Kultúra & umenie

Rozhovor: Indická tanečnica Rashee (Interview with dancer Rashee)

Pavel Chodúr

Prinášame vám rozhovor s tanečnicou Rashee. Rozhovor publikujeme v originálnej anglickej verzii a v slovenskom preklade. Originál rozhovoru nájdete za slovenskou verziou.

This is our interview with dancer Rashee. You can find English version of the interview after the Slovak version. Or by clicking here.

Ahoj. Na začiatok sa nám predstav. Kto si a čo robíš?

Moje meno je Rashee a pochádzam z malého mestečka pri Himalájach na severe Indie. Narodila som sa a bola som vychovávna uprostred nádhernej prírody. Od malička som milovala objavovať nové veci a snívala som, že môj život bude o tomto objavovaní. Chcela som byť tanečníčkou a speváčkou. Indická klasická hudba ma vždy lákala. Má v sebe hĺbku a uchováva zmysel rágy (Rága je melodický model využívaný v klasickej hudbe v Indii) v ktorej bola skomponovaná. Je starodávna ale keď ju počúvate je to ako keby ste sa pozerali na veniec s jazmínových kvetov. A rovnakého je to aj s indickými klasickými tancami.

newtwo

Kedy si sa začala venovať tancu a prečo? Čo bolo na ňom také fascinujúce?

Moja mama mi povedala, že keď som bola veľmi malá nemohla som odolať hudbe. Vždy keď som ju počula, kdekoľvek to bolo, musela som sa začať pohybovať. Každé dieťa má svoj vlastný tanec a ja som nebola výnimkou. 🙂 Ako som rástla všimla si že sa snažím tancovať do rytmu a do hudby. Už to nebol len detský tanec 🙂 Kopírovala som takmer všetky pohyby pri pozeraní Bollywoodskych piesní v televízií a tancovala som aj pri počúvaní rádia. Nemali sme internet, takže som vôbec nemala ľahký prístup takmer k ničomu. A som zato vďačná! Neučila som sa z youtubu ale od skutočných profesionálov. Moja mama ma prihlásila do Indickej školy klasickej hudby a tanca. Začala som študovať rágy a klasický tanec. Neskôr som musela štúdium prerušiť, lebo sme nemali dostatok financií. Tak som začala učiť na miestne škole študentov tanec. Bola som veľmi mladá keď som si začala na seba zarábať a som na to veľmi hrdá 🙂 A toto bolo tým milníkom, ktorý ma utvrdil v naplňovaný môjho umeleckého sna.  Všetko na tanci ma fascinuje.  Toto je pre mňa život. Pretože keď tancujem cítim sa úplná.

Vyučovanie je zároveň učením. Stále sa učím a nemám nikdy dosť 🙂

Bollywoodsky tanec je veľmi špecifický. Povedz nám o ňom viac. Čo je pre neho typické? Má nejaké nejaké subžánre ktoré sú ľahšie a otvorenejšie? Alebo je to jeden obrovský komplex s rôznymi variáciami a technikami?

Bollywood je súčasťou života každého Inda. Je to veľmi veselý tanec. Nikdy ho nezabudneme tancovať ak prežívame nejaký slávnostný, alebo šťastný moment. Od narodenín po svadbu a tak ďalej. Každý Ind vie tancovať, lebo vyrastáme pri sledovaní Bollywoodskych filmov. Je to spojenie indickej klasiky, folku a moderných tancov. Je to ale vždy o dopyte akú choreografiu, by daný tanec mal mať. A hlavne je to tanec veľmi technický. Ak chce byť niekto profesionálom musí sa naučiť aspoň základy klasických indických a folkových tancov.

newthree

Učíš tanec na Slovensku. Je výrazný rozdiel medzi indickým tanečníkom a tým slovenským?

Áno učím na Slovensku a je to rozhodne rozdielne od indického prostredia, kde ľudia milujú tanec a nezaujíma ich čo si o tom myslí ich sused. 🙂 Tu je to pre mňa hlavne výzva pretože zoznamujem ľudí s novou kultúrou. Je tu množstvo ľudí čo už niečo vedia o indickom tanci a potom sú tu takí čo nevedia vôbec nič. A mňa baví pracovať s aj s tými čo vedia aj s tými čo nevedia. Indický tanečník tancujúci indický tanec nie je taký exotický ako by sa mohlo zdať. Ale ak vidíte slovenského tanečníka ako sa snaží pochopiť komplexnosť toho tanca, tak sa tento tanec exotickým stáva, pretože je tam tá odhodlanosť a túžba vedieť ho zatancovať ako keby ho tanečník vedel odjakživa, hoci sú to jeho prvé pokusy.

Čo by si mala ty ako tanečníčka o tanci vedieť? Máš nejaké pravidlá podľa ktorých sa riadiť? Alebo je to skôr o pocite? Aký je tvoj prístup k sebavyjadreniu?

Indický klasický tanec je niečo čo sa nedá naučiť za krátke obdobie. Byť na úrovni, že dokážete niekoho niečo naučiť alebo vystupovať pred divákmi vyžaduje veľa štúdia, tvrdú prácu a odhodlanie. Klasický indický tanec je tisícky rokov starý a má náboženský charakter. Vznikal v chrámoch po Indii, kde každé gesto a každé slovo malo omnoho hlbší zmysel. Každý kto s týmto tancom začne by mal byť spirituálne aj fyzický pripravený.

Keď tancujem a trénujem sama so sebou je to veľmi osobné. Každá skúsenosť v tomto procese je mojim emočným vyjadrením samej seba k akejsi nadpozemskej sile. Cítim že rastiem a už sa necítim ako obyčajný tanečník, ale ako normálna bytosť snažiaca sa skrze hudbu a kroky komunikovať s vyššou silou, ktorá ma v mojej emočnej otvorenosti obklopuje.

newone

Si umelec a určite sa snažíš stále vyvíjať. Z čoho čerpáš inšpiráciu a čo sú tvoje dlhodobé ciele?

Kedykoľvek idem na javisko prvú vec čo spravím je, že poďakujem matke Zemi, pretože celý ten čas sa moje nohy cítia byť s ňou v spojení. Najväčšiu inšpiráciu mi dáva vesmír. Nádherné a silné Himaláje v mojom rodnom meste a tiež moja sila schovaná v mojom srdci.

Čo ti dáva pocit uspokojenia? Si v inej krajine. Mentalita ľudí je tu iná. Snažíš sa s nimi spojiť. Naučiť ich niečo nové. Ale na konci dňa, čo ti dáva silu pokračovať?

Po každom workshope, alebo hodine vidím veľa úsmevou na tvárach mojich študentov. Tie úsmevy vychádzajú z vnútra a to je to čo mi dáva najväčší pocit uspokojenia. Ja len chcem aby sa ľudia okolo mňa cítili pohodlne a šťastne. O to mi ide. Nie o to kto je z akej krajiny. Ano snažím sa s nimi spojiť v tom smere že sa učíme navzájom. Oni niečo učia mňa a ja ich. Je veľmi dôležité dávať dôraz na svoju kultúru. Potom nie je vôbec ťažké zoznámiť s ňou niekoho iného. Ale moja nádej a trpezlivosť mi dáva silu ísť ďalej aj keď mám zlý deň.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aký je tvoj obľúbený tanec mimo Bollywoodskeho štýlu a prečo?

Najbližší mi je asi Odissi (indický klasický tanec). Je to tanec z ktorého si vždy beriem najviac. Je veľmi ženský a pôvabný. Pre mňa je to rozhodne tanec vyjadrujúci a prebúdzajúci ženský princíp. Rovnako aj folkový tanec z môjho regiónu v Himalájach „Pahari Nati“.  Je to tanec aký tancujeme v rámci komunity. Ruku v ruke sa pohybujeme na tóny miestnych nástrojov. Vzbudzuje to vo mne pocity aké neviem vyjadriť slovami.

Čo potrebuješ pre svoj život a pre svoju prácu? Čo je hlavnou ingredienciou k tomu aby si sa cítila šťastná?

To čo potrebujem je jednoduchý život plný rôznorodosti a farieb. Nie uponáhľaný ale pomaly plynúci ako prúd vody za mesačného svetu. A hlavne som šťastná ak sú ľudia okolo mňa šťastní.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Máš nejaký moment v živote na ktorý si hrdá? Taký z tých pri ktorom si povieš „ toto je ono. Toto je ten dôležitý moment na mojej ceste?“

Ťažko povedať. Pre mňa je každý krok na mojej životnej ceste o učení a práve preto je každý z nich dôležitý.

