Film & TV Kultúra & umenie Ostatné

Aká bola pripravenosť kinosál na tohtoročnom ART Film feste?

27. ročník Art film festu opäť potvrdil, že je z hľadiska veľkosti dosahu a bohatosti programu asi najpripravenejší filmový festival na Slovensku. Prostredie Košíc mu mimoriadne svedčí a prislúcha. Na viacerých miestach súčasne sa premietali rôzne filmy v rôznych kategóriách, prípadne sa odovzdávali filmové ceny alebo uskutočňovali sa tematické semináre.

Pozrime sa však v krátkosti na funkčný stav kinosál, kde sa festival odohrával a či dané podmienky pre premietanie takéhoto festivalu sú dostatočné a spĺňajú medzinárodnú európsku úroveň…

Zoznam kinosál (2019)

Kunsthalle

Kapacita: 550 miest

Kunsthalle je výkladnou skriňou košického kultúrneho života. Ide o multifakčnú sálu, kde sa mimo rozťahovacieho plátna vo vnútri kina uvádzajú výstavy, vernisáže či workshopy. Významnú stopu tu zanecháva pre organizovanie veľkých akcií aj pri oceňovaní osobností z kultúrnej obce.

Je moderná, udržiavaná, má vysokú kapacitu (tesne nestačí na Dom umenia v Piešťanoch, avšak je komfortnejšia a ponúka viac priestoru na sedenie). Neponúka typické oblé stúpanie medzi radmi, jej priestorová rozloženie a vybavenie spĺňajú kritickejšie nároky. Väčšina „dôležitých“ filmov sa odohráva práve tu.

 

Kino Slovan

Kapacita: 310 miest (+ horné a bočné miesta na prisunutie)

Kino Slovan vyžarí nostalgické spomienky mnohým Košičanom. Ide o historickú, zrekonštruovanú budovu radničného charakteru s polyfunkčným využitím. Okrem premietanie sa tam uskutočňujú menšie plesy či javiskové divadlá. Do vnútra sa prechádza cez krátku uličku aj vnútornú chodbu s recepciou. Atmosféra je skvelá, akurát klíma je nedostatočná a vŕzganie starých s opierkami na oboch stranách rúk stoličiek znepríjemňujú zážitok z filmu (a to aj pri úplne banálnych „presunutiach“ na stoličke). Strop a horné poschodie Slovanu pripomínajú talianske operné a divadelné mestečká z polovice 20 storočia.

 

Kulturpark (1, 2)

Kapacita: 150 miest obe sály

Kulturpark sa nachádza obďaleč než ostatné sály. Je to vlastne prerobené priestranstvo starých kasární. Kultúrne využitie na týchto miestach je obrovské. Samozrejme, v areáli sa dá prechádzať, v tesnej blízkosti narazíte na 2 vonkajšie bary, ale aj „skejťácke a hipsterské komunity“ si toto miesto zamilujú.

Čo sa týka čisto technických vymožeností, obe sály sú rovnakého strihu (akurát z opačných strán). Cítiť z nich novotu, sú výborne klimatizované, v prednom rade tuli vaky, viditeľnosť dostačujúca (avšak, keď si pred vás sadne so „šišatou“ hlavou, musíte sa točiť na strany).  Kulturpark pokrýva veľkú časť programu. Personál tu vytvára ideálne miesto pre odpočinok aj v medzifilmovej prestávke. A aj zahraniční i domáci tvorcovia často prichádzajú práve sem pri promovaní svojho najnovšieho diela.

 

Tabačka (Kulturfabrik)

Kapacita: 80 miest

Keď o Kulturparku hovoríme ako o hipsterskej liahni, Tabačka ho jednoznačne v tomto ohľade tromfne. Vo vonkajších priestoroch areálu narazíte na maľby po stenách, ktoré dodávajú priestoru mladosť a sviežosť a zapracovanie do komunity mladého duchom. Vonku je dostatok miesta na posedenie, dokonca bar s čapovaním remeselných pív. Cez tehlovú klenbu sa po schodoch dostanete do najmenšej sály festivalu. Zastrešuje kapacitu pre zhruba 70 ľudí. Na festivale sa tu premietali väčšinou staršie klasiky, ale aj dokumentárna tvorba (Hanákové Papierové hlavy a pod.). Podobne ako pri Slovane, pokiaľ je horko a plno, budete sa veľmi potiť a tento stav vám neodbúra pocit, že ste takpovediac v uzavretej pivnici. Plátno je pochopiteľne o niečo menej kvalitné (menej filtrovaný obraz, užšia uhlopriečka a pod.) než inde.

 

Kino Úsmev

Kapacita: 300 miest

Úsmev je perfektným miestom na relax. Vonku sa hrdúsia a koncentrujú davy ľudí vo večerných hodinách. Či už vonku alebo vnútri. Keď však vystúpite hore a budú vás čakať pracovníčky kina a naskenujú váš cinepass, atmosféra sa pomaly utráca (samozrejme záleží aj podľa ponuky filmu). Kinosála je pozostáva z drevených sedačiek (podobne ako na Slovane) a feelingu nostalgických večerov. Bohužiaľ, tu sme strávili iba 1 večer a boli na 1 filme (a zrovna keď pršalo a prišlo málo ľudí), takže nemôžeme k tomuto miestu povedať viac. Čo však môžeme povedať, v neskorých večeroch sa tu premietali aj podradnejšie horory, ktoré zastupovali istú divácku časť, avšak podľa návštevnosti, nesplnili svoj účel.

 

Ako to teda hodnotíme?

V prvom rade je skvelou správou, že filmový festival takéhoto rozsahu a veľkosti sa uskutočňuje na východe Slovenska. Košice narozdiel od Trenčianskych Teplíc majú lepšie technické aj materiálne zázemie. Ľudia si sem vedia nájsť cestu (hoci stále je čo robiť v marketingovej oblasti). Takisto, je určite zložité a finančne nákladné získať práva na viaceré oceňované filmy z ešte len májového Cannes, juhokórejský Parazit však nechýbal. Košice majú nato, aby tu tradícia Art film festu pokračovala nasledujúcich X rokov.

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.