Hudba Kultúra & umenie

Pustvopol: Obnažená starobylá slovenská duša

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Katka Máliková, speváčka a skladateľka, vydala 7. novembra cez vydavateľstvo Slnko Records svoj debutový album s mystickým názvom Pustvopol. Krst albumu sa uskutočnil 10. decembra vo vypredanej bratislavskej A4-ke.

katka_malikova_1Foto: Dagmar Kolačkovská

Večer plný očakávaní otvorili speváčky z ľudovej hudby Muzička, ktoré zaspievali „a capella” skladbu Pustvopol (Pusté pole), po ktorej je aj pomenovaný celý album. Táto ľudová pieseň z Telgártu, ktorá v sebe nesie nádych niečoho starého a tajomného, dokonale vystihuje atmosféru celého albumu. Krstnou mamou Katkinej prvotini bola Janka Ambrózová z Katedry etnológie a folkloristiky Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Pustvopol pokrstila vodou z prameňa rieky Hron.

katka_malikova_2Foto: Dagmar Kolačkovská

Nový album stavia hlavne na vynikajúcich úpravách ľudových piesní z oblasti Horehronia, ktorých autorkou je mladá speváčka a skladateľka. V ich harmonizácií a aranžmánoch sa ukazuje jej klasické kompozičné vzdelanie. Dopĺňa ho prirodzený hudobný talent, s citom podchytiť esenciu a rozvinúť emócie jednotlivých ľudových piesní spôsobom jej vlastným. Svojou interpretáciou a úpravami, v ktorých sa miešajú tradičné nástroje s modernými a elektronikou, posúva Katka Máliková ľudové piesne na vyššiu umeleckú úroveň a stavia ich do kontextu 21. storočia. Súčasne zachováva ich prirodzenosť a živelnosť. Takto úspešne komunikuje posolstvo ľudových piesní aj poslucháčovi, ktorý je zvyknutý na mainstreamové žánre. Nemenej kvalitné sú aj vlastné kompozície skladateľky, z ktorých vyžaruje silná láska k folklóru a zároveň sú zrkladom jej citlivej duše. Spolu s úpravami ľudových piesní nenútene vytvárajú ucelený vesmír albumu Pustvopol.

Katka Máliková umožnila poslucháčom vnímať znovu to, na čo sme už zabudli. To čo čas postupne zahalil inými civilizačnými nánosmi. Prebudila v nás hlboko vryté emócie, ktoré sú našou prirodzenou súčasťou a robia nás tým, čím sme dnes. Umožnila nám dotknúť sa obnaženej starobylej slovenskej duše, a za to jej ďakujem.

katka_malikova_3Foto: Dagmar Kolačkovská

Foto: Dagmar Kolačkovská

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.