Kultúra & umenie

Pechakucha Night vol. 38 predstavila rezidentov Novej Cvernovky

Električka sa blížila k našej destinácii a naše oči sa snažili odhadnúť, koľko ľudí s nami vystúpi a namieri to rovnakým smerom ako my. Vystupujúc z električky kráčame sami, ale nočnou ulicou osvetlenou tlmeným svetlom pouličných lámp sa ozýva zvuk ďalších nôh. Zrazu sa pred nami objavila skupinka neznámich ľudí a spolu s nami zahla blízkej do školy.

S  príjemnýhm pocitom, ktorý sa s vami ešte chvíľu nesie, – keď si vaše meno pri vstupe odškrtnú zo zoznamu, vstupujem do sály, ktorá je nabitá očakávaním. Niektorí účastníci si ešte dopĺňajú v blízkom bare pitný režim. Postupne si každý nájde svoje miesto a v príjemnej atmosfére pripomínajúcej pohodou obývačky začíname.

Za mikrofón sa posatvili zástupcovia „Nadácie cvernovka“, ktorí s bázňou otvorili večer a prvítali nás na svojej brand-new základni. „Je to hlavne o ľuďoch a nie o budove…“ zazneli slová riaditeľa nadácie. Sledujem fotky na „slajdoch“ premietaných na stenu: pot, igelitové overaly, zábava, odhodlanie, vytrvalosť a drina… To bol súhrn posledného roku domácich kreatívcov, ktorí odviedli dobrú prácu. Bez nich by sme tu dnes takto neboli. V priestoroch, ktoré na vás doslova dýchajú a kýchaju industriálom, tak ako sme boli zvyknutí v pôvodnej cvernovke… Ľudia dakujeme.

Oficiálne stránka Nadácie Cvernovka

foto: Ľubo Dait

Projekt Edudrama – život na nečisto predstavila Tina Kellenbergerová. Do prezentácie prihodila aj analógovú fotografiu zo svojho detstva, čím zvýšila moju pozornosť zo 100 na 120 % (ako správneej hipsterke vie  analóg moje srdce poriadne rozbúchať). Pohltená v excelovských tabuľkách sa Tina rozhodla, že má dosť a znova začne objavovať svoju detskú tvorivosť. Prihlásila sa na dramatický kurz a objavila to čo hľadala. Prvé dramatické centrum na Slovensku, vyučuje s heslom „život na nečisto“. Simuláciou sa môžete preniesť do topánok rôznych ľudí. Napríklad môžete zažiť čím si prechádza obeť šikany, alebo zrakovo postihnutá osoba. Deti projekt vedie k empatii, tímovej práci a najmä k pripravenosti na reálny život. To všetko v bezpečnom prostredí. Neexistujú tu žiadne správne a nesprávne odpovede, nehodnotí sa ako v bežnej škole a všetky aktvity sú spojené aj s pohybom. Deti to tak viac baví a motivuje.

Projekt Edudrama na facebooku

Pražské MeetFactory, doslova bývalá česká továreň na mäso,  miesto steakov a chutných stehienok, už od roku 2007 servíruje záujemcom kvalitné kúsky len vybraného umenia zo zahraničného chovu. Pražský priestor sa stal oázou a rajom zahraničných kurátorov, vizuálnych umelcov, výtvarných kritikov, či teoretikov. Tí tu môžu tráviť čas dva až tri mesiace vďaka rezidenčnému programu. Dalo by sa to prirovnať k vysnívaným letným prázdninám nejedného umelca. Umelci tu majú takto možnosť zabývať sa, tvoriť a skúmať. O každého z nich je individuálne postarané v programe šitom na mieru. Súčasťou programu sú finačné prostriedky a starostlivosť v podobe stážistov. Projekt je podporovaný ministerstvom kultúry, ambasádami a zahraničnými inštitútmi v Českej republike. Od spustenia projektu sa v Meet factory vystriedalo množstvo rôzych umelcov napríklad z Izraela, Belgicka či Nemecka. Tvorbu umelcov je možné sledovať počas celého procesu od vzniku až po finálne dielo.

