Film & TV Lifestyle Móda

Reklamy na parfum natočené známymi režisérmi

Vlado Král
Autor: Vlado Král

1. Martin Scorsese sa preslávil filmami ako Taxi driver (1976), Casino (1995), Shutter Island (2010), či The Wolf of Wall Street (2013). Na svojom konte má aj niekoľko reklám na známe parfumy.

V reklame pre Dolce & Gabbana na parfum The One, s názvom Street of Dreams (2013), režíroval Matthewa McConaugheyho a Scarlett Johansson. Herci sú na ceste mestom a popri tom sa rozprávajú o svojich túžbach, láske a meniacom sa meste. Reklama bola opisovaná ako jedinečná oslava vášne a krásy.

Reklama na parfum Bleu od Chanel vznikla v roku 2010. Hlavnú postavu režiséra si v spote s názvom Bleu de CHANEL: The Film zahral model a herec Gaspard Ulliel. Mladý úspešný režisér na tlačovej konferencii zbadá ženu, ktorá bola jeho múza a spomína na svoje začiatky. Spot dopĺňa hudba od Rolling Stones (She Said Yeah) a je preň charakteristická Scorseseho dynamická práca s obrazom.


2. David Lynch je známi pre svoj charakteristický filmový rukopis, ktorý dnes môžeme obdivovať hlavne v obnovenom seriály Twin Peaks (1992 – 2017). Medzi jeho ďalšie známe diela patria filmy Dune (1984), Blue Velvet (1986) a Mulholland drive (2001).

Gucci by Gucci je reklama z roku 2007. V klipe sa za hudby Blondie – Heart of Glass striedajú tancujúce modelky, ktoré sú jemnou reminiscenciou tancujúceho Little Man(a) z Twin Peaks. Samozrejme nesmie chýbať Lynchova typická práca s kamerou, prelínanie sa obrazov a snová atmosféra.

Who is Gio? (1992), krátky príbeh režíséra Davida Lyncha je reklamou na parfum Giorgio Armani – Gio. Pre tento spot si Armani vyžiadal ihneď priamo Lyncha. Ten mu koncept pre reklamu poslal vo forme krátkej básničky a Giorgio súhlasil. Tak sa zrodil krátky film sledujúci mysterióznu ženu v rôznych situáciach na večierku, s neznámim mužom, či v jazzovom klube. Do toho samozrejme nesmie chýbať tajomná hudba, spomalené zábery a miznúci ľudia.

Pre značku Calvin Klein a parfum Obsession spravil David Lynch v roku 1988 hneď tri krátke spoty. V každom z nich pracuje s citátom od známeho autora v prvom je to Francis Scott Fitzgerald, v druhom Ernest Hemingway a v treťom David Herbert Lawrence. Zaujímavosťou je, že v prvom spote (Fitzgerald) hrá Heather Graham (ktorú neskôr Lynch obsadil v Twin Peaks) a mladý Benicio Del Toro. V spote na citát od Hemingwaya zas hrá James Marshall, ktorý stvárnil v Twin Peaks motorkára Jamesa Hurleyho.


3. Frank Miller patrí k známim komixovým autorom, ktorý sa môže pochváliť titulmi ako Ronin, Daredevil: Born Again, The Dark Knight Returns, Sin City a 300. Príbeh Sin City na striebornom plátne aj režíroval. Práve tento film bol inšpiráciou pre reklamu na parfum Gucci Guilty s názvom The New Chapter (2014). V minútovom klipe o rýchlych motorkách, autách a sexi ženách hrajú Chris Evans a Evan Rachel Wood.


4. Sofia Coppola, dcéra slávneho Francisa Forda Coppolu, ktorý nám dal film The Godfather (1972) neostala v tieni svojho otca a do filmografie sa zapísala titulmi Lost in Translation (2003), Marie Antoinette (2006) a Somewhere (2010). Na svojom konte má aj niekoľko reklám zo sveta módy.

Pre ikonický dom Dior natočila dve reklamy na parfum Miss Dior Cherie. V prvý spot z roku 2008 bol aj jej prvou reklamou. V klipe hrá modelka Maryna Linchuk a hudobný doprovod je Brigitte Bardot – Moi Je Joue. Príbeh sleduje mladú bezstarostnú ženu počas jej typického dňa v Paríži. Pastelové farby, do ktorých je celý vizuál ladený, sú symbolom ženy sebavedomej vo svojich módnych rozhodnutiach.

Druhý spot z roku 2013 má romantický nádych, ktorý dopĺňa piesň od Serge Gainsbourga a Jane Birkin – Je T’aime Moi Non Plus. V reklame hrá Natalie Portman. Spot by sa dal charakterizovať slovami sexy a classy ale okrem toho neprináša nič výnimočné.

Reklama pre H&M Marni (2012) sa nesie v teplých farbách evokujúcich 70te roky. Kamera sleduje príbeh mladej ženy, ktorú stvárňuje herečka Imogen Poots. Dej sa odohráva v Maroku a je doplnený hudbou Bryana Ferryho – Avalon.


5. Baz Luhrmann sa podielal ako režisér na Mouline Rouge! (2001), Australia (2008) a Great Gatsby (2013).  Pre Chanel natočil dve reklamy na kultový parfum No. 5.

No. 5: The Film (2004) je prvý spot Baza Luhrmanna pre Chanel. Do príbehu, ktorý pripomína film Roman Holiday obsadil Nicole Kidman a Rodrigo Santoro. Nicole stvárňuje známu herečku, ktorá uteká pred tlakom spoločenského života. Počas toho nasadne do taxíku k mužovi, ktorý o nej nevie, že je veľká celebrita a začína sa romaník. Krátky príbeh končí návratom Nicole do života celebrity.  Hudobný doprovod je od  Claudea Debussyho – Clair de lune.

Chanel No. 5: The One That I Want je pokračovaním No. 5 the Film. V reklame hrajú Gisele Bündchen a Michiel Huisman. Príbeh sleduje ženu 21. storočia, ktorá má všetko a nakoniec keď začne mať problémy v manželstve, dokáže nastaviť aj finálnu čiaru svojej kariére a vyberá si lásku.


6. Kathryn Bigelow natočila napríklad film Hurt Locker (2008), za ktorý aj získala Oscara,  Strange Days (1995) a Zero Dark Thirty (2012). Pre Chanel spravila reklamu na parfum Allure Homme Sport Eau Extreme s podtitulom The anatomy of pushing the limit. V hlavnej úlohe sa tu ocitol surfer Danny Fuller.


7. Darren Aronofsky je meno, ktoré netreba predstavovať. Každý pozná film Requiem fo a dream (2000). Medzi ďalšie kúsky od tohto známeho režiséra patrí napríklad film The Fountain (2006) alebo black Swan (2010). Pre Yves Saint Laurent natočil Aronofsky reklamu na parfum La Nuit de l’Homme. V hlavnej úlohe tu uvidíte Vincenta Cassela na ceste nočným životom spojeným s tajomnými romantickými stretnutiami.


8. Guy Ritchie je známi pre svoj špecifický novátorský prístup ku klasickým príbehom a svoje mafiánske príbehy. Spomeňme filmy o Sherlockovi Holmesovi (2009, 2011), film King Arthur: Legend of the Sword (2017) alebo Snatch (2000). Pre Dior režíroval reklamu k parfumu Dior Homme. Hereckých úloh sa tu zhostil Jude Law a slovenská topmodelka Michaela Kocianová. Klip je samozrejme celý štýlový, z konverzácie cítiť sexuálne napätie, nesmie chýbať rýchle auto a soundtrack od kapely Muse.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.