Film & TV

PropagANČA 2018

O animáciu sa na Slovensku zaujíma čoraz viac ľudí. Či už ide o animované videoklipy, krátke študentské filmy, či večerníčky, ktoré sa kvalitou môžu radiť k svetovej produkcii. Cez víkend sa uskutočnil 11. ročník festivalu animovaného filmu Fest Anča.

Žilina sa opäť raz premenila na mesto animácie. Kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie, Nová Synagóga, či bábkové divadlo otvorili svoje priestory pre nadšencov animácie. Po predchádzajúcich ročníkoch, kde sa Anča venovala národným focusom prišla v tomto roku zmena. Anču opantala propaganda.  Prvý krát teda bol festival zameraný tematicky. Výber filmov mal na starosti Poliak Michal Bobrowski, ktorý sa propagande venuje aj na akademickej pôde. Starostlivo vybrané filmy reflektovali propagandu, od jej počiatkov v animovanom filme zo začiatku 20. storočia, cez druhú svetovú vojnu až po súčasnosť.

Aj kreslené môže byť skreslené

Stihnúť všetko sa jednoducho nedalo – na festivaloch to tak už chodí. V rámci propagandy sa nám páčilo pásmo filmov z druhej svetovej vojny. Snímka Tokio Jokio (1943) od slávneho štúdia Warner Bros. zo seriálu Looney Tunes bola plná rasizmu nasmerovaného smerom k Japonsku. Oveľa príjemnejšie sa pozeralo na Špenát pre Britániu (1943) v ktorom sa slávny Pepek námorník stretne s nacistickou ponorkou a aj za pomoci špenátu bojuje s protivníkmi. Úsmevne už sa dá pozerať aj na Brigáda (1950) o socialistickom raji a budovateľskom nadšení, ktorú vytvoril otec Krtečka Zdeňek Miler.  Našli sme si čas aj na prednášku najpovolanejšieho na Anči, spomínaného Bobrowskeho, ktorý ako sám povedal, vie o tejto téme rozprávať aj celé hodiny. Rozprával o potrebe propagandy byť čo najjednoduchšia, skoro až úplne zjednodušenie smerom k rozprávkam pre deti. Rovnako tak sa obe strany k propagande potrebujú. Vždy musí byť jasný nepriateľ a priateľ.

Trump je inšpirácia na každý deň a pre Pink Floyd by som robil aj zadarmo

Nikdy neviete, čo vám môže zmeniť život, porozprával Theodore Ushev na svojom masterclasse. Animované video, ktoré vytvoril dovolil použiť ako videoklip jednej kapele, pretože jemu samému sa výtvor nepozdával. No napriek tomu si video našlo cestu až k Davidovi Gillmourovi z Pink Floyd a ten mu ponúkol spoluprácu. „Bola to moja najlepšie zaplatená spolupráca a to nevedel, že by som to spravil aj zadarmo,“ vtipkoval Ushev. Divákom rozprával aj o tom, že každá doba je vhodná na akúkoľvek umeleckú tvorbu. „Zoberte si napríklad takého Trumpa, ten je nekonečným zdrojom inšpirácie, len z neho sa dá čerpať neskutočné množstvo námetov,“ tvrdí. Na masterclasse okrem historiek o Oscaroch a príbehoch z jeho života ukázal aj svoju tvorbu. Zameral sa hlavne na jeho oceňovaný film Blind Vaysha (2016). Predviedol jednotlivé práce na postavách aj prostredí a mnohých prekvapil tým, aké množstvo jednotlivých vrstiev musel naskladať na seba aby vytvoril určitú scénu. Najviac ich bolo okolo sto. Vrstvy ukladal na seba, pretože, ako sám povedal nemá rád, keď jeho  snímky vyzerajú príliš digitálne.

O Slovákov bol najväčší záujem

Ťažko sa dýchalo a ťažko sa prechádzalo k miestam na sedenie. Na súťaži slovenských filmoch, bolo veľké množstvo ľudí. Nestačili im ani stoličky, sedeli na zemi a všetci boli zvedavý na slovenské filmy. Nám sa najviac imponovala okrem víťazného filmu Žltá (2017) aj  veľmi dobre spracovaná Cesta (2018) od Mareka Jasaňa. Je skvelé, že na slovenské filmy sa chodí pozerať také množstvo ľudí. Nič nepomôže tvorcom viac ako pocit, že ich filmy má kto sledovať. Anča im ponúka priestor ako zviditeľniť svoju tvorbu doma no aj v zahraničí. Členovia poroty, ktorá o víťazoch rozhodovala pozostávala aj z dvoch zahraničných hostí. Jedným z nich bol aj Ushev a ako spomínal – Nikdy neviete, čo vám môže zmeniť život. Musíte len tvoriť, to ostatné sa už nejako stane.

Na festivale sa naozaj nedá stihnúť všetko. Veľa sa odohralo aj v Novej Synagóge, kde prebiehali Game Days a vyberala sa najlepšia slovenská hra roku. Rovnako tak sa veľa hovorilo o virtuálnej realite. Anča zažila aj súťaž videoklipov, filmy pre deti, celovečerné filmy, ale aj performance a premietanie na kruhové plátno v podchode pri Stanici-Záriečie. Každý si našiel to, čo ho zaujalo O tom bola Anča tento rok a o tom je vlastne aj vždy. O možnosti si vybrať to, čo ho zaujíma.

Web: http://www.festanca.sk/2018/

Facebook: https://www.facebook.com/festanca/

Instagram: https://www.instagram.com/fest_anca/

O autorovi

Stanislav Krško

Stanislav Krško

Študent žurnalistiky na UKF Nitra. Zaujíma sa o hudbu, predovšetkým alternatívnu, rockovú, no nepohrdne ani hip-hopom. Venuje sa hudobným novinkám, reportážam z koncertov, recenziám a rozhovormi so zaujímavými hudobníkmi.