Kultúra & umenie

Peter Gärtner: Festivaly majú vzdelávaciu aj psychohygienickú funkciu.

Pavel Chodúr

 

Máme tu štvrtý ročník festivalu Hviezdne noci. V čom vidíš najväčší posun oproti predchádzajúcim ročníkom?

Čo sa programu týka, tak sme rozšírili najmä detský program a výtvarný program. Chceme, aby sa festival ešte viac posunul do verejného priestoru. Preto bude v rámci detského programu napríklad pouličné divadlo a mesto oživia výstavy. Medzi tretím a štvrtým ročníkom nebude až taký obrovský skok, ako to bolo medzi druhým a tretím. Vtedy sme sa veľmi rozrástli. Tento rok rastieme programovo menej, ale predsa. Aj koncertov bude zase viac, nevedeli sme odolať.

Foto: Marcel Huljak

Tohto roku sa vám podarilo vyhrať komunitný grant od Nadácie VUB. V čom táto výhra uľahčila priebeh organizovania festivalu? A doplňujúca otázka: Aký máš ty pocit z toho, že Hviezdne noci aj napriek tomu, že sa konajú po štvrtýkrát, dostávajú akýsi kultový status?

Výhra nám umožnila rozšíriť detský program. Všetky peniaze sme investovali do neho, takže deti sa majú fakt na čo tešiť. Zároveň je to pre nás aj veľká zodpovednosť a na ostatné veci okrem programu peniaze moc nezostali, takže je to opäť veľmi náročné zorganizovať celý detský program.

Kultový status? Hm, neviem. Asi preto, že to je taký odvážny happening, taký experiment. Čaro toho festivalu spočíva v tom, že sme do obyčajného pokojného mestečka zasadili na jeho pomery veľkú akciu s ambicióznym programom. To všetkých láka. Ľudia sú zvedaví, či to fakt môže fungovať. V tomto sú Hviezdne noci fakt ojedinelý projekt, lebo na Slovensku ak je nejaký festival, tak buď je niekde za plotom na lúke, alebo na letisku, alebo zavretý v nejakej budove. Len my sme taký v dobrom slova zmysle pochabí, že to organizujeme otvorene v priestore, v ktorom by to nikto nečakal. Je to kultúrny stret dvoch mentálnych vzorcov a čuduj sa svete, funguje to.

Foto: Marcel Huljak

Poďme na hudobných hostí. Hviezdne noci sa môžu popýšiť tým najlepším zo súčasnej slovenskej tvorby, ale určite ste si prichystali aj pár chuťoviek. Na koho sa môžeme tešiť a na koho sa ty osobne najviac tešíš?

Mojou snahou bolo urobiť tento rok taký nepredpokladaný mix. Okrem klasickej alternatívy tam je punk, hard core, grime, indie-pop, folk, sú tam živé legendy aj totálni nováčikovia. Úplný vrchol celého hudobného lineupu bude sobotný večer, na jednom pódiu Tante Elze, Shallov, The Wilderness a Gleb. Toto si asi nikto doteraz veľmi nevedel predstaviť a na tento mix sa teším najviac. Mojími favoritom sú ešte prešovskí Vojdi a shoegazoví Our Stories, dve fakt vymakané mladé gitarové kapely.

Foto: Marcel Huljak

Hviezdne noci ale nie sú len pre dospelých, ale aj pre deti. Hlavne vďaka vášmu skvelému programu. Čo chystáte pre najmenších?

Bude bábkové divadlo, klasické marionety aj iné druhy bábok, aj kombinácia s činohrou. Super projekt Edudrama, ktorý divadlom vychováva. Čítačky, koncert kapely Pánko a množstvo workshopov. Vyvrcholením bude Filmový kabaret – Dismas, kde deti uvidia ako sa filmy v kine premietali pre 100 rokmi a ako fungujú rôzne optické hračky. Úplný bonus pre celú rodinu bude Môj sused Totoro v Letnom kine na zámku. Chceme, aby deti videli niečo, čo cez rok neuvidia, aby mali extra zážitok.

Tohto roku máte prichystanú v sekcii: Filmový zemepis tému Japonské osemdesiate. Prečo práve toto obdobie Japonského filmu? Na ktoré kúsky sa môžeme tešiť?

Sekciu pripravil filmový vedec Marcel Šedo a to veľmi luxusne. Mali sme viacero možností na čo sa z Japonska zamerať a vybrali sme osemdesiate roky, pretože to sú filmy, ktoré sa jednak nikdy na Slovensku nehrali, a jednak sú upozadňované aj v rámci veľkej japonskej kinematografie. Upozornil by som hlavne na tie fakt totálne nedostupné tituly veľkej kvality ako: Dievča, ktoré poskočilo časom či Posledný šót. Sú to skutočne umelecky veľmi zaujímavé a neobjavené snímky. Povinnou jazdou musí byť samozrejme Kurosawou opus magnum Kagemuša. V celej sekcii nie je jediný slabý film a bude to určite zážitok nielen pre milovníkov japonskej kinematografie.

Foto: Jakub Michel

Tvoj pohľad na dôležitosť takýchto festivalov? V čom je ich najvýraznejší prínos v rámci kultúry a umenia?

Festivaly majú vzdelávaciu aj psychohygienickú funkciu. Vlastne na ne celý rok čakáme. Vedia otvoriť človeku obzory. Taký dobrý festival, to je ako znovuzrodenie. Je to taký rituál, počas ktorého si človek uvedomuje sám seba, dáva priechod emóciam, ktoré cez rok spia. Avšak nie pre všetkých. Poznám veľa ľudí, ktorí povedia, že festivaly sú pre nich otrava.

Foto: Marcel Huljak

Bez koho by tento festival nebol možný? Komu vďačíš najviac za pomoc, inšpiráciu a motiváciu pokračovať aj napriek prekážkam?

Také jadro ľudí, čo robíme festival, tak je nás asi 10 až 20 ľudí. Bez nich by sa to neudialo. My všetci sme si navzájom vďační, že sa máme, lebo je to už taká akcia, že by to maličký tím ľudí neutiahol. Pomáhajú nám samozrejme aj ľudia okolo, celá komunita, rodičia, kamaráti. Aj keď viacerí už nežijeme priamo v Bytči, Hviezdne noci sú stále silný komunitný projekt a to je jeho výhoda. Motiváciou pre mňa osobne je, že sa na to diváci tešia. Aj ja sa na to teším. Veď stále je to náš festival, ktorý sme si spravili preto, aby sme nejaký mali, aby sme si vybrali filmy a kapely, čo sa nám páčia a aby sme si ich užili.

Foto: Marcel Huljak

Mimo filmov a hudby, čo môžeme na festivale ešte vidieť, čo si rozhodne nemáme nechať ujsť, a bude k dispozícií dobre pivko?

Jasné, piva tam bude more, len aby sa vypilo. Bude tam toho veľa, ťažko niečo vyberať. Pozrite si program a prejdite si ho, je tam cca 100 eventov. Myslím, že keď prídete do Bytče na Hviezdne noci, tak sa nudiť nebudete.

Foto: Michal Petrovský

O autorovi

Pavel Chodúr

Pavel Chodúr

Študoval na VŠMU odbor Umelecká kritika a audiovizuálne štúdia. Tu sa začal venovať písaniu scenárov. Je podpísaný pod prvú slovenskú adaptáciu komiksu v réžií Romana Gregoričku Orfeova pieseň. Venuje sa kreatívnemu písaniu, réžií svojich vlastných diel, herectvu. Rád cestuje a píše o svojich cestách denníky. Niekoľko rokov fungoval v amatérskom divadle ako scenárista a herec a v súčasnosti pracuje pre castingovú agentúru Cine-jessy tiež na pozícií kreativca. Inak vo voľnom čase číta, píše, pozerá, počúva a keď mu zostane chvíľa voľného času ide sa prejsť.