Divadlo Kultúra & umenie

Rozhovor: Ladižo a Veľmajster Jerry z Temných Kecov.

Rozprávala som sa s priekopníkmi Slovenského stand upu pod názvom Temné Kecy v temnom zastúpení Ivo Ladižinský alias Ladižo a Jaroslav Szabó alias Veľmajster Jerry . Dala som im zopár otázok, lebo ako ľudia aj ako umelci sú veľmi zaujímaví v tom čo robia a ich vystúpenia sú vždy niečím iné, aj keď prídete na reprízu.

tkc8

foto: Pavol Kopinec

Aká bola cesta k založeniu Temných kecov, čo vás k tomu viedlo? Mali ste predtým predstavu, že práve stand-upom zaujmete slovenského diváka?

JERRY: No cesta bola kľukatá, miestami tŕnistá, koľkokrát sme sa museli vystrábiť z jatrivých rán, ale hovorili sme si, že si urobíme vlastnú showku, kde si budeme robiť čo chceme a ako sa nám to páči. Urobíme ju raz mesačne pre zopár kamošov tak 100-150 a naraz sa nám to rozbehlo na 1000 až 1700 predaných lístkov mesačne.

IVO: My sme s Jerrym z tej prvej vlny stand-up komikov od roku 2010 a robili sme aj v iných zoskupeniach a vo všelijakých podnikoch po Slovensku. Takže minimálne, keď sme sa nenaučili ako to robiť, tak sme sa naučili ako to nerobiť. Jednoducho vývoj nezastavíš a teraz sme asi 12ty mesiac na trhu a robíme si to úplne po svojom, myslím, že sme našli dieru na trhu s naším štýlom stand-upu, s tou formou stand-upu akú robíme, z tých troch skupín čo pôsobia na Slovensku, my sme tí najdrsnejší a asi aj preto aj tí najpredávanejší !

JERRY: Naposledy bol taký boom, čo na Slovensko prišiel Kebab. 🙂

IVO: Nielen odborníci tvrdia, že televízia je mŕtve médium telku pozerá priemerný vek diváka 52 vyššie čiže aj ten internet aj tá klubová scéna ponúka oveľa oveľa viac možností akéhokoľvek umeleckého a verbálneho prejavu a u mňa je ten humor ešte aj dosť o slobode slova, čo je pre mňa veľmi dôležité. Tým že ja mám 52 rokov ten socík si pamätám výrazne, nielen z časopisov ako Jerry a nehrozí, aby mi niekto hovoril na čom sa smiať a kedy sa smiať, z koho si môžete robiť srandu, z koho nemôžete a prečo? My nemáme žiadne zábrany, keď sa postavíme za ten mikrofón, tak nakladáme každému, je jedno aké má vierovyznanie, sociálne či spoločenské postavenie. Humor je ako sex, to nemá mať žiadne hranice.

JERRY: Ja si náhodou pamätám na socializmus, mne sa stalo také, že ma tatko nútil na 1. mája s mávatkami niekam, bol som v tesilákoch, celý deň sme tam čakali ako hlúpi a potom mi sľubil, že pôjdeme na kúzelníka, nato začalo pršať, zmokol som, tie tesiláky mi celé navlhli nasiaklo to vodou potom ma vzal autobusom domov a celú cestu som plakal, že nejdeme na kúzelníka. Toto mi spravil socializmus.

IVO: Pre Jerryho kúzelníka a tesilovky bol Socializmus zlý.

Jerry, ty si aj herec čo teba priviedlo k Temným kecom?

IVO: nezobrali ho na právo 😀

JERRY: No ja som si nikdy nevedel predstaviť, žeby som robil prácu…

Sledujem vás už dlhšie a všimla som si, že do svojej show pozývate rôznych ľudí, na základe akých priorít sa rozhodujete?

IVO: Musia mať odvahu, musia mať tie gule sa postaviť za ten mikrofón, lebo to veľmi jednoducho vyzerá, ale postaviť sa pred ľudí a ešte ich dokázať rozosmiať to je tá najťažšia z disciplín ako aj hereckých one-man show, akokoľvek to môžeme pomenovať. Každý ten herec akúkoľvek má skúsenosť a je súdny, nám povie že, chlapci za toto vás obdivujem.

