Hudba Kultúra & umenie

Predstavujeme projekt Of Pale Sunset

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Aká bola tvoja cesta k hudbe a ako sa zrodil projekt Of Pale Sunset?

O hudbu, hudobné nástroje a skladanie som prejavil záujem relatívne neskoro, mal som okolo 15 rokov. Na začiatku som sa musel od piky učiť hrať na gitare, keďže bez toho by to samozrejme nešlo. 🙂 Popri tom som si začal skladať prvé pesničky, pamätám sa, že som všetko robil v Guitar Pro programe. Ešte stále ich mám uložené a keď som si ich minule pustil, či tam náhodou nie je nejaký fakt dobrý nápad, tak som zistil, že to nie je úplne zlé. Detinské, ale nie totálne zlé. 🙂

S kamarátom Ďurom sme časom dali dokopy pár nápadov a tak vznikli prvé piesne Inner Response. Skladanie a hranie s touto kapelou ma veľa naučilo a posunulo ma to hrozne ďaleko.

Už aj počas fungovania kapely som si zapisoval vlastné nápady. Mal som potrebu skladať trošku atmosférickejšie pesničky a Inner Response mi to nedovoľovalo. Keď sa kapelníci rozišli kade tade po svete a status Inner Response sa zmenil na “on hold”, tak som sa mojim nápadom mohol venovať naplno. Asi tak vznikol môj projektík.

Keďže sa jedná o tvoj sólový projekt predpokladám, že komponuješ sám a podobne je to s nahrávaním nových skladbieb? Ako u teba prebieha celý process tvorby od nápadu až po realizáciu? Spolupracuješ aj s inými hudobníkmi?

Áno, všetko si robím sám, hudbu, nahrávanie, texty. Občas potrebujem pomoc, keďže zatiaľ nezvládam growling, a aj keď chcem ozvláštniť pesničku o iný hlas ako ten môj, či už to bol Peťo (z Inner Response) alebo Vilo (Nevaloth). V pesničke Live To Fail mi pomohol s basgitarou kamarát Ivo. Zatiaľ sa obzerám po spoluprácach len medzi kamošmi, ale v budúcnosti sa nebránim ani profesionálnej spolupráci s inými hudobníkmi. Tento projekt to dokonca podľa mňa vyžaduje. 🙂

Čo sa týka skladania a nahrávania, na začiatku je nápad, nejaká nosná melódia, riff, niečo, čo robí tú ktorú pesničku práve TOU piesňou. Mojim cieľom je skladať piesne, ktoré sú výnimočné a každá má odkaz a silu tej najlepšej skladby. Nechcem skladať „vyplňovacie“ pesničky, ktoré sa zvyknú len pridať na album, aby mal 10 pesničiek. Všetky musia u mňa byť perfektné.

Po prvotnom nápade to ide už nejako samo, vždy viem presne, čo bude nasledovať a skladbu len jednoducho píšem, až kým ju neskončím. Na začiatku mám často len kostru, teda jeden nástroj, ktorý mám nahratý od začiatku po koniec, a vtedy začínam nabaľovať melódie a ďalšie nástroje, či už živé (gitary, basa), alebo tie programované (bicie, orchester). Na záver prichádza text, ktorý sa snažím tvoriť podľa nálady, ktorú vo mne pieseň vyvoláva. Cieľom je vytvoriť jednotnú skladbu, kde text dopĺňa hudbu a naopak.

Tvoje skladby pôsobia vplyvom ťahavých melódií mystickým dojmom. K tomu prispieva aj kontrastné striednie sa čistých vokálov so skresleným metalovým “revom” tzv. “growlingom”. Štýlovo by som ich možno priblížil k tvorbe kapiel ako Swallow the Sun. Aký odkaz možno hľadať v tvojej tvorbe, čo vyjadruje, kde hľadáš inšpiráciu.

Vieš čo, Swallow the Sun nemám až tak v obľube. Vypočujem si to, ale až tak veľmi ma to nechytilo. Mystickosť nie je mojim cieľom, skôr ide o tú náladu a atmosféru skladby. Striedanie čistého vokálu s growlom je pre mňa úplne prirodzené. Jedna pieseň u mňa nedokáže vyjadriť len jednu emóciu. Jedna zo skladieb (Fly Towards the There) je napríklad o tom, že v živote dochádza často k rôznym zmenám. A aj keď to sú častokrát zo začiatku zmeny zlé, nakoniec si z toho človek musí zobrať to dobré. Túto myšlienku môžeš povedať pokojným hlasom, ale oveľa častejšie si to musíš zakričať a vyhecovať sa do toho správneho kroku. Preto je striedanie čistého a škriekavého vokálu celkom prirodzené a keď si to pieseň žiada, neváham growl použiť. Pesnička Reach Out for the Ethereal je napríklad o láske a tam sa mi growl nehodí, preto tam ani nie je.

Inšpiráciu čerpám hlavne zo svojho života. Prvé tri skladby napríklad vznikli počas viacerých rokov, kedy som sa cítil uzamknutý v práci a snažil som sa sám seba presvedčiť, aby som odišiel. Čo som nakoniec aj urobil a šiel som na 1,5 roka cestovať. Na mojej tvorbe je to aj poznať, ďalšie piesne totiž budú výrazne šťastnejšie. 🙂

Ty si predtým pôsobil v metalovej kapele Inner Response. Pred desiatimi rokmi sa konali každý víkend, aj cez týždeň metalové koncerty v kultúrnych domoch a kluboch. Dnes toho moc nevidno. Ako vnímaš metalovú scénu na Slovensku? Existuje vôbec?

Áno, zmeny dosť výrazne vnímam. Ale nie je to o tom, že je koncertov menej, ich počet sa podľa mňa veľmi nezmenil. Skôr ide o  kvalitu. Ak mám povedať za seba, tak som niečo fakt dobré na Slovensku nepočul už veľmi dlho. V poslednej dobe sa premnožili metalcoreové kapely, ktoré považujem za hudobný odpad. Aby som sa vyjadril jasnejšie, koncerty sú namakané, plné energie, ale hudobne je to absolútne bez nápadu. Preto som napríklad ja takmer prestal chodiť na koncerty. Posledné koncerty, čo ma zaujali boli slovenskí Fishart Collection a českí Momma Knows Best. Ani jedna z týchto kapiel nie je môj štýl, len oceňujem originalitu, umenie a muzikálnosť.

Vo všeobecnosti vnímam slovenskú scénu ako veľmi neoriginálnu. Príliš sa chcú podobať na svoje vzory a to je dosť na škodu.

Of_Pale_Sunset_3

Aké sú tvoje hudobné vzory, ktoré ťa inšpirovali a inšpirujú?

Mojím úplne najväčším hudobným vzorom je Devin Townsend, je to neskutočný macher, perfektný gitarista, úžasný spevák a neskutočný skladateľ. To, že robí vždy len to čo chce a nie je vôbec ohraničený nejakým štýlom mi strašne imponuje.

Akú hudbu počúvaš?

Počúvam všetko, čo je dobré. 🙂 Hlavne samozrejme metalovú hudbu, lebo je najlepšia, ale nepohrdnem ani inými štýlmi a keď je nálada, pustím si aj klasiku. Veľmi rád počúvam aj filmovú hudbu.

Hudobne ma dosť ovplyvňuje post rock (napr. God is an Astronaut) a post metal (ako napr. Alcest), a veľmi ma ovplyvnil Sólstafir, co som pred par rokmi počúval od rána do večera. 🙂 V poslednej dobe som sa opäť vrátil k Toolu, ktorý v ipode točím dokola. 🙂

Tvoja obľúbená skladba a prečo?

Moja obľúbená skladba, ktorú rád počúvam? To sa časom mení, vždy, keď sa mi nejaká opočúva, príde ďalšia. Ale momentálne to určite bude Tool – 10.000 days, tá ma drží už dva roky.

Of_Pale_Sunset_2

Čomu sa venuješ okrem hudby?

Chodím samozrejme do práce, čo mi žiaľ ukrajuje najväčšiu porciu dňa. Okrem toho ale rád športujem, snažím sa písať (zatiaľ len poviedky), rád cestujem, čítam si a kukám filmy. Občas mám potrebu si aj niečo zahrať na PSku. Hudba je ale pre mňa veľmi dôležitá, pri nej sa dokážem najlepšie odreagovať a každý deň chytím do ruky gitaru, hoci len na 15 minút.

Čo plánuješ do budúcnosti, aké su tvoje ciele s projektom Of Pale Sunset?

Nemám veľké ciele, hudbu robím hlavne kvôli sebe, baví ma to a pomáha mi to. Chcel by som nahrať ešte nejaké dve-tri skladby a potom by som si chcel vydať album. Len tak pre radosť. 🙂 Pošlem ho asi aj do časopisov, aby som vedel názor iných ľudí a kritikov. Skúsim nejaké vydavateľstvá. A tak, uvidíme, čo z toho bude, ale určite nemám veľké oči.

Pohrávam sa aj s myšlienkou hrať Of Pale Sunset naživo, ale zatiaľ na to nemám čas. Viem, že zohnať hudobníkov a nacvičiť to je časovo náročné, nehovoriac o manažérskej činnosti, komunikácii s klubmi a organizovanie koncertov. Na to nemám zatiaľ čas, ale zrejme budem mať nutkanie v najbližších rokoch.

Kde možno sledovať novinky projektu Of Pale Sunset?

Som na Facebooku, Bandzone, Bandcamp… Hneď ako dokončím skladbu, vyhodím ju všade, takže po lajknutí na FB budete mať všetko ešte teplé. 🙂

Momentálne dokončujem novú skladbu, čaká ma ešte oprava spevov, čo mne, „profesionálnemu spevákovi“ chvíľu potrváJ. Ale je veľmi dobrá, mne sa zatiaľ páči najviac teda. 🙂

Of_Pale_Sunset_1

Možno si ťa pozrieť a vypočuť aj naživo?

Zatiaľ nie, ale ako som už hovoril vyššie, s touto myšlienkou sa pohrávam už dlhší čas.

Tvoj odkaz fanúšikom a čitateľom?

Počúvajte aj naďalej dobrú hudbu, rozširujte svoje obzory a dajte šancu aj malým kapelám, práve tie totiž skladajú hudbu zo srdca a nie pre vidinu peňazí.

Ďakujem za rozhovor.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.