Hudba Kultúra & umenie

Report: Uprising Winter Edition 2016

V sobotu 3.12. sa v bratislavskom Ateliéri Babylon konal Uprising Winter Edition. Vo vypredanom klube vystúpili kapely The Skints, Dub Incorporation, mladý spevák Fyah Son Bantu z Kene a tiež skupina DJov – Natty Youth Sound zo Slovenska a tiež United Forces of Dub z Česka. Práve Dji odštartovali a aj ukončili skvelý večer. Z horného balkóna, ktorý bol tento krát otvorený, sa dalo pozorovať, ako sa postupne plní klub a je v ňom čoraz väčšia zábava. Kapely uvádzal na pódium Pokyman z kapely Medial Banana, ktorý  tiež poriadne navnadil a vyburcoval divákov k tomu, aby hudobníkov privítali vo veľkom štýle.

Energický, až rockový úvod londýnskych The Skints, ktorí vystúpili aj v auguste na zlatých pieskoch, vystriedali, im príznačné, tanečné reggae rytmy a kapela si osvojila publikum. Obe strany boli tak správne naladené a večer už bol v plnom prúde. Charizmatická speváčka Marcia Richards sa počas vystúpenia zahrala na klávesoch, elektronických bicích padoch,  fúkacej harmonike, flaute, či saxofóne a zvyšok kapely ju skvele dopĺňal.

uprising_w_1

Po The Skints nasledoval hlavný bod programu a teda koncert francúzskej kapely Dub Incorporation, fungujúcej už od roku 1997 kombinujúcej Reggae, Dancehall, Dub, či Hip-hop. Najskôr prišli na pódium  len piati členovia hrajúci na nástroje a atmosféra v klube pomaly gradovala inštrumentálnou pasážou. Hneď potom už nabehli na pódium dva hlavné články kapely Hakim Meridia a Aurélien Zohou. Zatiaľ čo prvý spomenutý vynikal najmä skvelými vokálmi, druhý zase rapom. Súzvuk oboch umelcov znel fantasticky. V playliste sa objavili energické aj tanečné veci, pri ktorých dav doslova šalel, no tiež jemné a atmosferické, pri ktorých zase dav ticho a pozorne počúval. Skvele tiež fungovala interakcia s divákmi, najmä v prvých radoch. Fanúšikovia si tak mohli so svojimi idolmi pokojne podať ruku, či si s nimi dať high five.

Kapela obhájila post headlinera večera absolútne explozívnou show trvajúcu takmer dve hodiny a keď už sa všetkým zdalo, že je koniec, kapela stále pokračovala a odohrala aj viacero prídavkov.

uprising_w_2

uprising_w_3

Po tom čo predviedli Dub Inc sa muselo ísť hudobníkovi z Kene na pódium asi celkom ťažko, avšak ani ten sa nenechal zahanbiť. Ukázal svoj obrovský talent a odprezentoval svoj nový album Hungry Days, v ktorom okrem dancehallu a reggae cítiť aj poriadnu dávku skvelej elektroniky.

uprising_w_4

Foto: Martin Adam Pavlík

« 1 z 2 »

O autorovi

Martin Adam Pavlík

Martin Adam Pavlík

Je milovník filmu a hudby. Študuje umeleckú kritiku a audiovizuálne štúdia na FTF VŠMU. Jeho najväčší obľúbenci sú Martin Scorsese, Stanley Kubrick, Paul Thomas Anderson, Quentin Trantino, bratia Coenovci, Richard Linklater a Jim Jarmusch. Hudobnými srdcovkami sú grunge a post rock. Vo voľnom čase hrá v kapele, skladá a píše. Jeho texty ohľadom filmu boli publikované na Kinečku, Frame, či Moviesite.