Chodia na nás kolegovia, kamaráti, herci z rozličných divadiel, naštastie sú fanúšikovia a my im dávame priestor chceme, aby to skúšali nové tváre, aby na stand-up mali nejaký názor a potom aby aj ten divák videl že ,,jeee to je také ľahké, že ani nič extra nerobíte len nás rozosmejete,” ale fakt príde nejaký extra komik a dopadne to veľmi zle, alebo príde niekto ja neviem … napríklad sme u nás mali Jara Slávika a mne sa jeho stand-up veľmi páčil, na to že robil prvýkrát v živote. Jeho stand-up má na internete do 100 000 pozretí a bol veľmi dobrý, takže my stále medzi kamarátmi to takto šírime je to zaujímavé pre to publikum, keď sa nie taký typický komik pokúša dať tento stand-up štýl. A ľudia sa zabavia, buď že bude fakt veľmi dobrý, alebo sa zabavia preto, že bude veľmi trápny.

tkc2

Nebojíte sa, že niekedy prestrelíte? Alebo urazíte niekoho?

JERRY: Ja teraz testujem taký nový fór na ľuďoch, je to o slovenskom hokeji ako vychovávame tie nové talenty jedno s druhym a vieš ako tie hokejové talenty z neba nepadajú… naposledy v Rusku. No a má to takú odozvu na Slovensku, tento vtip, už sa stalo že aj zabučali, ale my sme vždy “cez” my to máme na tom postavené, že tí ľudia sú najprv šokovaní a až potom sa smejú a to sa nám stáva pravidelne.

IVO: Ja si myslím, že to musí byť cez, lebo dnes sú ľudia tak osprostení prívalom podstatných- nepodstatných všelijakých informácií, vnemov a trápnych sitkomov s rovnakými hercami a podobne, že akákoľvek reakcia je dobrá, nech na teba nadávajú, nech ťa milujú či smejú, len nech to vyvolá nejakú reakciu, lebo bez reakcie nie je nič, my sme si zvolili túto cestu, že sme cez niekedy dokonca dosť cez. S nami robí napríklad chalan ktorý sa volá Bekim – Bekimko Rýchla Noha , ktorý robí hrozne veľa pre všetkých postihnutých ľudí, ako sa on k tomu postaví, k tomu postihnutiu, ktoré on má, ktoré si spôsobil.

JERRY: To si fakt dobre povedal, ako sa k tomu postihnutiu postaví.

IVO: no áno je vozičkár no 🙂

JERRY: sa nebojí spáchať zločin, lebo už sedí.

IVO: Čiže on…. alebo Fučo je típek z ulice podľa mňa jeden mega talentovaný človek. Ten dáva také príhody zo života, že to tiež ľudia najprv vôbec neberú, to vidíš na ich tvárach, oni sa boja smiať, alebo si myslia že to nie je vhodné sa na tom smiať, ale potom ich to prevalcuje a už si idú, takže ja si myslím, že humor a zábrany to nejde k sebe. A prestávam počúvať ľudí, ktorí hovoria :” mám rád váš humor, ALE …” keď my už niekto povie že “ALE…”, už viem ako to bude pokračovať….” no ale to by ste si hádam aj nemuseli robit srandu aj z cirkvi? aj z homosexuálov?” No jasne! Z každého! A my si hlavne robíme non stop srandu sami zo seba, tak prečo by sme si nemali robiť srandu z druhých. Poznám napríklad aj takého stand-up komika, ktorý za to že si z neho niekto urobí srandu, je schopný ťa z tej show aj vyhodiť a práve takýto človek potom nemá právo robiť stand-up.

Kto je vaším vzorom?

JERRY: Môj je Ladížo, vieme že dlho tu už nebude… a tak… no…

IVO: ja ako nemám nejaký stand-upový vzor, keby som sa volal Trump – to by mi vôbec nevadilo, sa mi páči, že vie toľko love zarobiť a x krát padol na nulu a všetci ho odpísali a aj tak znovu sa tam dostal a kandiduje za prezidenta, mal som to šťastie, že som sa s nim parkrát osobne bavil, je celkom zaujímavý chlapík, za vzor môžeš mat všelikoho, ale čo ja viem, ja by som to rád zo srdiečka vrátil Jerrymu. Jerry je pre mňa vzor celkom, on keď spí beriem si z neho taký príklad: má zavreté oči, plynulo dýcha a tieto veci, teraz má aj dieťa malé.

Ani jesť nepýta

IVO: Pýta, pýta…

tkc7

foto: Pavol Kopinec

Kde vás okrem Temných kecov môžeme vidieť?

JERRY: Tak robíme také klasiky ako všetci, že nás sem tam zavolajú urobiť nejakú moderovačku na nejaký event občas nejaká telka nejaká epizódna postavička sem tam rádio no mihneme sa hocikedy hocikde prakticky.

IVO: Ale to gro sú Temné Kecy… my už ani nemáme čas ani potrebu na veľa vecí inde. Jednoducho robíme veci, čo nás bavia s tým, kto je zábavný a vždy je to okolo divadla a filmu alebo v animovanom filme. Teraz hráme animovaných europoslancov vo Filmis od Kuba Krónera napríklad.

JERRY: Ľudia nás okrem Temnych Kecov nájdu na Lokal Tv asi najviac.

IVO: Tam máme také tie podob, kde robíme tie animoterapie alebo také tie všelijaké formáty- čiže sú to animované veci ale kreatívne. Tie texty si píšeme my spoločne s Jerrym, alebo každý individuálne. Kubo Kroner tomu dá formu zrežíruje to, dá tomu tu animovanú podobu čiže to je taká ta poloha naša, ktorá nás baví. Môžete nás vidieť aj hrať v divadle Gunagu a v divadle Kariho Vosatka „ La Komika“ a občas teda tie seriálové epizódky ale to skôr pre takú radosť a pre ješitnosť. Napríklad Jerry si povie som netalentovaný a hrám a ja si poviem som nevyštudovaný a tiež hrám. A vieš čo by za to ti vyštudovaní dali.

JERRY: Skúšali sme založiť aj kapelu s Fučom ale potom začal brať drogy… najprv mne a potom Ladižovi a už sa to nedalo ustáť.

Ivko ty rad cestuješ, máš nejakú zaujímavú príhodu? Kde všade si bol? Dalo ti to do tvojej tvorby alebo života nejakú inšpiráciu?

IVO: Cestovanie každému do života musí niečo dať, hlavne keď si mladý človek dostaneš taký iný odstup a nadhľad na veci. Keď si len tu na Slovensku tak neviem… u nás máš väčšinou že si hrozný Slovák a je tu najsamfasa, alebo ze si hrozná Slovák a je to tu najhoršie na Slovensku. Ale keď cestuješ tak zistíš že hocikde na svete môže byt aj oveľa krajšie ale aj oveľa horšie čiže cestovať je podľa mňa celkom príjemné míňanie peňazí a času a hlavne je to poučné a nie je to len relax , ale ideš a zažijeľ tie veci a je to potom také milé. Ja aj rád pozerám tie dokumenty a zrazu tam vidíš napríklad Seychely či Hawaii alebo iné ostrovy a povieš si: aj tam som bol aj tam a z odstupom rokov ti to tak pripomenie ako tam bolo dobre. Ja som mal totiž to šťastie, že na relatívne normálneho Slováka mam väčšinu tých najkrajších pláži sveta odškrtnutých.

JERRY: Naposledy bol v Egypte kvôli bombovým pamiatkam, kúpil si last minute, lebo ľudia si tam zo seba vedia vystreliť.

tkc3

Pred vystúpením máte nejaké rituály? Je to predsa dosť náročné postaviť sa pred toľkých ľudí , udržať ich pozornosť a ešte ich aj rozosmiať !

IVO: Jerry má svoj obľúbený rituál, že mi furt jebe hlavu tým, že mi vraví: „ ja mám trému, ja mám trému, ty kokot vieš akú ja mám trému?“ Toto mi rozprava neviem koľko ročný chlap. Vyštudovaný herec s mikrofonickým hlasom so zmyslom pre humor robil stovky tých stand upov a furt otravuje všetkých pred vystúpením s trémou. Jeho to asi baví, ja neviem aký máme rituál .? . My nemáme nejaké extra rituály. On ma trému a ja som nervózny. Som nervák… ja ich tam všetkých buzerujem, lebo u nás to nie je len zábava raz za mesiac. Je to naša značka a chceš, aby všetko fungovalo: zvuk, mikrofóny ,svetla, aby ľudia, aby dobre sedeli a počuli ,keď si za to zaplatili! Aby všetko bolo tak ako má. Takže tam riešime milión veci .Okrem toho mi to neberieme len pre zábavu a aby sme mali na fet a na kurvy, ale my budujeme Temne Kecy ako firmu ! Traja ľudia – každý deň – nad tým niekoľko hodín robia! Temné Kecy budujeme ako značku, ktorá by sa výrazne mala spájať s humorom akýmkoľvek spôsobom – scenáre,dialógy, reklamné spoty, moderovanie, eventy, atd.

Pamätáte si ešte na svoju prvú show? Aká bola a čo sa zaujímavé prihodilo?

JERRY: Ja si pamätám, keď som prvýkrát vystupoval robil prvýkrát stand up. Kamil Kollárik mal také združenie – sa to volalo, že Expanzia a mali asi tretí diel alebo štvrtý a ja som sa tam šiel pozrieť a bol tam open majk, kde môžeš vystúpiť počas prestávky ako každý z publika ….aj my to robievame nestrápňujeme tých ľudí …to dokážu sami. Ja som takto vystúpil tiež a celkom to vyšlo. Mal som úspech a odvtedy sa tomu venujem. Časom vychytáš tie všelijaké muchy ako to urobiť, keď ti nevyjde vtip, alebo ako to zahrať do outu a to už postupne sa nabaľuje a zrazu to robíš.

IVO: November – december 2010 ….. ja som prišiel to vtedy ešte robili manželia Prevendarčíkovci tiež nejaký stand-up ….. mi povedali :” Ivo príď sa pozrieť to je také uletené, to by ta mohlo baviť. Rozprávajú to taký ako ty, robia si stále srandu,” Ok – tak som prišiel ako divák, vystupovali tam takí účinkujúci, ktorých si nepamätám, ľudia sa dakedy smiali viac dakedy menej a potom niekto zakričal:“.. hen je tu Ladižo nech on dá ! „ Všetci že : Ladižo Ladižo… však Bratislava tuto na predmestí Viedne malé mestečko tak som sa postavil pred ten mikrofón a dačo som im porozprával… všetci sa smiali skoro nonstop a tlieskali a odvtedy to robím pravidelne každý mesiac a stále viac a teraz ma to v rámci Temných Kecov dokáže aj uživiť.

tkc6

foto: Pavol Kopinec

Dávate priestor aj nováčikom? Ako hodnotíte ich výstupy?

JERRY: Ja by som tomu dal že 7. Ono je to tak, čo ti poviem, ja som tých open majkov zažil asi plus mínus 100 možno 150 tých ľudí a z toho tak dvaja alebo piati možno boli dobrí, ale dvaja- traja sú takí čo to robia až do teraz.

IVO: To sa stane málokedy- že je dobrý človek na open majku. Aj tí ľudia čo sú s nami …sami sme si ich našli – také nové mená pre náš stand-up – Bekim, Fučo, Sáva- tí neprišli na open-majk, tých sme si našli mi cez kamarátov a tak podobne. Dado Vyhadzovač čo s nami robí tiež, je ale z open majku .   Je to chalan, ktorý vyzerá ako vyhadzovač a bol fakt vyhadzovač. Je vtipný, vie si to napísať – aj keď na to nevyzerá ! Samozrejme, že ešte musí na sebe maknúť, ale ten potenciál tam je. Ale tiež za tých 5 rokov poznám tých open majkistov a čo to  dokážu to robiť možno takých, no do 5 ľudí, viac nie.

Kde by ste sa radi videli o 10 rokov ?

IVO: …čo ja viem ? Ja v takej skromnej vilke vedľa Širokého na Bahamách napríklad.

JERRY: Ja by som chcel, aby mi doktor povedal, že som v pohode, infarkt mi nehrozí a že tomu ešte môžem vyťať.

tkc5

Čo máte v pláne v najbližšom čase ? Nejaké nové projekty, či už v Temných alebo iných projektoch ?

Čo máte v pláne v najbližšom čase ? Nejaké nové projekty – vízie, či už v Temných alebo iných projektoch ?

JERRY: Špekulujeme nad strašne veľa vecami, máme veľa projektov rozbehnutých, aj s Lokal Tv.

IVO: Aj vlastných.

JERRY: Snažíme sa teraz trošku zabŕdať aj do nejakej reklamnej, marketingovej a promo činnosti. Riešime vlastný e-shop, chceme vydať dvd, kalendár, máme rôzne spolupráce, no je toho dosť. Ani neviem kde začať, je toho vlastne toľko, že… Ani sa mi o tom nechce hovoriť, lebo vieš ako to je, z desiatich vecí vyjde jedna, alebo dve, keď máš šťastie tri, takže je zbytočné o niečom rozprávať. Nech ľudia nebudú niečo očakávať a zas sa nenaplnia ich očakávania… nechcem rozprávať o tom do detailov, lebo mafia vie, kde bývam.

