Divadlo

Ôsma sezóna v divadle TICHO a spol. prináša nové impulzy a priestor pre mladých tvorcov!

Prvou premiérou sezóny je monodráma Jašek od poľského režiséra a scenáristu Andrzeja Maleszku, ktorú divadlo TICHO a spol. uvedie v slovenskej premiére 13. októbra o 19.00h.

Jašek je mozaikou tragikomických situácií zo života sympaticky čudáckej herečky Magdy Klimkovej, uväznenej v súkolí svojich túžob

Prvou premiérou sezóny je monodráma Jašek od poľského režiséra a scenáristu Andrzeja Maleszku, ktorú divadlo TICHO a spol. uvedie v slovenskej premiére 13. októbra o 19.00h.

Jašek je mozaikou tragikomických situácií zo života sympaticky čudáckej herečky Magdy Klimkovej, uväznenej v súkolí svojich túžob a povinností. Na jednej strane herečka túžiaca neustále hrať a tvoriť, na druhej strane milujúca matka pripravená pre svoje jediné dieťa obetovať aj to posledné, čo jej ešte z nej samej ostalo. V réžii Roba Horňáka nám hra plná humoru otvára pútavý príbeh ženy, ktorá sa sledom neočakávaných životných situácií ponára do hlbokej priepasti svojho vnútra, no zároveň aj do čarovného sveta plného hravosti, fantázie a kúziel, aký dokáže vytvoriť iba čistá láska medzi matkou a jej neobyčajným synčekom.

V hlavnej roli sa divákom predstaví známa herečka Jana Lieskovská, pre ktorú je to už tretia spolupráca s divadlom TICHO a spol. „Je to obrovská výzva, úžasná skúsenosť, ale aj makačka. Už pri prvom prečítaní som mala pocit, že absolútne rozumiem tej postave, ktorá vypovedá tento príbeh. Samotný text poskytuje pre herca úžasný priestor, preto som si povedala, že by bola škoda neskúsiť to.  A že by som to možno ľutovala, keby som do toho nešla.“

Jašek, v rámci dramaturgie TICHO a spol., prináša slovenskému divákovi netradičný žáner a špecifickú poetiku, ktorá v sebe nesie univerzálne a v dnešnej dobe výsostne aktuálne spoločensko-sociálne témy v dokonalej symbióze s unikátnym exkurzom do ľudského vedomia a podvedomia.

Ďalšou premiérou je inscenácia člena platformy nezávislých divadiel Prešporského divadla Prípad Hamlet v réžii Ivana Blahúta 27. októbra o 19.00h. Diváci sa môžu tešiť na netradične poňatý notoricky známy príbeh dánskeho princa v podaní Juraja Hrčku, Judity Hansman, Eleny Kolek – Spaskov, Michala Režného, Dana Ratimorského a ďalších.

Platforma nezávislých divadiel sa do konca roka 2017 rozrastie o dvoch nových členov – prvým je Divadlo Veteš, ktoré na doskách divadla TICHO a spol. predstaví svoju odborne i divácky úspešnú experimentálnu inscenáciu Cirkus Šardam a druhým je novovzniknutý súbor Prvý plán, tvorený mladými tvorcovami ako Dáša Krištofovičová, Ján Tomandl, či Michal Belej, ktorí sú vďaka svojim predošlým inscenáciám (Etogramy, Ďakujem ti pekne, veľký mozog…) známi širokému publiku aj odbornej verejnosti. Medzi plnohodnotných členov vstúpia v decembri 2017 premiérou autorskej inscenácie Vegánska apokalypsa, v ktorej sa divákom predstavia herci ako Anna Rakovská, Peter Tilajčík, či Martin Kollár.

Novinkou v rámci dramaturgie priestoru divadla TICHO a spol. je cyklus hosťujúcich predstavení divadelných súborov pôsobiacich na poli nezávislej kultúry, či už na Slovensku, alebo v zahraničí. „Cieľom tohto cyklu je v prvom rade poskytnúťumeleckým zoskupeniam pôsobiacim na poli nezávislej kultúry možnosť prezentácie svojej tvorby pred bratislavským divákom a odbornou verejnosťou. Zároveň veríme, že takýto formát podporí tvorivý dialóg medzi súčasnými tvorcami a upriami väčšiu pozornosť na nezávislú kultúru ako takú.“ hovorí o projekte dramaturgička Miroslava Košická.  Prvým hosťom štartujúcim tento cyklus bude divadlo Kontra so Spišskej Novej Vsi, ktoré uvedie monodrámu Nenávidím 18. októbra o 19.00h. Do konca roka 2017 v rámci tohto projektu vystúpi zoskupenie ODIVO s oceňovaným predstavením Láska P a vášeň B, či Nové Divadlo s úspešným predstavením Anna Franková, ktoré momentálne bojuje o prestížne ocenenie DOSKY 2017.

Divadlo TICHO a spol. zároveň pokračuje v úspešných projektoch z minulej sezóny, konkrétne v tanečnom laboratóriu, kam okrem úvodnej inscenácie Fragmenty tela  pribudne aj spolupráca s jedinečným súborom pôsobiacim na poli súčasného tanca mimoOs, ktorý spolupracuje s významnými choreografmi ako Anton Lachký, Yuri Korec, Marta Poláková, Peter Šavel, či Davide Sportelli.

Priestor ostáva verný aj formátu diskusných večerov, ktoré tento krát venuje téme starej Bratislavy. V spolupráci s historikom doc. PhDr. Jurajom Šedivým, MAS, PhD. a pod moderátorskou taktovkou Ludwiga Bagina je pre divákov pripravená séria diskusných večerov konfrontujúca minulé a súčasné pohľady na Bratislavu a život v nej.

Podujatia TICHO a spol. podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Viac sa dozviete aj na:
http://tichoaspol.sk/

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz