palo 3Aký je tvoj osobný odkaz?

Aby bol každý originál, nech nekopíruje jeden druhého, každý má svoj jedinečný štýl a samozrejme mal by ho udržiavať v rámci normy, aby to vyzeralo dobre a nech pridajú trošku viacej farieb do života. Hodí sa mi k tomu tento výrok od Oscara Wilda, ktorým sa ja riadim:

“Be yourself; everyone else is already taken.“

Palo 9

foto: Lukáš Gomboš @ Pavol Kopinec

O autorovi

Pavol Kopinec

Pavol Kopinec

Študoval a neskôr pôsobil ako výskumný pracovník na Univerzite Komenského v Bratislave. Jeho hlavným predmetom záujmu je migrácia, spolunažívanie kultúr a ochrana ľudských práv. Niekoľko rokov pracoval ako projektový manažér pre utečenecké zariadenia na Slovensku a v medzinárodných tímoch monitorujúcich životné a sociálne podmienky detí migrantov. V tejto problematike publikoval doma i v zahraničí viacero článkov a je autorom dvoch kníh. Vo voľnom čase chodí do lesa, pozoruje hviezdy, sem tam píše a prekladá. Miluje mestá, ich potenciál a energiu a verí, že Star Trek raz bude skutočnosť.