IVO: No tak furt si vieme naložiť, tak ja neviem, môžeš to nazvať ciele alebo ja neviem príprava alebo sny. Je jedno ako to pomenuješ, ale vždy máme nejaký smer, nejakú stratégiu, ktorú konzultujeme . Musíme reagovať na ten vývoj, ktorý sa deje v našom prípade veľmi rýchlo. Vieš, minulý rok o takomto čase sme ešte neexistovali a teraz máme na internete viacej pozretí, ako je obyvateľov v tejto krajine ! Rozšírili sme sa neuveriteľne rýchlo. A aj tým, čo nás v našej stand upovej komunite nenávidia, aj tým sme otvorili dvere a vznikol vďaka nám aj záujem médií, aj klubov po Slovensku, aj neviem čoho, aj sa o tom začali ľudia baviť a zistili, že taký druh humoru vôbec existuje. A vznikli vďaka nám diváci aj potencionálni diváci. Nikto sa  tomu, našťastie doteraz systematicky a dôsledne nevenoval. Čiže máme stále čo robiť. A hlavne je to dobre, vieš robíš také veci, kde rozosmievaš ľudí. Vesmír to podľa mňa zariadi tak, že to sa ti to musí vrátiť – že cudzím ľudom rozdávaš smiech. A bavíš sa… nemáš pocit, že si v robote. Vieš keď budem na dve smeny zvárať súčiastky za pásom, tak to dosť pocítim, že som v robote, ale my tuto sme v robote, aj to chce svoju prípravu, aj sa kvôli tomu hádame, špekulujeme, ale si v takej príjemnej robot…, častokrát ti to ani nepríde, lebo sa bavíš s tými ľuďmi a robíš humor aj keď je to ťažké, ale potom keď to funguje je to super.

JERRY: Akurát včera vo vírivke sme to riešili.

IVO: Hej.

Krásny výhľad z vírívky

IVO: Hej… Boli sme v chránenej Tatranskej horskej oblasti. Sme tam práve natáčali nejakú novú upútavku pre jedného z našich sponzorov .

JERRY: A boli sme tam autom !!!… lebo keď ma uvideli tak nám dovolili.

IVO: On by zomrel, keby sme tam mali ísť peši. Veď autom to trvalo 20 minút. Keby sme mali ísť peši, tak tam ideme týždeň.

Čo by ste odkázali ľuďom ? Nejaké motto alebo niečo také

IVO: Ja neviem, ja by som ľuďom odkázal, nech si riešia veci, tak, ako ich oni sami cítia. Nech sa nedajú niekým ovplyvniť, lebo toto je módne, alebo toto by som nahlas nemal povedať, lebo ma takto vychovali, lebo som v takej a takej firme, nemal by som o tom človeku povedať, že je chuj, lebo čo keď ma raz bude chcieť zamestnať. Vykašli sa na to, tak si rieš veci, aby si bol sám so sebou spokojný. To je podľa mňa také najpodstatnejšie. Nájsť niečo čo ťa baví a za to, že všetci nosia,- čo ja viem žlté tričko, tak prečo by si to mal nosiť žlté tričko aj ty , keď ti nepristane ? Humor lieči, treba sa normálne smiať .Z chuti, úprimne a zo srdca !

JERRY: ….no mňa už nič motivačné nenapadá, všetko motivačné už povedal na dvoj CD Majk Spirit !

 

O autorovi

Kristína Slováková

Kristína Slováková

Študovala herectvo na konzervatóriu v Bratislave. Vyše 11 rokov už vystupuje nielen pre dospelých ale aj pre deti ako žonglér v rámci umeleckého dua Aratron Aspis. Od malička sa venuje výtvarnému umeniu ako samouk s menším vedením svojej mamy, výtvarníčky a bábkoherečky, Oľgy Banincovej. Po 10 ročnej pauze znova intenzívne kreslí a maľuje pre potešenie svojich priateľov. Venuje sa tiež hre na husle, je lektorkou poledance a aktívne vystupuje a zapája sa do rôznych umeleckých aktivít.