Hudba Kultúra & umenie

Podporte záujem o našu históriu s projektom Harmonia Pastoralis

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Čistá detská radosť sa v nás ozýva najmä v čase Vianoc a prináša pocit zvláštneho čara, ktoré spôsobuje, že každý človek sa na Vianoce teší takmer celý rok. Už v máji v kútiku duše očakávame chvíle, keď spomalíme, zahĺbime sa do Tajomstva a azda sa nám vybaví pokoj Štedrého večera, stromček, vôňa jedál, darčeky, ale i koledy o narodenom Ježiškovi, ktoré nás učili rodičia, či starí rodičia.

harmonia_pastoralis_2

Gregoriana a Ritornello sú dva súbory, ktoré sa snažia o udržiavanie hudobnej tradície v Čechách a na Slovensku. S nadšením objaviteľa študujeme historické pramene a snažíme sa priblížiť modernému človeku to, čo počúvali prastarí rodičia ešte i našich prastarých rodičov. Vokálny súbor Gregoriana s umeleckým vedúcim Markom Kleinom zo Slovenska a inštrumentálny súbor Ritornello pod vedením Michaela Pospíšila z Čiech sa z času na čas stretnú pri spoločnom muzicírovaní a študovaní starej hudby. Stalo sa tak aj pri diele františkánskeho rehoľníka Juraja Zruneka, ktorý sa narodil na Morave a pôsobil najmä na území dnešného Slovenska. Jeho vianočné omše nás zaviedli späť k betlehemským hrám, pastierskej idyle, píšťalám, zvončekom, ale aj ku vznešenej chrámovej hudbe. Vrátili sme sa takmer o 300 rokov späť a prežili sme neopakovateľné chvíle premenené na hlboký zážitok, s ktorým sa radi podelíme aj s Vami.

Projekt môžete podporiť cez stránku startovac.cz prípadne sledovať na facebooku.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.