Hudba Kultúra & umenie

Predstavujeme kapelu Benjamin Gabe

Pavel Chodúr

Čo bolo inšpiráciou pre vznik kapely? Ako to celé začalo?

Už  od svojho útleho veku bola pre mňa hudba prirodzenou súčasťou môjho života. Neviem, čo ma inšpirovalo, nakoľko  k písaniu piesní som sa dal už tak dávno, že si to už ani nepamätám. V podstate hneď, ako som sa naučil prvé dva akordy na gitare, mal som potrebu skladať piesne. . Myslím si, že ten vnútorný tlak viedol k tomu, že založím svoju kapelu, kde môžem slobodne a kreatívne vyvíjať svoju hudobnú víziu.

Vaša hudba je melodická a pocitová, zároveň je ale doplnená o zaujímavé texty. Čo chcete aby diváci cítili keď počúvajú vašu hudbu?

Ako skladateľ, čerpám zo svojich životných skúseností a chcem ich preniesť do svojich skladieb. To je zaujímavá vec… píšem z veľmi subjektívneho pohľadu. Chceme aby si ju každý vyložil po svojom a našiel sám seba v každej jednej skladbe. Napriek subjektívnemu postoju veríme, že sú skladby s ktorými sa každý dokáže stotožniť.

Ste začínajúca kapela, ale máte už za sebou značný úspech a tým je zmluva s Gold Dragon Records, čo je nahrávacia spoločnosť v Spojených štátoch Amerických. Čo stojí podľa vás za týmto úspechom?

Súčasný otvorenejší svet. Digitálny svet nám prináša viac možností, môžeme získať fanúšikov okolo celého sveta. Práve preto už od začiatku robíme všetko okolo kapely v angličtine. Podľa môjho názoru, za týmto úspechom stojí aj to, že sme hneď na začiatku zadefinovali kto sme a čo chceme robiť. Vydavateľstvo sa počas rokovaní vyjadrilo, že všetko čo robíme má nejakí určitý charakter. A popri hudbe ktorú tvoríme, bol tento „charakter“ rovnako rozhodujúci v súvislosti uzatváraním zmluvy.

Povedzte nám niečo o svojom prvom EP albume First Wings. Čo na ňom nájdeme a hlavne prečo by sme si ho mali kúpiť?

First Wings EP je kolekcia troch doteraz vydaných pesničiek (Part of Me, New Tomorrow, The L). Okrem toho digitálna verzia obsahuje aj úplne nový singel Remember How We Used To. Limitovaná CD edícia obsahuje aj skladbu Barbie, ale aj tzv. „piano version“ skladby Part of Me. To je nahrávka, ktorá presne zadefinuje svoju kapelu. First Wings EP je naozaj to, čo aj znamená… to sú naše prvé krídla. A keď diváci a fanúšikovia nás podporujú, tak umožnujú nás aj lietať  🙂

benjamin-gabe_01

Ako bola práca na prvej piesni, ktorú ste vôbec dali dokopy?

Prvá pieseň, ktorú sme dali dokopy pre Benjamin Gabe bol „Part of Me“, ktorý vychádzal v apríli 2015. Demo verziu hudby som už mal dávno, takže práca na finálnej verzii nebola komplikovaná. V každom prípade pracujem takým spôsobom, že vypracujem čo najlepšie demo verziu, a potom už len dotvárame finálnu verziu. Druhá epizóda našej dokumentárnej  show, Realbackstage, vysvetľuje celý príbeh skladby „Part of Me“.

Váš videoklip k piesni The L ste natočili v Maďarsku na Sziget Festivale. Prečo práve tam?

Môj prvý veľký kocertový zážitok bol koncert kapely Placebo práve tam, na Sziget Festivale. Vtedy som sa rozhodol, že kým nebudem mať možnosť tam vystúpiť, aspoň tam natočím  videoklip. Náš singel The L je presne o tom, aký sme my ľudia rovnaký. Možno vyzeráme inak, ale ja hlboko verím v to, že sme predsa rovnaký. Chceli sme spraviť videoklip s čo najodlišnejšími charaktermi a na Sziget Festivale sme mali na to skvelú príležitosť.

Čo pre vás znamená hudba?

Ja žijem s hudbou každý deň, nie len preto, že som hlavný skladateľ kapely Benjamin Gabe, ale aj preto, lebo som skutočný hudobný fanúšik. Hudba je naozaj univerzálny jazyk, nepozná žiadné hranice. Pre mňa je to všetko okolo mňa. Aj teraz, keď odpovedám na otázku, mám v ruke gitaru… to naozaj všetko vysvetľuje.

Spravili ste cover verziu piesne od Taylor Swift Out of the Woods. Čo je celkom zvláštna voľba. Prečo ste sa rozhodli pre túto pieseň a nie napríklad pre Shake it off?

Bol to špeciálny prípad, hudobná webová stránka Wurd Sessions z Veľkej Británie nás kontaktoval, aby sme robili cover verziu na nejakú obľúbenú módnu pesničku. Chceli sme vyskúšať niečo od Taylor Swift, a pieseň Out of the Woods nám strašne veľmi páčil. Chceli sme robiť citlivú cover verziu, mali sme nápad aj na to gitarové solo, takže sme rohzodli pri Out of the Woods.

Kedy a ako si môžeme zakúpiť vás album a hlavne kde vás môžeme najbližšie vidieť koncertovať?

Digitálna verzia „First Wings EP“ bude mať svetovú premiéru 23. septembra 2016. Práve teraz sa plánuje turné, chceme to robiť čo najlepšie,hladáme naozaj dobré príležitosti. Sme mladá kapela, ale aj od začiatku chceme robiť kvalitné koncerty.

O autorovi

Pavel Chodúr

Pavel Chodúr

Študoval na VŠMU odbor Umelecká kritika a audiovizuálne štúdia. Tu sa začal venovať písaniu scenárov. Je podpísaný pod prvú slovenskú adaptáciu komiksu v réžií Romana Gregoričku Orfeova pieseň. Venuje sa kreatívnemu písaniu, réžií svojich vlastných diel, herectvu. Rád cestuje a píše o svojich cestách denníky. Niekoľko rokov fungoval v amatérskom divadle ako scenárista a herec a v súčasnosti pracuje pre castingovú agentúru Cine-jessy tiež na pozícií kreativca. Inak vo voľnom čase číta, píše, pozerá, počúva a keď mu zostane chvíľa voľného času ide sa prejsť.