Divadlo Kultúra & umenie Novinky

Opera SND uvedie najkrajšiu operu Nikolaja Rimského-Korsakova

Rozprávková opera ruského romantika Nikolaja Rimského-Korsakova rozoznieva príbeh hudobníka Sadka, ktorý chce podnietiť ostatných k úniku z izolácie, z uzavretého prostredia domoviny a k objavovaniu nových svetov. Jeho sen však naráža na odmietnutie a nedôveru. Len dcéra morského vladára, krásna Volchovna, unesená jeho hudbou, mu pomáha uskutočniť jeho vizionárske myšlienky.

(Ne)známy príbeh o Sadkovi

Ruský skladateľ Nikolaj Rimskij-Korsakov je príkladom hudobného génia, ktorý študoval matematiku a navigáciu. Jeho skladateľské schopnosti mohli vyniknúť pomerne neskoro, pretože k štúdiu hudby sa dostal až v Petrohrade. A to napriek tomu, že už ako malé dieťa hral na klavíri. Rimskij-Korsakov miloval staré ruské piesne, legendy a byliny. Vďaka dôkladnej znalosti ľudových tradícií a kvalitnému vzdelaniu sa mu podarilo vytvoriť niekoľko unikátnych diel s rozpoznateľným rukopisom. Bol predstaviteľom ruského romantizmu. Ťažisko jeho diela spočíva v pätnástich operách. Ako člen zoskupenia Mocná hŕstka (ruská národná škola) prirodzene siahal po témach, ktoré boli úzko späté s mytológiou a rozprávkovými príbehmi starých Slovanov. Sadko je jednou z najkrajších a najznámejších z nich. Skladateľ túto operu sám označil ako „lyrickú legendu“. Naštudovanie Sadka je prvým naštudovaním tejto opery v západnej Európe. Dôvodom, prečo opera nie je (napriek nádhernej hudbe) uvádzaná častejšie, je neprístupnosť a istá uzavretosť ruských rozprávok, ktoré sa len zriedkakedy dostali za hranice Ruska.

Sadko

Sadko ako transformácia človeka v Opere SND

Námet opery síce pochádza zo slovanskej mytológie, ale v Opere SND bude aktualizovanou tragédiou človeka. Sadko je slovanským Orfeom a súčasne Odyseom a stelesňuje odvekú tvorivú silu fantázie, ktorá bojuje so skutočnosťou. Bratislavský Sadko je spevákom v nočnom klube, ktorý musí na ceste za svojím snom zápasiť s realitou rovnako ako s ľudskou zlobou. Inscenácia Korsakovovho majstrovského diela je koprodukciou Opery SND a Flámskej opery v Antverpách a Gente. Režisérom inscenácie je vynikajúci americký tvorca Daniel Kramer, ktorý sa v Bratislave predstaví po prvý raz.

Daniel Kramer

Popredný americký režisér Daniel Kramer sa narodil v štáte Ohio. Na Northwestern University získal titul bakalár v interdisciplinárnom štúdiu divadelných umení. Neskôr pokračoval v štúdiách na École de Mime Corporel Dramatique v Londýne u Étienna Decrouxa. Neskôr svoje vedomosti dopĺňal v oblasti špecifických divadelných druhov ako commedia dell´arte u majstra Antonia Fava a cirkusové umenie v London´s Cirkus Space. Pri jeho profesionálnych začiatkoch treba spomenúť zaujímavú inscenáciu Büchnerovho Woyzecka a muzikálové spracovanie Shafferovej hry Hair v Gate Theatre v Notting Hille. V roku 2004 sa stal zástupcom umeleckého riaditeľa tohto divadla a v roku 2006 kreatívnym členom slávnej Royal Shakespeare Company. Operu režíroval prvýkrát v roku 2008. Pre Anglickú národnú operu vytvoril inscenáciu Punch and Juddy od Harrisona Birtwistleho, ktorá bola uvedená aj v Ženeve. Do širšieho medzinárodného povedomia režisér prenikol Bartókovou operou Hrad kniežaťa Modrofúza, ktorú inscenoval opäť v Anglickej národnej opere. Produkciu následne realizoval aj v Mariinskom divadle v Petrohrade pod taktovkou Valerija Gergieva. Neskôr spolupráca medzi obidvoma umelcami pokračovala Debussyho operou Pelléas et Mélisande. Túto inscenáciu uviedlo Veľké divadlo v Moskve. K ďalším významným operným produkciám originálneho tvorcu patria Bizetova Carmen vo Flámskej národnej opere v Antverpách a Wagnerov Tristan a Izolda v Anglickej národnej opere. Pre tento významný operný dom, kde sa stal v roku 2016 umeleckým riaditeľom, pripravuje v súčasnosti novú inscenáciu Verdiho Traviaty. Okrem svojej umeleckej kariéry sa Daniel Kramer venuje aj pedagogickej činnosti na Harvardovej univerzite, Brownovej univerzite, Newyorskej univerzite, Northwesternskej univerzite v Illinois a na Guildhall School of Music and Drama v Londýne. Bratislavskému publiku sa inscenáciou Sadko, ktorá vznikla v koprodukcii Opery SND a Flámskej národnej opery v Antverpách a Gente, predstaví prvýkrát.

V súčasnosti patrí medzi najzaujímavejšie osobnosti svetovej réžie.

V titulných úlohách uvidíte sólistov Opery SND Moniku Fabianovú, Michala Lehotského, Teréziu Kružliakovú, Jozefa Benciho, Denisu Hamarovú či Denisu Šlepkovskú.

Monika Fabianová, Denisa Šlepkovská, Michal Lehotský, Terézia Kružliaková, Denisa Hamarová

Operu Sadko uvedie Opera SND 26. a 28. januára v novej budove SND.

 

 

 

O autorovi

Natália Jabůrková

Natália Jabůrková

Absolvovala Štátne Konzervatórium v Bratislave – hudobno-dramatický odbor a VŠMU Teóriu a kritiku divadelného umenia so špecializáciou na tanečné umenie, ktorému sa venuje dodnes. Spolupracuje s viacerými odbornými, populárnymi portálmi a na blogu Baletu SND - Zaži skutočnú vášeň. Pôsobila ako PR manažérka SND a v súčasnosti si vybrala súkromný sektor. Miluje seriály Game of Thrones, Suits, The Good Doctor či Resident.