Kultúra & umenie Zaujímavosti

Rozhovor: Dobrovoľníčka Gabriela Podmaková z BDC.

Pavel Chodúr

Skús vysvetliť ľuďom, čo je to dobrovoľníctvo?

Dobrovoľníctvo je aktivita, ktorá sa vykonáva na základe vlastnej slobodnej vôle, pre niekoho iného, čiže mimo okruh rodiny a domácnosti a bez nároku na finančnú odmenu alebo honorár. Toto sú také tri základné aspekty. A toto vlastne aj hovoríme ľuďom. Aby neočakávali, že za to dobrovoľníctvo automaticky niečo dostanú. Ono to je tak, že pri dobrovoľníctve sa toho človek veľa naučí. Rozvinie skúsenosti čo už má, naučí sa nejakým novým, stretne nových ľudí. Otvára mu to obzory.

Krízové centrum; Budatínska  | photo: carolin tolkemit

Krízové centrum; Budatínska | photo: carolin tolkemit

Čo teba na dobrovoľníctve zaujalo?

Dobrovoľníctvo je aj nie je pre každého. Kto sa zapojiť chce, ten si určite niečo nájde. U nás je to však stále tak, že mnoho ľudí sa do dobrovoľníctva zapojiť nechce, pretože na to majú množstvo svojich dôvodov. A my k tomu ľudí nútiť nechceme. Chceme ich motivovať. Ale na druhú stranu kto chce, vie si tam nájsť niečo vlastné. A my sme tu na to, aby sme im pomohli.
_MG_1041

Ja som začala „dobrovoľničiť“, kvôli mojej učiteľke na základnej škole, ktorá organizovala cesty rozprávkových lesom. Vypadli jej vtedy študenti čo tam mali robiť dobrovoľníkov ako rôzne rozprávkové bytosti a spýtala sa nás, či by sme nechceli pomôcť. Jednak počas Cesty rozprávkovým lesom stvárniť rôzne postavy, ako trpaslíci, lesné víly, strašidlá a pod. A okrem toho na záver zahrať predstavenie, ktoré sme mali vtedy nacvičené. Išli sme do toho a chodili sme tam 5 rokov.

_MG_6188

Spoznala som veľa nových ľudí a v takom tom mojom smerovaní ma to niekam posunulo. Potom som mala pauzu, lebo som  študovala na univerzite v Trnave a tam veľa dobrovoľníckych príležitostí nebolo. Po skončení univerzity som sa presťahovala do Bratislavy a opäť som začala dobrovoľníčiť. Po čase som si uvedomila, že chcem pracovať s dobrovoľníkmi. Chcem im pomáhať, motivovať ich. Minulý rok hľadali človeka do dobrovoľníckeho centra, čo by mal toto všetko na starosti, tak som sa prihlásila a som tam.

_MG_8264

Čo to všetko obnáša byť dobrovoľníkom?

Najprv sa musíš dohodnúť so svojím koordinátorom dobrovoľníkov, alebo niekým, kto ťa má na starosti v rámci organizácie, že čo je náplňou tvojej práce. To je cieľom prvého stretnutia. Je im zadefinované čo môžu a čo nemôžu robiť. Aby si rozumel dobrovoľník nie je náhrada platenej práce a ani by tak nemal byť braný. Sú rôzne oblasti dobrovoľníctva. Máš sociálnu oblasť – práca s deťmi, so staršími ľuďmi, s ľuďmi bez domova alebo s ľuďmi s fyzickým, alebo psychickým znevýhodnením. Potom je enviromentálna oblasť, kultúrna, náboženská, športová atď.  A každá z organizácií, ktorá pracuje s dobrovoľníkmi má iné kritéria, podmienky a požiadavky na dobrovoľníka. Je rozdiel dostať inštrukciu na upratanie ulice, kde dostaneš ochranné rukavice a ideš do toho a je iné pracovať s deťmi so sociálne slabších rodín. Dobrovoľník by sa mal zamyslieť čo je pre neho. Čo obnáša konkrétna pozícia a či si vie predstaviť, že by to bolo pre neho zvládnuteľné.

Účasť BDC na projekte 72 hodín: čistenie záhrady v CVČ na

A čo robíš ty?

Ja som full time zamestnanec Bratislavského dobrovoľníckeho centra. Kedysi som začala pomáhať a stále pomáham v jednej dobrovoľníckej organizácií, kde som mala na starosti tvorbu evantov a nejaké PR veci. Vždy sa to s koordinátorkou odkomunikovalo čo je dôležité a robila som to vždy po svojej práci ako hobby.
V čom vidíš zmysel dobrovoľníctva?

_MG_0081

Ono to človeka veľmi obohacuje. Získa veľa nových kontaktov, informácií a zistila som, že mám veľa zručností. Je to príležitosť na objavovanie nového a získavanie nových skúsenosti. Dokonca ak si v niečom dobrý, tak je dobrovoľníctvo priestor pre to, aby si bol v tej danej zručnosti ešte lepší. Ak sa chceš niečo nové naučiť, tak sa pravdepodobne aj naučíš, dokonca aj keby si nechcel, tak sa niečo nové naučíš.
Napríklad?

_MG_8629

Napríklad komunikácia. Ja som bola vždy úprimná. Pracovala som v štátnej správe a tam to bol trochu problém. Tu mi povedali, skús to spraviť takto, alebo inak. Tam, kde som dobrovoľníčila sa vždy všetko odkomunikovalo. Neboli tam striktné pravidlá a úprimnosť sa cenila a ešte k tomu si dostal spätnú väzbu, ako sa môžeš zlepšovať, ako veci vykomunikovať inak, než ako si bol zvyknutý.

_MG_8662

Ako je to s dobrovoľníctvom mimo sociálnych sfér?

Je toho pomenej. Je viac organizácií, alebo OZ, čo robia v sociálnej oblasti a menej v iných sférach. Hlavný rozdiel je, že v soc. oblasti je na 99% isté, že prídete do kontaktu s klientom. Ak teda nie ste v kancelárií. V kultúre a pri enviromentalistike tomu tak nie je. Práca v soc. oblasti je viac psychicky náročná ako ostatné. Je tam koordinátor a ten si musí dávať pozor na chronických pomáhačov. Čo chcú za každú cenu pomáhať až hrozí, že zničia klienta. Je veľa organizácií čo to majú dobre nastavené. Počas prvého stretnutia s dobrovoľníkom tam niekedy býva aj psychológ a ten sa snaží odhaliť pohnútky potenciálneho dobrovoľníka. Zároveň treba robiť supervízie. Tiež je to stretnutie s psychológom a dobrovoľníkmi. Tam sa vymieňajú skúsenosti a postrehy. Vyventilujú sa a zároveň  si vzájomne vymieňajú skúsenosti, ktoré dobrovoľníci zažili. Hovoria o tom, ako problém riešil niekto iný a z toho sa tiež učia.

0T6A5845

Ale máme aj administratívne ponuky v sociálnej oblasti. Vtedy tam nie je potreba supervízie, ale určite je potrebný feedback. Čo vďaka človeku čo tam pomáha vzniklo a čo sa podarilo. Naša dobrovoľníčka robila výskum, ktoré školy by sa zapojili do dobrovoľníctva. Keď nám odovzdala zoznam tých škôl, tak sme im napísali a oni sa naozaj ozvali späť. Asi 15 škôl za týždeň, čo je veľký úspech. Tak sme jej dali vedieť, že je to jej zásluha, lebo chceme aby vedela, ako nám pomohla a aký to prinieslo úžitok.

Tourist angels at Main Train Station - Project: 72 Hodín

Čo je to dobrovoľnícke centrum a čo robí?

Najprv ti poviem čo je úlohou dobrovoľníckeho centra. Je to motivovať ľudí aby boli dobrovoľníkmi, ale aj naučiť organizácie ako s dobrovoľníkmi pracovať. To je veľmi dôležité. Pretože dobrovoľníkovi musia dávať spätnú väzbu, musia ho motivovať, komunikovať s ním, vzdelávať ho- ak je to potrebné, zadávať jasné inštrukcie. V organizácii musí byť človek, na ktorého sa dobrovoľník môže obrátiť. Dobrovoľníka to posúva ďalej a motivuje. Keď sa u nás organizácia zaregistruje, dohodneme si s nimi stretnutie. A na tom stretnutí riešime práve manažment dobrovoľníkov. Ak nie je dobrý, poradíme im ho nastaviť alebo zlepšiť. A organizáciu aktivujeme. To znamená, že si cez nás aktívne môžu vyhľadávať dobrovoľníkov. Ak je systém zlý a organizácia si ani nechce nechať poradiť, nechcú nič zmeniť, tak ich neaktivujeme. Lebo chceme dobrovoľníkov posielať len do organizácií, kde s nimi vedia pracovať.

Tourist angels at Main Train Station - Project: 72 Hodín

Koľko máte aktívnych organizácií a registrovaných dobrovoľníkov?

Máme 140 aktívnych organizácií. Teda len tie čo pracujú s dobrovoľníkmi. Sú aj také organizácie ktoré s dobrovoľníkmi nepracujú, alebo si ich nepotrebujú hľadať, lebo sa k nim hlásia sami, alebo sa k tomu ešte nedostali. A dobrovoľníkov máme v databáze približne 1400.

IMG_5950

Keby som sa chcel ja stať dobrovoľníkom, čo musím pre to spraviť?

Sme na webe www.dobrovolnictvoba.sk a tiež na facebooku. Tam sa môžeš zaregistrovať.

V-0001_LGP_0033

A tam sa prihlásim?

Tam, alebo prídeš na zoznamku. Teraz sme to cez leto nerobili ale robíme také zoznamky s dobrovoľníctvom. Tam ľudia môžu prísť a dozvedieť sa čo je to dobrovoľníctvo, v akých oblastiach môžu dobrovoľníčiť a aké sú konkrétne ponuky v BA kraji. Ak ich to zaujme tak sa u nás zaregistrujú. A buď sa potom chodia pýtať k nám osobne, alebo si hľadajú príležitosť na našom webe sami. Je to nastavené tak, aby nemuseli ľudia chodiť len k nám, ale aj aby si aj hľadali veci sami.
Vieš nejako porovnať ako je to s dobrovoľníkmi na Slovensku a ako v susedných krajinách, napríklad v Čechách?

V-0001_LGP_0050

Oproti Čechám fungujeme lepšie. Viacej ľudí sa tu zapája do dobrovoľníctva. U nás je to 27.5%. V Čechách a Maďarsku je to len 11%. Veľká Británia, Škótsko, severské krajiny majú zase viac ako 50%. Bez dobrovoľníctva sa v Írsku napríklad ani nezamestnáš.

Veľa firiem potrebuje rozlíšiť čerstvých absolventov. Keď za nimi príde 1300 študentov musia vedieť, ktorý z nich niečo robil popri škole, či má prax a podobne. Dobrovoľníctvo je na to veľmi dobrý spôsob.

V-0001_LGP_0044

Ako dobrovoľník získaš aj ďalšie benefity, okrem toho, že sa veľa naučíš?

Ak si dobrovoľník, dostaneš od nás dobro kartu (čo má rôzne výhody). Máš rôzne zľavy v obchodoch, knihkupectvách, podnikoch. Plus sme súčasťou jedného projektu, kde si môžeš potvrdiť zručnosti, ktoré si sa naučil počas dobrovoľníctva. Vyplníš si online dotazník. Máš tam nejakú kategórie, koordinátor ti to odsúhlasí, alebo dopíše. Potom sa to posiela na univerzitu Mateja Bella a keď to odsúhlasia tak dostaneš certifikát, ktorý si môžeš pripnúť k životopisu. V Bánskej Bystrici vznikol zase projekt o hodnotení kvality organizácií. Hodnotitelia, ktorí sú vyškolení ju ohodnotia jednou, dvoma alebo troma hviezdičkami a na základe toho vie dobrovoľník zistiť, ktorá organizácia s dobrovoľníkmi vie pracovať a tým sa predíde zbytočným problémom.

O autorovi

Pavel Chodúr

Pavel Chodúr

Študoval na VŠMU odbor Umelecká kritika a audiovizuálne štúdia. Tu sa začal venovať písaniu scenárov. Je podpísaný pod prvú slovenskú adaptáciu komiksu v réžií Romana Gregoričku Orfeova pieseň. Venuje sa kreatívnemu písaniu, réžií svojich vlastných diel, herectvu. Rád cestuje a píše o svojich cestách denníky. Niekoľko rokov fungoval v amatérskom divadle ako scenárista a herec a v súčasnosti pracuje pre castingovú agentúru Cine-jessy tiež na pozícií kreativca. Inak vo voľnom čase číta, píše, pozerá, počúva a keď mu zostane chvíľa voľného času ide sa prejsť.