Výtvarné umenie

Nadácia VÚB opäť otvára dvere mladým maliarom

Mladí talentovaní výtvarníci majú znovu životnú šancu zabojovať o pozornosť a uznanie odbornej aj širokej verejnosti a získať prostriedky pre zásadný posun svojej profesionálnej dráhy. Nadácia VÚB spúšťa prihlasovanie do 13. ročníka súťaže Maľba. Aj tento rok medzinárodná porota vyberie do finále 20 mladých slovenských maliarov a 3 najlepším udelí finančnú odmenu vo výške 20-tisíc eur. Uzávierka prihlášok cez webovú stránku www.malbaroka.sk je 17. júna 2018.

Súťaž Maľba je systém podpory profesionálnych maliarov do 35 rokov, ktorý už má na slovenskej umeleckej scéne svoje stabilné miesto. Za uplynulých 12 rokov jej existencie Nadácia VÚB finančne odmenila 33 mladých maliarov a ich diela sprístupnila širokej verejnosti prostredníctvom 18 bezplatných výstav nielen na Slovensku ale aj v Taliansku. Organizátori počas jej histórie obdržali bezmála 1 100 prihlášok, pričom minulý rok sa do súťaže zapojil doposiaľ najvyšší počet umelcov. „Finančná odmena, ktorú som získala v súťaži Maľba, mi umožnila viac experimentovať a hľadať nové výzvy. Uznanie medzinárodnej poroty, ktorej názor je relevantný aj za hranicami Slovenska, vnímam ako veľký osobný úspech,“ hodnotí zmysel súťaže Žofia Dubová, víťazka súťaže Maľba 2017.

Kvalitu a nezávislosť hodnotenia prihlásených diel zabezpečuje každý rok medzinárodná porota zložená z popredných európskych výtvarných umelcov, teoretikov, kurátorov, galeristov a tiež renomovaných pedagógov. Tá vyberie aj tentokrát zo všetkých prihlásených umelcov a ich diel 20 finalistov, spomedzi ktorých vzídu na základe dodatočného zasadania poroty traja víťazi.

Poslaním iniciatívy „Maľba – Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov“ je nielen finančne podporovať samotné talenty, ale taktiež posilňovať povedomie o súčasnom mladom umení medzi slovenskou verejnosťou. Aj tento rok na jeseň Nadácia VÚB opäť sprístupní 20 finálových diel z aktuálneho ročníka v bratislavskej Galérii Nedbalka. „Doterajšie ročníky tejto iniciatívy hovoria jasnou rečou, že systematická podpora mladého umenia má zmysel. Máme radosť z úspechov, ktoré víťazi Maľby vo svojej ďalšej tvorbe v celoeurópskom meradle dosahujú a vidíme aj to, ako rastie z roka na rok záujem verejnosti zoznámiť sa s ich prácami. Tešíme sa na to, akú úrodu prinesie súťaž Maľba tento rok,“  hovorí Alexander Resch, predseda správnej rady Nadácie VÚB.

Súťaž Maľba 2018 je otvorená pre profesionálnych výtvarných umelcov od 24 do 35 rokov, ktorí sa venujú médiu maľba. Môžu sa jej zúčastniť umelci s ukončeným výtvarným vzdelaním, teda absolventi VŠ výtvarného zamerania s minimálne bakalárskym diplomom. Svoje práce môžu prihlásiť elektronicky cez online formulár na www.malbaroka.sk do 17. júna 2018. Na tejto webovej stránke sú pre záujemcov k dispozícii aj ďalšie potrebné informácie.

 

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz