Lifestyle Móda

Paríž a mladý génius z Alžírska

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Začiatok

Yves Saint Laurent (1.8.1936 – 1.6.2008) sa narodil v Orane, v severnom Alžírsku, do rodiny riaditeľa poisťovacej spoločnosti Charlesa a jeho manželky Lucienne Mathieu-Saint-Laurent, ktorých predkovia sa do severnej Afriky prisťahovali počas prusko-francúzskej vojny.

Tu vyrastal so svojimi dvoma mladšími sestrami Michèle a Brigitte. V škole nebol príliš obľúbený, pretože vyzeral ako homosexuál. Dôsledkom boli psychické problémy a chorľavosť. Únik z nepríjemnej reality mu umožňovali matkine módne časopis, ktoré si s obľubou prezeral. Sám potom kreslil rôzne skice. Jeho veľký talent sa silno prejavil v tínedžerskom veku, keď vytvoril pozoruhodnú kolekciu papierových bábik, pri ktorých použil fotky modeliek z časopisov a svoje nákresy šiat. V tomto veku už tiež navrhoval šaty pre svoju mamu a sestry.

V roku 1953, 17 ročný Yves poslal svoje nákresy do súťaže mladých módnych návrhárov.  Na vyhodnotenie súťaže, v ktorej získal prvé miesto, cestoval s mamou. (V súťaži o niekoľko rokov neskôr zvíťazil opäť, keď porazil Fernanda Sáncheza a mladého nemeckého študenta Karla Lagerfelda) Počas pobytu v Paríži sa stretli aj s Michaelom de Brunhoffom, ktorý pracoval ako editor pre francúzsky Vogue. Brunhoffa nákresy mladého Yvesa očarili a toto stretnutie mu otvorilo dvere do nového sveta. O rok neskôr sa sťahoval do Paríža a vstúpil do Chambre Syndicale de la Couture.

Yves_Saint_LaurentYves Saint Laurent

Yvesova tvorba sa rýchlo dostávala do povedomia parížskych módnych kruhov. De Brunhoff, s ktorým Yvesa zoznámila mama, určil smer mladého návrhára keď ho zoznámil s legendárnym Christianom Diorom. Neskôr na stretnutie s ním spomínal Yves takto: „Dior ma fascinoval. Nevedel som pred ním rozprávať. Naučil ma základy módneho umenia. Čokoľvek sa udeje ďalej, nikdy nezabudnem na tie roky, čo som strávil po jeho boku.“  Pod vedením Diora štýl mladého Saint Laurenta postupe dozrieval.

V auguste roku 1957 sa Dior stretol s Yvesovou matkou, aby jej povedal, že si vybral práve jej syna ako svojho pokračovateľa . Yvesova matka neskôr povedala, že bola týmto jeho rozhodnutím zmätená, keďže Dior mal iba 52 rokov. O to viac boli s Yvesom prekvapení, keď v októbri toho istého roku počas návštevy kúpeľov v severnom Taliansku, Dior zomrel na masívny infarkt.

Pre Yvesa Saint Laurenta to znamenalo, že sa vo svojich 21 rokoch stal hlavným návrhárom La maison Dior.

Trapézové  šaty pre Dior (1958)

V januári roku 1958 predstavil svoju prvú samostatnú kolekciu pre Dior, ktorá vychádzala z tradície módneho domu. Kolekcia, ktorej súčasťou boli aj dnes už klasické trapézové šaty, zožala veľký úspech a pomohla módnemu gigantovi, ktorý sa nachádzal v zlej finančnej situácii. Odvtedy bol Yves prezývaný aj „Záchranca Francúzska“, keďže v tej dobe polovicu exportu módneho priemyslu krajiny tvorili práve produkty tejto značky. Jeho ďalšie kolekcie ale boli úspešné menej  a v roku 1960 prišiel Saint Laurentovi povolávací rozkaz kvôli Alžírskej vojne za nezávislosť.

Alice Rawston, autorka Saint-Laurentovej biografie píše, že v tom čase sa šírili fámy,že majiteľ Dioru, Marcel Boussac zabezpečil v rokoch 1958 a 1959 aby Yves nemusel narukovať, ale kvôli neúspechom posledných kolekcií v roku 1960 sa chcel Yvesa zbaviť a tak zariadil aby nastúpil do armády.

Armáda, žaloba na Dior a YSL

Yves Saint Laurent strávil v armáde iba 20 dní. Následne bol kvôli v dôsledku šikany ostatných vojakov hospitalizovaný vo vojenskej nemocnici. Tam mu oznámili, že u Diora dostal výpoveď. Táto správa Yvesov stav ešte zhoršila, a tak bol prevezený do vojenskej nemocnice Val-de-Grâce v Pariži. Tu sa podrobil „liečbe“ sedatívami, psychotropnými látkami a dokonca elektrošokmi.

V novembri 1960 bol Yves z nemocnie prepustený. Jeho ďalším krokom bolo, že za porušenie kontraktu zažaloval spoločnosť Dior. Súd vyhral a zinkasoval £48,000.

Yves Saint Laurent – šaty inšpirované Mondrianovim obrazom Tableau I

Peniaze umožnili Yvesovi aby si v spolupráci so svojim partnerom, Pierrom Bergem, otvorili vlastný módny dom Yves Saint Laurent YSL. V tom čase bola na vzostupe pop-kultúra a v spoločnosti prevládala túžba po nových a originálnym dizajnoch.

Módny dom Yves Saint Laurent YSL sa rýchlo dostal do povedomia verejnosti. V nasledujúcich rokoch prišiel Yves s niekoľkými modelmi, ktoré sa zapísali do histórie módy. V roku 1965 uviedol kolekciu inšpirovanú tvorbou Mondriana a ďalšími predstaviteľmi moderny. V roku 1966 navrhol model populárneho dámskeho smokingu, Le Smoking.

Nasledovalo obdobie úspechov a bujarého života. Yves Saint Laurent sa často objavoval v kluboch v New Yorku a vo Francúzsku.  Postupne sa začal stávať známym aj pre svoj alkoholizmus a užívanie kokaínu, ktoré zvaľoval na liečbu, ktorú absolvoval vo Val-de-Grâce.

V roku 1971 predstavil Yves svoj prvý pánsky parfum s názvom YSL. Reklamná kampaň na parfum spôsobila obrovský škandál, pretože na fotografiách pózoval Saint Laurent nahý.

Ďalším škandálom na poli parfumov bolo uvedenie jeho klasického parfému Opium (1977), ktorého drogovo-orientovaný názov vzbudzoval pohoršenie.  Legendárnou sa stala aj párty, ktorá bola oslavou jeho uvedenia na trh.  Párty sa zúčastnilo viac ako 800 ľudí, medzi nimi napríklad Diana Vreeland alebo Cher. Miestom konania exotickej párty, na ktorej vás pri vstupe na palubu vítala 500kg socha Budhu a sladkastá vôňa havajských orchideí bola jachta v New Yorku.

Posledné roky návrhára

V 80. rokoch bol Yves Saint Laurent živou legendou a v roku 1983 sa stal prvým žijúcim módnym návrhárom, ktorému bola venovaná výstavu v prestížnom Metropolitan Museum of Art v New Yorku.

Yves_Saint_Laurent_2

Pre Yvesa boli ale tieto roky zároveň časom, kedy bojoval so svojou závislosťou na drogách a alkoholizmom. To viedlo k tvorivému útlmu, ktorý prelomil začiatkom 90. rokov a jeho tvorba sa znovu dostala do povedomia. Koncom tejto dekády sa tempo Yvesovej práce postupne spomaľovalo a v januári 2002 mal svoju poslednú módnu prehliadku.  Yves Saint Laurent zomrel 1. júna 2008, po krátkom boji s rakovinou.

Čo priniesol Yves Saint Laurent do sveta módy?

O Saint-Laurentovi sa hovorí ako o návrhárovi, ktorý prinavrátil „couture“ jej vážnosť a status, hlavne po vzostupe ready-to-wear a street fashion kolekcií v 60. rokoch, a zároveň pozdvihol ready-to-wear na novú, rešpektovateľnú úroveň.  Slávny sa stal aj vďaka svojmu androgýnnemu štýlu, v ktorom kombinoval mužské a ženské prvky.

Svojimi modelmi, v ktorých vychádzal z pánskeho dress-code, dodával ženám dostatok sebavedomia v tom zmysle, že v spoločnosti môžu súčasne pôsobiť  s autoritou a rešpektom a zároveň si zachovať aj svoju ženskosť. Zároveň stieral zažité stereotypy medzi pohlaviami v tom, čo má kto a kedy nosiť. Príkladom je napríklad jeho dámsky frak, Le Smoking, ktorý radikálne zmenil spôsob ženského obliekania. Le Smoking je večerné oblečenie vychádzajúce z pánskeho smokingu a teda pozostávajúce zo saka a nohavíc. V dobe kedy vo vysokej spoločnosti predstavovali štandard šaty bol tento čin revolučným. Pierre Bergé o Yvesoi povedal: “If Chanel gave women their freedom, it was Saint Laurent who empowered them.”

Yves bol zároveň veľkým obdivovateľom a zberateľom umenia, čo sa odzrkadlilo aj v jeho tvorbe, v ktorej spájal výtvarné umenie s módou. Najznámejšia jeho jeho kolekcia, v ktorej sa inšpiroval tvorbou maliara Mondriana, hlavne jeho obrazom Tableau I, a výsledkom bol Mondrian Dress. Medzi ďalších umelcov, ktorými výtvormi sa nechal inšpirovať boli Warhol, Daghilev, Picasso, Matisse, Cocteau a Van Gogh.

Posledná módna prehliadka YSL z roku 2002

Zdroje:

http://www.thebowesmuseum.org.uk/visitus/whatson/yvessaintlaurentstyleiseternal

https://dutchbarbieworld.wordpress.com/2013/06/18/yves-saint-laurent-paper-dolls/

https://en.wikipedia.org/wiki/Yves_Saint_Laurent_(designer)

Pamela Stecker: The Fashion Design Manual. Macmillan Education AU, 1996

 

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.