Divadlo

Poďme robiť scény do Národného! Šiesty ročník Drama Queer otvára v SND

Mužné nemusí znamenať len ohrozujúce alebo obraňujúce. Mužné je aj citlivé či starostlivé. Občas sa bojí a inokedy hľadí na svet s hlbokou empatiou a sentimentom. Šiesty ročník divadelného festivalu Drama Queer sa v roku 2018 zameria na mužskú identitu mimo jej bežnej stereotypizácie. 

Návštevníčky a návštevníkov festivalu bude od 20. do 27. októbra sprevádzať dramaturgia zameraná na mužské telo a jeho dušu. Pestrá programová skladba ponúka historicky prvýkrát otvorenie v priestoroch Slovenského národného divadla. Performer Mušnula zamáva nadchádzajúcemu ročníku so sebevlastnou trblietavou pompou a ružovým pudingom. So svojim aktivistickým ansámblom však nastolí aj vážnejšie témy ako boj proti homofóbii a predsudkom.

Po prehliadke toho, ako prijať svoju inakosť príde v rovnakých priestoroch čas na Slovenské komorné divadlo z Martina. Do Bratislavy prinesie necenzúrovanú verziu príbehu Doriana Graya prahnúceho po večnej mladosti. Dramatizácia režiséra Mariána Amslera sa nevyhýba ani skrytým homosexuálnym motívom, ktoré v dobe najväčšej slávy románu z pera Oscara Wilde-a označili za priam vulgárny.

M. Amsler: Portrét Doriana G, (foto: Braňo Konečný)

Iní nie sme len na Slovensku

Pochopenie mužskej identity a jej jedinečnosti je hlavnou nitkou, ktorá spája festival aj mimo hraníc Slovenska. „Dlhoročnou ambíciou dramaturgie festivalu je okrem iného vstúpiť do širšieho medzinárodného kontextu, čo sa v tomto roku podarilo prostredníctvom hosťujúceho tanečného česko-nemeckého projektu Entropy od Jiřího Bartovanca. Na festivale však môžete počas siedmich dní vidieť dovedna deväť inscenácii. Okrem spomenutých je to ešte jedna slovenská a päť českých,“ uvádza riaditeľ festivalu, autor a herec z divadla NOMANTINELS Róbert Pakan.

J. Bartovec: Entropy (foto: archiv divadla)

Nemenej pútavými sú sprievodné akcie. Milovníci tanečného umenia sa môžu tešiť na známu postavu slovenského tanca Dominiku Malenovskú a jej Noir Dance Company či debatu spoluorganizovanú mesačníkom Kapitál s názvom Kapitalks. Pozvanie diskutovať na tému Slovenská a česká „queer“ história a archív prijala slovenská historička Jana Jablonická-Zezulová a jej český náprotivok Jan Seidl.

T. Loužný: Synáčci (foto: M. Hančovský)

„Tento ročník festialu sa odohráva pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku, za ktorú úprimne v menej celej komunity LGBTI ľudí ďakujem. V dnešnej dobe je väčšia akceptácia a každá podpora práve našej komunity viac ako na mieste,“ uzatvára Pakan.

P. Highsmith: Talentovaný pán Ripley (foto: Klára Žitňanská)

Drama Queer je divadelný festival, ktorý si kladie za cieľ zviditeľňovať a rozprávať príbehy LGBTI/Q ľudí v spoločnosti. Prehliadkou divadelných inscenácií s LGBTI/Q tematikou chce zmierniť dosah homofóbie v súšasnej spoločnosti. Vytvára priestor pre nové formy divadla a ľudí, ktorí boli doposiaľ neviditeľní pre svoju identitu. Cieľovou skupinou festivalu je verejnosť, LGBTI/Q komunita, študenti a študentky, mládež a všetci, ktorí majú záujem oslavovať jedinečnosť života.

Predpredaj vstupeniek: https://nomantinels.interticket.sk/

Facebook: https://www.facebook.com/festivaldramaqueer/

Kompletný program a viac informácií: http://dramaqueer.sk/

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz