Hudba Kultúra & umenie

O.P.A.K : Čím je človek dlhšie v hre, tým viac podlieha stereotypu.

Prešlo 11 rokov od Vášho prvého sólového albumu Otvorenie. V októbri ste na Youtube voľne zverejnili 40 doterajších skladieb a spoluprác, ale 11 skladieb z vašej tvorby posledných štyroch rokov ste dali na album Produkcie. Prečo ste sa tak rozhodli? Znamená to oficiálny návrat na sólovú dráhu s ďalšími, novými projektami?

Keď som v roku 2018 ohlásil koncept O.P.A.K., nepredpokladal som medzi prvým a druhým dielom časovú dieru 11 rokov. Dohoda v A.M.O. hovorila, že nebudú žiadne sólové projekty. Niekedy som už ani neveril, že Produkcie niekedy urobím. Nemal som energiu, venoval som sa úplne iným veciam mimo hudby. Ale fungovanie bez koncertov a tvorenia vo mne vzbudili silné príznaky závislosti. Takže Produkcie museli prísť skôr či neskôr. Týmto 11 skladbám som venoval všetku svoju energiu. Prerábal som ich nespočetne krát, počúval, kombinoval a spájal pomerne náročné texty. Takže áno, môžeme to považovať za oficiálny návrat na sólovú dráhu. Tretí album v koncepte sú AKORDY a tam už určite neurobím takú veľkú pauzu.

Po celej hudobnej kariére so skupinou AMO, prežívate oveľa kľudnejšie obdobie. Presťahovali ste sa z Bratislavy, venujete sa joge, bojovému umeniu a plávaniu. Cítili ste pri tvorbe skladieb oveľa väčší nadhľad, než kedysi? Pridalo sa písanie textov k vašim relaxačným koníčkom? 

Už som potreboval vypnúť. Boli obdobia, kedy sme začali v máji majálesmi a skončili na jeseň vinobraním. Každý víkend mimo domova a hodiny a hodiny v aute. Cez týždeň som bol zatvorený vo svojom zvukovom štúdiu. Netušil som, čo je to normálne leto celé tie dlhé roky. A zrazu som mohol robiť veci neplánovane. Moje letné aktivity nepodliehali kalendáru. Mohol som sa nadýchnuť a začať sa viac sústrediť. 4 roky relaxu a trávenia s rodinou, prípadne venovaniu sa týmto aktivitám ma dostali do super kondície. Možno to prišlo aj vekom, ale rozhodne pociťujem väčší nadhľad ako kedysi. A písanie textov mám ako filter od emócií.

Foto: Aňa Struhárová

V skladbe Píšem ti, doslova hovoríte: „Prečo si nechal zomrieť AMO posádku.“ Narážate na odchod Viktora Hazarda a zoskupenie AMO teda už existuje iba ako duo Opak a Moe, alebo je ešte šanca spoločnej tvorby? 

Track Píšem ti je na viac pozorných vypočutí, ostatne asi ako celý album. „Píšem ti“ je rozhovor Opaka juniora s aktuálnym Opakom. Vlastne osobná spoveď. V tracku beriem skončenie A.M.O. na seba. Je to akási  katarzia. Aj keď realita má niekoľko pohľadov… Neviem či je šanca spoločnej tvorby, ale potešilo by ma ak, by sa nám to ešte niekedy podarilo. Keď sa nám to podarí, tak spoločne s Viktorom Hazardom a Moem ako to bolo prapôvodne.

Viackrát v albume spomínate váš vek v 17-tich. Rád spomínate na tieto roky? Povedali ste, že ste vo vnútri bez zmeny, oproti tomuto veku však necítite zmenu? Máte stále vo vnútri rovnaký pocit slobody a rebelstva, ako vtedy?

Rebel som 🙂 To mám zase v inej skladbe. Dokážem v sebe toho skrytého rebela stále nájsť, aj keď som otec mnohopočetnej rodiny. Je to iné ako v tých 17-tich, ale stále sa to tam skrýva. Minulý týždeň sme nakrúcali najnovší klip na skladbu Freetime. S kameramanom sme si prenajali starý van na Tenerife a kempovali po ostrove. Robili sme výstupy na sopečné kopce, žúrovali, nesprchovali sa, obedovali večer a dlhé hodiny sedeli v aute. To mi celkom výrazne pripomenulo mojich sedemnásť. Každopádne rok 1998 sa už nikdy nevráti. Škoda.

Foto: Aňa Struhárová

Nahrávali ste aj u Maxa Šrámeka, ktorý Vám pomohol aj ako spevácky kouč, takže napriek tomu, že ste tu takmer od začiatkov hiphopu na Slovensku, považujete stále sebavzdelávanie a tréning za dôležitú súčasť tvorby?

Čím je človek dlhšie v hre, tým viac podlieha stereotypu. No a tým pádom môže zaspať na vavrínoch. Myslím, že ten refresh bol potrebný aj pre to, aby som padol na pomyselné dno a tam našiel novú cestu. Tá ma naučila pokore, rozvahe, prijímaniu a odovzdávaniu.  Takže som prijal energiu Maxa Šrámeka a vôbec to neľutujem. Som veľmi vďačný za to akým spôsobom posunul môj prejav. Nechcel som, aby si vypočuli môj album skalní fanúšikovia a zhodnotili, že síce dobré, ale nikde som sa neposunul.

Foto: Aňa Struhárová

Na albume sa nachádza viacero hosťov, ako sú Veronika S, Xindl X, Robert Burian… Máte tam však len jedného rappera- Danosť. Nemali ste záujem o viacerých hostí z oblasti hiphopu, prípadne aj zo súčasne najpočúvanejších rapperov, ako napríklad Strapo, ktorý dostal vaše CD ako prvý?

Mohol som album urobiť akoby rapovejší s pompéznym návratom vo veľkom štýle a mať tam známe mená so scény. Jasné, že som trošku nad tým špekuloval, ale vo finále som to tak necítil. Tento album vnímam ako moju vizitku, aby ľudia vedeli kým som a kde sa nachádzam. Je hudobnejší, je o silných témach, ktoré som si v prvom rade prežil a precítil ja sám. Ten nasledujúci bude viac o spoluprácach.

Foto: Aňa Struhárová

Album Produkcie obsahuje nadčasový zvuk, rôzne žánre a metaforické texty. Rastie s vami aj generácia, ktorá vás počúvala od začiatkov a na základe toho sa vás chcem opýtať, či ste robili zámerne hudbu pre dospelejšiu cieľovú skupinu, alebo si myslíte, že práve kvôli rozmanitosti sa v tom nájdu aj tínedžeri?

Vôbec netuším kto ma počúva takže som album nevenoval nikomu. Bol by som rád, keby sa v albume našli aj tínedžeri. To by bola veľmi osvietená mládež a potešilo by ma, keby si niečo v textoch našli aj oni. Indície ale skôr ukazujú, že moje publikum už nemá 17 🙂

Na instagrame máte v highlightoch pri slove koniec rok 2024. Má tento rok pre vás naozaj znamenie konca hudobnej kariéry? 

Ide o uzatvorenie kapitoly O.P.A.K. ako celku. Asi by som nedokázal žiť bez hudobnej kariéry, zistil som, že je to veľký návyk a baví ma to.

O autorovi

Michaela Magulová

Michaela Magulová

Študuje na Strednej umeleckej škole Sklenárova v Bratislave, so zameraním na audiovizuálne štúdiá. Tam sa začala venovať písaniu kritiky filmu a vytvárania si vlastných študentských hraných aj dokumentárnych filmov. Zaujíma sa najmä o surrealizmus a počiatky kinematografie. Od detstva sa venuje rôznym druhom umenia a to predovšetkým fotografii, výtvarnému umeniu, žurnalistike a tancu.