Food & Drink Lifestyle

Pivná recenzia: Matuška stout

Zloženie: voda, jačmenný slad, pšeničný slad, pražený jačmeň, chmeľ (Žatecký, Fuggles, Amarillo), vanilka, kvasinky.

Vanilkový Stout! Vo várke sme použili jeden kilogram vanilkových luskov z Madagaskaru. Výraz Stout bol používaný ako synonymum pre silné pivo a prihliadajúc na to sme náš Stout aj uvarili. Charakterizuje ho vyššia stupňovitosť, čierna farba, výrazná kávovo-vanilkovo-čokoládová vôňa s veľmi jemnou, no intenzívnou horkou chuťou. Kúsok Afriky vo vašom pohári (Slová výrobcov a distribútorov).

Matuška stout (6% obs. alkoholu a stupňovitosť 16°) je typický stout. Čierne pivo s veľmi horkým telom, ktoré rozpúšťa aromatickú vanilku, karamel a pražený jačmeň. Ide o mimoriadne účinnú kombináciu s citeľným kávovým doznievaním. Ingrediencie sú precízne dávkované a vyvážené. Žiadny element nevyčnieva nad ostatným (snáď až nad zmienenú kávu). Možno práve slad a taký ten krémové rozplývanie umierňuje hmotný horkastý presah, ktorý by v inej kombinácií príliš nesedel. Pena je stabilná, do hneda zafarbená, hustá a praskavá na perách a pivo je od pohľadu „čiernejšie“ než kofola samotná.

Pivo sa predáva v 750 ml sklenenej fľaške a je vhodné na osvieženie, predovšetkým ale na vychutnávanie okamihu. Praženosť a horkosť sa vymaňuje z jednotvárnosti a sladkým precítením vyčnieva z radu. Aj čokoláda, ktorá z tade dýcha je s príchuťou horkej. V podstate, výrobca premyslene a cieľavedome vytvoril pivo s „logikou“, vidno, že nad tým premýšľali.

Matuška stout je dobrý v tom, že aj pre tých, ktorí neholdujú tmavému pivu a jeho výčapníckym alternatívam je dobre a ľahko piteľné a to aj napriek silnejšiemu obsahu, ktoré nie je zlučiteľné s klasickým výčapníckym varením. Pôsobí konzistentne, vyspelo a elegantne. A s fľašou s väčším objemom aj ako vhodný darček pre oslávencov. Pocitovo zanecháva správny iluzórny dojem, že je „niečím“ viac než len konzumentským rýchlokvaseným tovarom.

 

Plusy:

Výborná štruktúra

Hmotné a lahodné zároveň

Pôžitkárske

Vytvára „ilúziu“ že je niečím viac než len pivom

 

Mínusy:

V niektorých fázach sa vzdiali od toho, čo máme zaškatulkované ako pivo, ale len v jemných nuansách

 

Hodnotenie:                           4/5

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.