Kultúra & umenie

Nová Cvernovka pozýva na slobodné objavovanie tvorby ateliérov

Mestský festival – 1.MÁJ – Deň otvorených ateliérov 2019 privíta návštevníkov už po 9 krát. Predstaví tvorbu stálych, ale aj nových členov komunity sídliacich v priestoroch kreatívneho a kultúrneho centra Nová Cvernovka na Račianskej 78. V čase od 10:00 do 22:00 môže verejnosť slobodne objavovať počiny viac ako 50 ateliérov dizajnérov, maliarov, fotografov, architektov, filmárov, ale aj hudobných skúšobní, remeselných dielní či knižných vydavateľstiev, ktoré vznikli počas uplynulého roka.

Foto: Stanislava Markovičová

 

“Nosnou témou tohtoročného podujatia 1.MÁJ je sloboda. Všeobecne povedané, sloboda je schopnosť robiť to, čo sa nám páči a čo máme radi. Komunita Novej Cvernovky pracuje aj so spojením zodpovedná sloboda vo vzťahu k prírode. Veľmi si uvedomujeme, že naša sloboda končí tam, kde sloboda iného začína. Sloboda dáva priestor na kreativitu, tvorbu, vyjadrovanie sa slovom, cestovanie alebo spájanie sa. Pri tejto príležitosti odštartuje aj trojmesačná náučná výstava Dyktát Bruselu, ktorá bude pripomínať nielen 15. výročie vstupu Slovenska do EÚ,  ale aj hodnoty a slobody s tým spojené, “ povedal Viliam Csino, režisér a jeden zo zakladateľov Nadácie Cvernovka.

 

Návštevníci budú môcť počas dňa nasávať atmosféru podujatia 1.MÁJ v celom areáli Novej Cvernovky, nahliadnuť do ateliérov a objavovať vernisáže, vyskúšať si na workshopoch tradičné tlačové techniky, zúčastniť sa komentovaných prehliadok, výstav a prezentácií či nahliadnuť do priestorov knižných vydavateľstiev. Prekvapia nové ateliéry či pop-up koncerty v suteréne. Milovníkov site-specific projektov zaujme inštalácia Picture Vitalis od výtvarníčky Patrície Koyšovej. Kreslenia chtivé deti si svoj výtvarný talent môžu realizovať  v knižnici Kabinet pomalosti. Veľa aktivít a počinov cvernovkárov sa bude týkať udržateľnosti a ekológie. Jednou z nich bude aj hra s indíciami z dielne Nadácie VÚB, partnera živej kultúry v Novej Cvernovke, za ktorú môžete získať ekologickú tašku Dorka bag skrývajúcu unikátny príbeh.

Park de Palma ponúkne miesto pre oddych i priestor pre deti, ktoré sa môžu tešiť na divadielko, cirkusový workshop, koncert a sladké prekvapenie. „Nová Cvernovka sa stala najväčším kultúrno-kreatívnym centrom na Slovensku. Komunity okolo nej však už ďaleko presahujú hranice kultúry, umenia a dizajnu. Tento živý priestor majú radi mladí ale aj starší, susedia z okolia, aj celé rodiny Bratislavčanov s deťmi. Práve prvomájový program pre najmenších sme si zobrali v spolupráci s organizátormi na starosť my. A dúfame, že sa nám podarí pritiahnuť do areálu na Račianskej aj tých rodičov s deťmi, ktorí tu ešte neboli,“hovorí Alexander Resch, predseda správnej rady Nadácie VÚB. Popri prehliadkach ateliérov bude počas dňa prebiehať aj program v sále, ktorý prinesie diskusiu so spisovateľom a reportérom Martinom Pollackom, skúmajúcim vo svojej tvorbe témy histórie, násilia a slobody.

Foto: Stanislava Markovičová

Rozhovor s ním povedie spisovateľ a prekladateľ Michal Hvorecký. Podvečerný program na dvore Novej Cvernovky v réžii vydavateľa pôvodnej slovenskej literatúry Kertésza Bagalu prinesie čítanie hercov Františka Kovára, Alexandra Bártu a Henriety Mičkovicovej vo formáte Čau o piatej. Tento rok na 1.MÁJa do tanca zahrajú kapely 100 múch, Mojše Band, Trolejboys a Puding Pani Elvisovej a na záver bude afterparty. Celý program nájdete na 1maj.novacvernovka.eu alebo priamo v evente na facebooku.

Na mestský festival 1.MÁJ – Deň otvorených ateliérov 2019 v Novej Cvernovke sa dostanete využitím mestskej hromadnej dopravy – električky číslo 5 a 3, chôdzou, bicyklom alebo aj vlakom na stanicu Bratislava Vinohrady či Predmestie. Užite si príjemný deň plný objavovania na piatich poschodiach a v Park de Palma v Novej Cvernovke!

 

Foto: Stanislava Markovičová

Partnerom živej kultúry v Novej Cvernovke je Nadácia VÚB

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz