Food & Drink Lifestyle

Pivná recenzia: Kaltenecker Chopper Ipa 15°

„Komerčné varenie piva IPA Chopper (Grand Champion 2012, víťaz súťaže Biela vrana) vzniklo spoluprácou pivovaru Kaltenecker a troch špičkových slovenských domovaričov (Bognár, Hajduk, Fek), ako autorov receptúry. Toto polotmavé pivo z kategórie „India Pale Ale“ má karamelovú farbu, pričom zákal je spôsobený pivnými kvasinkami. Pivo je vysoko aromatické po amerických chmeľoch, ktoré mu dodávajú osobitný charakter a šmrnc. Dokáže spôsobiť rozruch ako ozajstný Chopper. Jemne citrusová aróma vo vôni a intenzívna horkosť sa spoja do dokonalého zážitku.“

 

Rožňavská Chopper Ipa (obsah alk. 6,6%) mi spravila najväčšiu radosť z odskúšaných štýlov tohto slovenského producenta. Oproti Yakima Ipa alebo ďalším druhom Ipy evokuje dobrodružnú sviežu jazdu, v ktorej však nedominuje len jačmenný slad a ovocie, ale aj citeľná aróma amerického chmeľu. Táto kombinácia sa ukazuje ako skutočné majstrovské zladenie.

Kvasinky sú primiešané mimoriadne citlivo a v karamelovom háve sa na jazyku stratia s mimoriadnou ľahkosťou. Karamel dopĺňa citrusový stred a bylinné ingrediencie, ktoré však nepôsobia trávovo a prískočne. Doprial by som výrobcom, aby z podobných druhov vytvorili svojim šikovným marketingom väčšie meno, lebo tento druh si to rozhodne zaslúži.

Chopper obsahuje o čosi vyšší podiel alkoholu, ale ľahko sa stráca na jazyku napriek tomu, že ide o vyšší rez a vyššiu plnosť. Ako správna variácia Pale a Ipy ponúka rozmanitú a hlavne atraktívnu chuť.

 

Plusy:

  • Výrazná príchuť
  • Výborný balans medzi ovocnými tónmi a ostrejším rezom
  • Sviežosť
  • Chuť

Mínusy:

  • Možno nie zrovna najcharakteristickejší štýl

 

Hodnotenie: 4/5

 

 

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.