Oficiálne stránka MeetFactory — Prostor pro živé umění

foto: Ľubo Dait

Zuzana Duchová prišla ukázať voľné pokračovanie knižného sprievodcu BA! s príznačným názvom BA!! Miesta živej kultúry (1989 – 2016), ktoré nadväzuje na predchádzajúci diel a formou výskumu lokálnej kultúrnej pamäti mapuje už neexistujúce, no medzi rokmi 1989 – 2016 významné nezávislé kultúrne priestory. Druhý diel, sa podobne ako prvý, pozerá na nedávnu kultúrnu históriu cez optiku a autentické výpovede jej dobových tvorcov.Projekt predstavila spolu autorka konceptu Zuzana Duchová.

Knižku BA!! Miesta živej kultúry (1989 – 2016) si kúpite napríklad tu

Prezentácia pogramu The Lakatlan (Prázdne mesto) od maďarského centra pre súčasnú architektúru, KÉK – Contemporary Architecture Centre ukázala inovatívne riešenia pre oživenie opustených urbánnych priestorov, ktorých základným kameňom je vždy komunita. V programe The Lakatlan spolupracujú s vlastníkmi nehnuteľností, ktorí sú otvorení voči revitalizácií svojich priestorov pomocou komunity. Takáto spolupráca prispieva k rozvoju miestnej ekonomiky, kvality života a mestskej kohézií.

Oficiálne stránka programu The Lakatlan (Vacant city)

foto: Ľubo Dait

Za VŠVU sa predstavil projekt Galéria IN:OUT, ktorý predstavuje ateliér a súčasne aj výstavný priestor pracovnej skupiny IN:OUT – základňou pre súčasné umenie, ktorá vznikla pri ateliéry IN.Tvoria ho pedagógovia VŠVU v Bratislave – umelci Ilona Németh, Martin Piaček, András Cséfalvay a teoretik Daniel Grúň. Ich snahouje generovať pre študentov profesionálnu ateliérovú prax, dočasné výstavy, prezentácie umeleckých projektov a pod.

Stránka Ateliéru a galérie IN:OUT

V Novej Cvernovke sa predstavil aj projekt Architekti 2021, ktorého hlavným bodom záujmu sú verejní investori a projekty vo verejenom priestorie, ktoré majú širší spoločenský vplyv. Cieľom zoskupenia je formovať spôsob, akým vnímame architektúru a každodenné prostredie.

Oficiálna stránka projektu Architekti 2021

foto: Ľubo Dait

Architekt Martin Šichmanm, ktorý sa venuje ekologickej architektúre. Martin je členom platformi Oximoron a študentom na Ústave ekologickej a experimentálnej architektúry na Fakulte architektúry STU v Bratislave. Do svojich návrhov sa snaží zapracovávať fyzikálne riešenia napríklad v oblastiach regulácie teploty, či výroby energie, ktoré budú ekologické a prispejú k sebestačnosti.

Oficiálna stránka projektu Oximoron

foto: Ľubo Dait

Umelkyňa Monika Pascoe Mikyšková, absolventka výtvarníctva na VŠVU a držiteľka cien: VÚB Maľba roka – 3. miesto (2007) a ESSL AWARD CEE – Collectors Inovation. Monika maľuje, vystavuje, vyučuje a ešte aj píše a ilusturje knihy. Svoje diela vystavovala v susednom Rakúsku, Českej republike, Nórsku a Nemecku. Jej unikátnu tvorbu si môžete pozrieť aj na jej oficiánlych stránkach.

Oficiálna stránka Moniky Pascoe Mikyškovej

Dizajnér Peter Liška, ktorý v roku 2006 skončil s cenou rektora VŠVU – grafický dizajn v ateliéri Pavla Chomu. Pracovne sa venuje grafickému a výtvarnému dizajnu. Realizoval viaceré projekty pre SNM, ako napríklad: Biodiverzita zeme a Biodiverzita Slovenska.

Oficiálna stránka Petra Lišku

foto: Ľubo Dait

Dvojica za projektom Pressink ukázala, že aj staré technológie môžu aj dnes zaujať. Vo svojej prezentácii ukázali stroj, ktorý tlačí technikou, ktorá je dodnes nenahraditeľná a vďaka nej môžu tlačiť pohľadnice, svadobné oznámenia či grafiky – v niečom ako tretí rozmer – tzv. deboss.

Pressink na facebooku

Svoju prácu predstavila aj architektonická kancelária Plural, ktorú tvoria Martin Jančok a Michal Janák. Viac info o ich tvorbe nájdete na oficiálnej stránke tu.

foto: Ľubo Dait

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz