Hudba Kultúra & umenie

Na sobotňajšom koncerte Avital meets Avital pokrstí Jozef Lupták svoje nové CD Free in One

Už túto sobotu pozýva medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie na koncert Avital meets Avital, ktorý sa uskutoční 24.6.20.00 hod.Ateliéri Babylon v Bratislave. Hlavnou hviezdou večera bude jeden z najlepších hráčov na mandolínu súčasnosti – Avi Avital z Izraela, ktorý sa predstaví v Bratislave po prvýkrát. Spoločne s menovcom Omerom Avitalom – svetovo oceňovaným kontrabasovým virtuózom a uznávaným jazzovým umelcom predstavia projekt Avital meets Avital, ktorý spája marockú a severoafrickú hudbu, folklór i klasiku, židovské harmónie a stredomorské rytmy, vytvárajúc tak ideálny priestor pre stretnutie komornej hudby s world music a jazzom. Na pódiu vystúpia s ďalšími skvelými hudobníkmi: klaviristom Omerom Kleinom a perkusionistom Itamerim Doariom.

Na koncert osobne pozýva v krátkom videu aj Avi Avital:

https://youtu.be/NihOk2UF8Oo

Súčasťou koncertu bude aj krst nového sólového CD violončelistu a riaditeľa festivalu Konvergencie Jozefa Luptáka s názvom Free in One.

Čo o svojom novom CD hovorí Jozef Lupták?

„Keď som bol malý chlapec, okrem violončela som veľmi chcel hrať aj na bicích. A tak som sa hru na bicích istý čas učil súkromne. Často som si sám pre seba spieval melódie, ku ktorým som súčasne vytváral ústne rytmy. Miešal som ich s melódiami a vytváral si tak vlastný hudobný svet. S violončelom som sa ho odvážil spojiť, až keď som mal tridsať rokov a pripravoval som projekt CELLO venovaný Johannovi Sebastianovi Bachovi. Odvtedy som toto spojenie postupne zaraďoval do sólových koncertných programov a stalo sa súčasťou môjho vlastného hudobného jazyka. Na CD som sa ich pokúsil nahrať pred 15 rokmi, no nebol som s výsledkom spokojný. Teraz však dozrel ten správny čas a ja Vám s radosťou predstavujem  Free in One – violončelo, môj hlas a ústne rytmy – moje vlastné kompozície doplnené skladbami Tavenera, Blocha a Godára.

Krstným otcom nového CD Free in One bude akordeonista Boris Lenko.

Youtube linky:

https://www.youtube.com/watch?v=SDoQIF1erLo

https://www.youtube.com/watch?v=cCj9MsakwYw

https://www.youtube.com/watch?v=9OJ0bsyIryc

https://youtu.be/QBNyaFlsdjI

 

http://www.aviavital.com/

FB event Avital meets Avital in Bratislava: http://bit.ly/2q4Pb1Q

Vstupenky zakúpite v predpredaji v sieti Ticketportal:

http://bit.ly/2p3F0MI

Viac informácii o koncertoch nájdete na www.konvergencie.sk  alebo na info@konvergencie.sk

 Avi Avital
„exquisitely sensitive playing“ “stunning agility” (New York Times)

Na Grammy nominovaný mandolinista Avi Avital je jedným z najinšpirujúcejších hudobníkov dneška. Nie je známy a obdivovaný len ako virtuózny interpret klasických diel, world music a súčasnej hudby, ale aj ako iniciátor pôvodnej tvorby pre tento nástroj. V aktuálnej sezóne odpremiéruje viacero objednávok nových diel. Medzi jeho nahrávkami možno nájsť CD s barokovými skladbami, klezmer i súčasnú hudbu. Nahráva exkluzívne pre Deutsche Grammophon, jeho debut obsahuje vlastné transkripcie Bachových čembalových a husľových koncertov.

Omer Avital
“extraordinary” (New York Times), “roaringly inventive” (JAZZIZ)

Prestížny časopis DownBeat nazval Omera Avitala jedným z najvzrušujúcejších hudobníkov, ktorí sa objavili na scéne za posledných 20 rokov. Projekty tohto vizionárskeho skladateľa a virtuóza sa vzpierajú žánrovým definíciám a posúvajú hranice jazzu konfrontujúc poslucháčov s hudobnými i spirituálnymi zážitkami v rovnakej miere.

Yonathan Avishai
vo Francúzsku pôsobiaci klavirista patrí medzi objavy izraelskej hudobnej scény. Možno sa s ním stretnúť na koncertoch, workshopoch i v divadle, kde sa delí o svoju vášeň pre zvuk, hudbu a históriu. Bol členom hudobného ziskupenia The Left Bank, ktoré propagovalo pôvodnú telavivskú hudbu, študoval hudobnú terapiu v Bordeaux (Atelier de Musicothérapie de Bordeaux), koncertoval s Walterom Blandingom Jr., Marcusom Printupom, Allanom Harrisom, bol súčasťou Arnie Lawrence’s Ensemble. V roku 2002 sformoval Third World Love quartet (Omer Avital, Avishai Cohen, Daniel Freedman), s ktorým nahral päť albumov a podnikol medzinárodné turné. Nahral tiež albumy s perkusionistom Bachirom Mouhalim (Soledad -Fresh Sound Records) a bubeníkom Bertrandom Noëlom (Lost Boys – Cristal Records), aktuálne pôsobí v triu “Modern Times” s basistom Yonim Zelnikom and bubeníkom Donaldom Kontomanouom.

Itamar Doari.

absolvent Klor Music School študoval perkusie u velikánov ako Zohar Fresco, Glen Vallez, Sallem Darwish a Ahmed Taher. Po tom, ako sa stal známym v rodnom Izraeli Itamar Doari precestoval svet s nástrojmi ako rámový bubon, darbuka, riq a ďalšími. Ako vyhľadávaný perkusionista spolupracoval s Avishaiom Cohenom a jeho skupinou Yemen Blues a ďalšími. Album Avishaia Cohena, ktorý koprodukoval bol nominovaný na Grammy a ocitol sa na vrchole hudobných rebríčkov po celej Európe.

 

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz