Film & TV Kultúra & umenie

Richard Műller k filmu Amnestie a titulnej piesni Pasážová revolta

Skladbu Pasážová revolta Karla Kryla spolu naspievali Viki Olejárová, David Koller a Richard Műller.

Čo sa vám vybaví, keď sa povie január 1990?

Bol to nový začiatok. Otvoril sa pre nás nový svet a my si si zrazu mohli vyberať. Ale nakoľko túto otázku kladiete v spojení s Amnestiami a 30 rokmi slobody, rád by som dodal, že to všetko nemusí byť až také samozrejmé. Vážme si toho, čo máme. Je to dôležité.

Čo ste v tom čase robili?

Vydával som albumy a koncertoval. Viete, ja som nikdy nebol revolucionár. Nikdy som nebol nijako zvlášť priebojný a nikdy som nestál v prvých radoch. Ale je jasné, že som vnímal, čo sa okolo mňa deje. Album, ktorý som v tej dobe vydal so skupinou Banket, sa volalo Druhá doba?! Reflektovalo obdobie a udalosti, ktoré sa diali okolo nás – teda koniec komunizmu a začiatok ranného kapitalizmu. 

Ako vôbec došlo k vzniku coveru Pasážová revolta Karla Kryla? Ako ste sa dali dokopy s Davidem Kollerem a Viky Olejárovou a prečo práve táto pieseň a nie iná?

Všetko vymyslel Maroš Hečko, jeden z producentov filmu Amnestie. Prišiel za nami už s tým, že by rád prerobil práve túto konkrétnu pieseň symfonicky a že do nej chce zakomponovať aj tóny Smetanovej Vltavy a Vyšehradu. Keď vyslovil toto spojenie, ani na chvíľu som nezaváhal. Bolo mi jasné, že pri tomto chcem a musím byť. Priviedol Viki Olejárovú, o ktorej som vôbec nevedel, že spieva Kryla a Davida Kollera. Išlo to rýchlo, David bol fantastický – koniec koncov ako vždy. Bola to rýchla, príjemná a dúfam, že aj užitočná práca!

Aké boli vaše pocity pri nahrávaní?

Zvláštne. Pretože najskôr sme točili klip a až potom sme nahrávali pieseň. Najskôr celú pesničku naspievala Viki Olejárová. Potom sme s Davidem na jej pieseň vlastne robili playback. Po dotočení filmu sme každý finálne natočili svoju časť. Takže vlastne taký obrátený postup.

Má pre vás osobne Pasážová revolta Karla Kryla z roku 1969 nejaké posolstvo pro dnešnú dobu?

Určite áno! Je mimoriadne aktuálna. Rovnako, ako skladba, ktorú sme teraz dokončili s Ondřejem Soukupem a mala by byť tiež na soundtracku k filmu Amnestie. Ide o Shakespearov sonet, 400 rokov starý text, veľmi aktuálny. Majster Shakespeare napísal tiež niečo, čo bude platiť, bohužiaľ, ešte pre mnoho generácií. 

Pozvánka do kina na film Amnestie

Bez toho, aby som videl finálnu verziu filmu, tieto témy, ktoré sú niekedy medzi obdobím komunizmu a kapitalizmu, niečo medzi slobodou a neslobodou, sú veľmi dôležité. Myslím, že každý by mal tento snímok vidieť, aby si mohol urobiť svoj vlastný názor. Možno, že to, čo náš film ukazuje, nebolo v tom čase úplne najšťastnejšie riešenie, ale možno, že áno… Presne na to by si mal človek urobiť vlastný úsudok. A preto je dôležité sa na film Amnestie ísť pozrieť do kina!

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz