Food & Drink Lifestyle

Pivná recenzia: Bornem Triple

Pivný štýl Bornem (9% alk.) nie je zďaleka jediným, ktorý sa vyrába v belgickom Brouwerij Van Steenberge (okresná časť Antverp). Tento pivovar je známy svojim osobitným vzťahom k tým pivám, ktoré majú vyššie obrátky a zvláštnu vôňu so silným doznievaním.

Bornem v sebe kombinuje klasický horkastý motív obohatený koreninovými prísadami, významnej proporcii karamelu a medu a takisto jačmeňu.

Začiatok je bohatý a neviete rozoznať, ako jeho medovo zakalené telo bude pôsobiť. Pena je stabilná na začiatku, potom sa začne rýchlo strácať. V strednom doznievaní cítite korenie s ovocím a medový okraj. Záverom sa vraciate k silnému začiatku, ktorý charakterizuje Bornem ako konzervatívny produkt TRIPLE, ktorý vypĺňa niektoré medzery pre tých zákazníkov, ktorý sa tohto štýlu dotýkajú skôr okrajovo. Je opatrný, kvalitný.

Najprv som si neuvedomil, že v prepravkovom balení z jedného zahraničnoobchodného reťazca, kde som si toto pivo kúpil (a kde sú Bornemi s 2 Pirátmi a s 2 Gulden Draakmi) môže práve Bornem vyznieť najviac svojsky (čo sa týka vzájomného rozlíšenia oproti porovnávaným titulom), hoci práve on je z nich najviac konzervatívny.

Táto konzervatívnosť môže byť jak výhodou ako aj nevýhodou. Záleží, čo od neho očakávate. A na akú príležitosť si ho chcete vychutnať. Či vyhľadávate výrobu B. V. Steenberga kvôli prestíži a sile, alebo vyhľadávate prostý a mierne ostrejší aromatickejší nadštandard oproti priemyselnej konkurencii.

Bornem rozhodne nie je na zahodenie, má medzery, ale niet moc čo kritizovať. Odporúčame skúsiť aj Dubble. Hodnotíme silnou sedmičkou.

 

Plusy:

Priamy ťah

Horkosť s karamelovým sladom sú v súznení

Ostré vďaka vyššiemu podielu alkoholu, ale zároveň chutné

Bezmyšlienkovo nekopíruje receptúru Gulden Draak či Pirat

 

Mínusy:

Menej osobité

Chýba možno výraznejší impulz

 

Hodnotenie:  3,5/5

 

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.