Ak by som sa prihlásil na tvoj kurz, čo môžem očakávať že dosiahnem?

Tak nikdy by si nemal mať prehnané očakávania. Niekedy sa niečo hodnotné formuje veľmi pomaly. Nikdy nedosiahneš niečo poriadne ak sa budeš ponáhľať. Dôležité je si udržať stále nadšenie a túžbu daný cieľ dosiahnuť. Tak sa pri akomkoľvek prejave zlepšenia budeš cítiť dobre. S každým študentom ale pracujem individuálne. Poznám ich schopnosti a každému sa vďaka tomu snažím pomôcť rásť a vyvíjať sa.

forblog4

Aká je tvoja obľúbená kniha, pieseň a film?

Moja obľúbená kniha je zatiaľ Safe Harbour 🙂 Čo sa týka hudby sú to určite indické rágy a filmov je tak veľa, že ti na to neviem dať uspokojujúcu odpoveď 🙂

Moja posledná otázka. Veľa cestuješ. Stretávaš nových ľudí. Veľa z nich sú umelcky vyjadrujúci svoje pocity a myšlienky cez umenie. Umenie má silu meniť ľudské zmýšľanie. Vytvára dialóg. Ukazuje všetkým že nie sme tak odlišní ako si myslíme a že máme kupodivu veľa spoločného. Podľa tvojho názoru: myslíš že má umenie túto moc? A snažíš sa túto myšlienku prejaviť vo svojej tvorbe?

Umenie je určite veľmi mocným prostriedkom. Ale myslím si že každí musí najprv naozaj pochopiť umelecký smer ktorý si vyberie prezentovať vo svojom živote. Žiť kvôli nemu, rešpektovať ho. Rešpektovať učiteľov aj ľudí akých stretneš v každodennom živote. Všetci sme pútnici a všetko čo by sme mali robiť by malo byť podmienené láskou a zdieľaním týchto zážitkov v našich životoch s ostatnými.

With dancer Rashee about her passion

Hello. I want to ask you for indtroduction. Tell us little bit about yourself. Who you are and what you do?

My name is Rashee and I come from a small town of Himalayas north India. I was born and raised surrounded with beautiful nature. Since I was a child I loved to explore and always dreamed of seeing new things in life. I always wanted to be a dancer or singer. Indian Classical music always attracted me,this music is deep and hold the meaning with each of the Ragas carefully composed and preserved, very ancient but still when you listen to them they are just like a fresh jasmine flower garland. So, as the Indian classical dances.

forblog3

When did you start dancing and why? What was so fascinating about dancing?

I was too little, my mum told me that, I couldn’t resist anywhere when I heard the music I was moving. Just like every child’s  happy dancing I also danced:). As I was growing up, she noticed that I actually tried to dance with every clear move so, not just happy dancing:) I copied almost all the moves watching bollywood songs on TV and then dancing on listening songs on radio. We had no internet so there was no easy access for anything. I thank for that! Because I did not learn from youtube I learnt with real masters. My mum put me into Indian classical music and dance school. I started to study the ragas and the Indian classical dance. Later, I had to take a break as we were not so financially well. So, I started to actually teach at local school student dancing, I was very young when I was first self employed and I am proud to say that:) and this actually encouraged me more to go towards the artistic life. Everything about dancing is fascinating for me this is the love of my life, when I dance i feel complete.

Teaching is learning. I am still learning and i will be never enough. 🙂

Bollywood dancing is very specific. Tell us more about it. Whats typical for it? There are some subgeneres in this dancing. Easie, much more audience friendly? Or is one big complex dancing with variations of technique?

Bollywood is like a part of almost every Indian’s life. Its a very happy dance 🙂 we never forget to do it in our every happy moment from b’day to wedding and so on. Every Indian can dance bollywood because we are born watching bollywood movies.:) But ofcourse,there’s a difference in professional bollywood dancing. Its a fusion of Indian classical, folk and modern dances. Its always upto the demand of the song that what kind of choreography can be done on the song. It is indeed very techniquel dance if someone want to be professional in this they must learn the atleast the basics of Indian classical and folk dance.

forblog

You teach dancing in Slovakia. Do you feel differencies between Indian dancer and slovak dancer?

Yes, now I am teaching in Slovakia, definitely its different from Indian environment where people love dancing and don’t really care about what neighbour will say:). And here it is a challenge for me because I am introducing people a different culture. There are many people who already know something about Indian dancing and then there are people who knows nothing. So, I like to work with both. Indian dancer doing Indian dance is not so exotic and one can see that they understand what they are doing and if a Slovak dancer attends a Indian dance it is exotic and they have to put so much effort to actually first know what they are performing.

Whats should you like a dancer need to know about it? Did you follow some rules? Or its more emotional and sensitive than that? What is your aproach to expresing yourself?

Indian Classical dances are something which cannot be learned in a short period of time. To be in the level to teach someone or to perform for the audience they needs a lot of study, hard work and dedication. Indian classical performing art is thousands of years old and devotional. Born in the temples of India they have a very deep meaning in the each gesture and the each word. One needs to be spritually and ofcourse physically ready before starting their practise of Classical dances.

When I am doing my own practise alone it is so personal to me the every experience I have when I am emotionally expressing myself to the divine I feel I am growing and I fell not like  a dancer but just like a normal person who has different approach to communicate with the almighty.

5thtest

You are artist and you try evolve in what you do. From what you take inspiration and whats your main goals?

Whenever I am going on stage the first thing I do is thanking to the mother earth, all the time my feets feel connected to her. My biggest inspiration is the universe. The beautiful strong himalayas back at home and in my heart is my strength.

What gives you the satisfaction? You are in different country. Differenet mentality in people. You still try reach to them. Teach them something new. But in the end of the day. What give you strength to go on?

The moment I finish my every workshop or class and see the smile on my student’s faces the smile which actually came from within is so satisfying. I just want people around me to be comfortable and happy in my presence, it doesn’t matter whether they are from whether this country or that country. Yes, I try to reach them in a way that in the end of the day they learn something and I learn something. Its very important to give importance to the culture and its never difficult to share it. The hope and my patience gives me stregth to go on even after a bad day.:)

3rdnew

Whats your favorite type of dance exept bollywood dancing and why?

My favourite or I think I should say the dance and music I feel closer to is Odissi (Indian classical dance) Odissi is the dance which really take out the well being of me. Its very feminine and graceful dance for me this dance is definitley awakening the feminine side of every being and the folk dance of my region himalayas‘Pahari Nati‘ is my favourite. This is the dance we do it in a community hand in hand moving and swinging in local tunes, feeling can’t express in words.

What you need in life and in your work? Whats the main ingredients for achieve happiness for you?

I need a simple life full of colours not rushing at all just slowly moving like a stream of water in a moonlight. I am happy when the people around me are happy. 🙂

2ndtest

What is your proudest moment? When did you feel“ this is it. This is my important step on my journey?“

I still do not know. But, one of the important step in my life’s journey is to keep learning.

When i sign for your course what should i expect to achieve?

First thing you should never expect a lot:) somethings takes shape slowly. You will not achieve something in a quick step if you will be decicated student you will feel better yourself. I am working with each student personally I know their abilities and help them to know as well and to grow.

1sttest

What is your favorite book, song and movie?

‘Safe Harbour‘ till now 🙂 Music Indian Ragas and movie I can’t even answer that.:)

And my last question. You travel a lot. You meeting new people. Lots of them are artist who try express themselves trought art. Art should have power to change minds of people. Creating dialogs. Showing everybody that we are not different from others and that we have lot of common. In your personal opinion do you thing art has this power? And did you try use it in your art form?

Definitely art is powerful. But, I am telling you one needs to really adopt the art they chose in their life, live in it and respect it. Respect the teachers and the people you meet in your everyday life we all are travellers and all should be loving and sharing the experiences of life.

Thank you very much for interview 🙂

O autorovi

Pavel Chodúr

Pavel Chodúr

Študoval na VŠMU odbor Umelecká kritika a audiovizuálne štúdia. Tu sa začal venovať písaniu scenárov. Je podpísaný pod prvú slovenskú adaptáciu komiksu v réžií Romana Gregoričku Orfeova pieseň. Venuje sa kreatívnemu písaniu, réžií svojich vlastných diel, herectvu. Rád cestuje a píše o svojich cestách denníky. Niekoľko rokov fungoval v amatérskom divadle ako scenárista a herec a v súčasnosti pracuje pre castingovú agentúru Cine-jessy tiež na pozícií kreativca. Inak vo voľnom čase číta, píše, pozerá, počúva a keď mu zostane chvíľa voľného času ide sa prejsť.