Divadlo Kultúra & umenie

Návšteva na VŠMU vyvolala rozruch!

Študentské Divadlo Lab uvedie 4. decembra svoju 4. premiéru v akademickom roku 2017/2018. Inscenácia s názvom Návšteva na motívy švajčiarskeho dramatika Friedricha Dürrenmatta naštudovali herci 4. ročníka a na jej príprave sa podieľajú študenti naprieč celou Divadelnou fakultou VŠMU.

„Náš svet prišiel tak ku groteske ako k atómovej bombe,“ píše Friedrich Dürrenmatt a dodáva, že groteska je prostriedkom obrany aj varovania pred sebazničením ľudstva. Jeho hra Návšteva starej dámy bola napísaná v roku 1956, no aj dnes nesie v sebe silné posolstvo, preto sa stala predlohou pre inscenáciu Návšteva. Určená je len pre silné žalúdky a milovníkov thrilleru. Reč v nej bude o úveroch, odpúšťaní a statočných skutkoch v mene humanizmu, čiže o témach, ktoré sa nás našťastie bytostne vôbec netýkajú… V zdanlivo fiktívnom mestečku sa po príchode tajomnej miliardárky Kláry spustí reťaz bizarných a monštruóznych udalostí. Tie síce môžu v prípade zlých či žiadnych rozhodnutí viesť i k najhoršiemu, no my si môžeme s pokojným svedomím vydýchnuť, že sa nás to vonkoncom netýka. Alebo aj nie. Napokon, paradoxov nikdy nie je dosť.

Inscenácia je určená súčasnému mladému divákovi a otvára tému spoločenskej pasivity, života  na úver či falošného humanizmu a zároveň poukazuje na potrebu osobnej angažovanosti, odvahy a svedomia. Tieto pomerne ťažké tézy Dürrenmattova hra umožňuje inscenovať s ľahkosťou, ironickým humorom a v dynamickom tempe, vďaka čomu inscenácia poskytne nielen podnety na zamyslenie, ale i zaujímavý divadelný zážitok.

Premiéra: 4. decembra 2017 o 19:00 v Divadle Lab (Svoradova 4, Bratislava)

Vstupenky si môžete rezervovať na rezervacie@divadlolab.sk alebo 0911 454 008 (Jana Strížová) /0949 277 400 (Eva Novotná) .

TVORIVÝ TÍM:
Réžia: Karol Rédli
Dramaturgia: Hana Tichá
Scéna: Mária Bačová
Kostýmy: Dáša Veselovská
Produkcia: Jana Strížová, Eva Novotná

Obsadenie:

Klára: Karin Adzimová
Alfréd III: Matej Babej
Starostka: Viktória Petrášová
Doktorka: Viktória Valúchová
Policajt: Michal Kinik
Farár: Michal Noga
Učiteľ: Marek Lupták
Dcéra: Monika Šagátová
Syn: Peter Bús a.h.
Ona: Natália Germániová
Komorník: Alexander Vais
Koby: Katarína Macková
Loby: Petra Gavláková
Toby, reportér: Igor Schlosser

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz