Hudba Kultúra & umenie

Rozhovor: Majk Spirit

Pavol Kopinec

Aký príbeh sa tebe osobne spája s tým, že si začal robiť rap?

Vieš čo, nie je za tým nejaký extrémny príbeh, je za tým len to, že som vo veku cca 15 rokov zistil, že existuje skvelý spôsob na sebavyjadrenie svojich pocitov, emócií, názorov a to sa volá rap. Skladáš slová do rýmov a dávaš to do hudby, aby si stvoril nejaký celok. To ma fascinovalo od prvého dňa, že tá sila slov sa ešte násobí hudbou. Doteraz je to pre mňa jedna úžasná vec, že ľudia sa stretnú na koncerte v nejakom meste, príde 500 alebo 1000 ľudí a počúvajú moje pesničky na jednom mieste a v jednom čase. Je to krásny fenomén, ktorý sa volá hip-hop a ja som rád, že ho môžem hrdo reprezentovať na Slovensku.

spirit4

Na Slovensku je viacero hiphoperov, ktorí spievajú. V čom sa odlišuješ od ostatných?

Ja si myslím, že hip-hop je v novej dobe takým súbojom foriem, techniky a melódií a vytratil sa z neho obsah, ktorý bol kedysi úplnou prioritou hip-hopu. Ja o sebe hovorím odjakživa že som raper, ktorý sa orientuje na obsah a forma je druhoradá a myslím, že to je práve to, čo ma odlišuje, pretože pre väčšinu raperov je tá forma prvoradá a ten obsah druhoradý a u mňa je to naopak. Snažím sa textami motivovať ľudí. To robia všetci raperi do istej miery, ale väčšinou je to len pekná formička a chýba tam naozajstný, dobrý obsah.

spirit2

spirit8

Je nejaká osoba, či už žijúca, alebo nežijúca, ktorá ťa inšpiruje v tom čo robíš?

Samozrejme, inšpirujú ma mnohí ľudia. Sú to moji bratia, moja rodina, moje kamošky, ľudia, ktorých stretávam a situácie, ktoré zažívam. Je veľa raperov, ktorí sú po smrti, ale stále cítiť ich odkaz v rape. Jedným z nich je napríklad Tupac, ktorý bol najväčšou inšpiráciou. Tiež mu išlo o obsah a vedel aj tú formu doladiť do dokonalosti. Riešiť naozajstné veci, naozajstné problémy spoločnosti, naozajstné problémy mojej komunity, mladých ľudí a všetky tie výzvy novej doby.

spirit1

spirit10

Kto ti pomáha v živote?

Hmmm. Pomáhajú mi tí istí ľudia, ktorí ma inšpirujú. Moji blízky, ľudia ktorými sa obklopujem, alebo ľudia, ktorí ťa berú takého aký si. Chránim aj seba, takže si dávam pozor s akými ľuďmi sa stýkam a s ktorými trávim čas, pretože verím, že sa podobáš na ľudí s ktorými tráviš čas, takže si vyberám ľudí s ktorými existujem, aby som sa nenechal sťahovať niekým dole, alebo sa zamotával v nejakých prízemných, materiálnych motaniciach. Iba sa snažím rásť, stále sa niečo nové učiť, či už od ľudí z rozhovorov, alebo z knižiek, alebo z filmov, alebo zo života ako takého. Proste neprestať rasť, neprestať pracovať na sebe, neprestať stále posúvať svoju víziu ďalej a snažiť sa ten svoj talent, ktorý každý má nejaký špecifický, nájsť a pracovať na ňom, lebo nič nie je horšie ako zanedbaný talent a človek, ktorý zradí sám seba. Keď nerobí to čo má rád, ale robí radšej to, čo mu prinesie viacej peňazí, alebo väčší úspech. Ja robím to čo mám rád a som jeden z tých požehnaných ľudí, ktorí robia čo majú radi a sú za to docenení. To je krásna vec.

spirit5

spirit12

Komu a ako pomáhaš ty?

Pomáham tým ľuďom, ktorí pomáhajú mne, lebo verím v nejakú symbiózu a synergiu, ktorá sa vytvára, keď sa spoja ľudia dokopy, takže pomáham hlavne ľuďom, ktorí sú okolo mňa. V rape je to konkrétne Cigo, Otecko, moji chalani za jedna a českí kamaráti. Ľudia, ktorí idú spoločnú cestu so mnou, to je jasné. Na druhej strane sa snažím pomôcť všetkým a to práve tým, čo robím. Naša hudba je o tom, že sa snažíme pomôcť. Nie je to o ničom inom, len že sa snažíme pomôcť a byť najlepší v tom čo robíme a čo najlepšie inšpirovať ľudí, nech môžu inšpirovať aj ďalších ľudí a nech narastie ten dominový efekt do takej miery, že niečo naozaj zmení.

spirit6

Teraz sme práve boli na natáčaní tvojho nového hudobného klipu. O čom bude tento klip?

Šampus je skladba o tom, že treba osláviť úspech. Za každou tvrdou prácou, za každou drinou, za každým obdobím, kedy sa maká na niečom, musí nasledovať obdobie, kedy sa poriadne oslávi to čo sa podarilo. O tom je táto skladba, že sa roky maká na tom, aby sme sa dostali na toto miesto, na ktorom sme práve teraz. A tá skladba je o tom, že sa snažíme si to vedieť aj užiť, cez tú všetku robotu a cez ten čas, ktorý strávime fotením a koncertovaním a cestovaním a premiestňovaním svojej batožiny a tak ďalej, až po ľudí, ktorým energiu posielame v kluboch, na koncertoch, festivaloch. Snažíme sa len pomôcť tomu kolektívnemu vedomiu našej generácie, aby nám tu bolo lepšie, aby sme si uvedomovali čo robíme zle a urobili to lepšie a uvedomili si, čo robíme dobre a robili to stále ďalej. Chápeš, jednoduché veci, nič zložité.

spirit7

spirit14

Čo by si odkázal, alebo, aký by bol tvoj osobný odkaz pre ostatných?

Ja môžem len odkázať ľuďom, nech si vyberajú správne to, čo podporujú, nech len nenasledujú krásnu formu, kvôli tomu, že je to pekná formička a má to pekný tvar a je to na jednu sezónu možno a že je to pekné. Ja si myslím, že treba podporovať tie správne veci. Každý nech si vyberie, čo je pre neho správna vec a nech to podporuje, nech za tým stojí, nech vie, čo vlastne podporuje. Nech dáva pozornosť len tomu, čo chce aby rástlo. Hlavne si užívajte život, život je krátky. Každý má len určitý čas, aby ukázal čo je v ňom. Nájdi svoj talent, nájdi svoj špeciálny dar, ktorý si dostal od Boha aj ty a zapracuj na ňom, zamakaj, aby si ho rozvinul, aby si sa stal najlepší v tom, čo robíš rád. A keď sa to stane, tvoje meno bude poznať celý štát a bude sa ti žiť o trochu lepšie, aj všetkým tým ľuďom okolo teba. Robme ten svet lepší, je to, čo by som odkázal ľuďom, ktorí ma počujú.

O autorovi

Pavol Kopinec

Pavol Kopinec

Študoval a neskôr pôsobil ako výskumný pracovník na Univerzite Komenského v Bratislave. Jeho hlavným predmetom záujmu je migrácia, spolunažívanie kultúr a ochrana ľudských práv. Niekoľko rokov pracoval ako projektový manažér pre utečenecké zariadenia na Slovensku a v medzinárodných tímoch monitorujúcich životné a sociálne podmienky detí migrantov. V tejto problematike publikoval doma i v zahraničí viacero článkov a je autorom dvoch kníh. Vo voľnom čase chodí do lesa, pozoruje hviezdy, sem tam píše a prekladá. Miluje mestá, ich potenciál a energiu a verí, že Star Trek raz bude skutočnosť.