Film & TV Kultúra & umenie

Mysteriózna hudba na Fest Anči

ŽILINA. Spojili ste si niekedy hudbu s animovaným filmom? Nie? Tak to ste ešte neboli na Medzinárodnom festivale animácie Fest Anča, ktorý bude od 29. júna – 3. júla v Žiline. Okrem toho, že tu uvidíte tie najlepšie animované filmy, aké za posledné dva roky vo svete vznikli, zažijete aj výborné koncerty a projekcie so živou hudbou.

Jonatán Pastirčák aka Pjoni citlivo reflektuje svet okolo seba a dojmy spracováva na pomedzí elektroakustického futurizmu a vážnej hudby. Bravúrne dokáže spojiť elektronické zvukové experimenty, terénne nahrávky s klasickými postupmi. Kompozície pre čelo dopĺňa minimalistickým ambientom a prvkami alternatívneho hip-hopu. Jeho elektroakustickú tvorbu bez hraníc nemožno zaradiť do konkrétneho (sub)žánru. Na Fest Anči vystúpi až dvakrát. Ako DJ, ale aj ako hudobník sprevádzajúci celovečerný taliansky film Bruna Bozzetta Allegro Non Troppo. To, že ide o výnimočné spojenie, svedčí už samotný fakt, že snímka vznikla z lásky autora k hudbe. Kombináciou hraných a animovaných častí ilustruje šesť úryvkov klasickej hudby: Debussyho Faunovo popoludnie, Dvořákov Slovanský tanec č. 7, Ravelovo Bolero, Sibielovo Valse Triste, Vivaldiho Koncert v C dur a Stravinského Vtáka ohniváka. Každá časť tvorí jednu samostatnú poviedku. Bozzetto takýmto spôsobom upriamil pozornosť na význam zvuku v animovanom filme. Zároveň ide o polemiku, či je naozaj možné preniesť hudobný koncept do vizuálnej úrovne.

Krv v žilách okrem Pjoniho rozprúdi aj mysteriózne duo z Poľska RSS Boys. Ich ponímanie techna, ktoré je takmer 100% improvizáciou priamo na scéne, prenáša divákov do stavu rituálnej posadnutosti. Mohli ste sa o tom presvedčiť napríklad minulý rok na festivale Pohoda. A tí, ktorí zažili čo i len jeden koncert RSS Boys, si neradi nechajú ujsť ďalší. „Zaujímavosťou na tejto dvojici je, že sa striktne držia v anonymite. Prvé dva roky pôsobili len ako štúdiový projekt. Potom si však uvedomili, že by bolo fajn hrať aj živé koncerty. A dobre spravili, pretože to je ich silná stránka a aj novšia tvorba je výsledkom živej práce,“ hodnotí riaditeľka festivalu Žofia Bosáková. „Je pre mňa až fascinujúce, ako si strážia svoju identitu. Na vystúpeniach ich totiž vidíte v štýlových maskách, a pritom dokážu svojimi pohybmi a hudbou excelentne komunikovať s publikom.“ V tvorbe RSS Boys počuť inšpiráciu africkými šamanskými rytmami či karibským slnkom. Ako sami zvyknú hovoriť: „Rituály, katarzia a tanec sú vzájomne prepojené. Všetky pocity môžete vyjadriť prostredníctvom hudby a tanca.“

To si dobre uvedomuje aj Stroon, o ktorom by sme pokojne mohli hovoriť ako hudobníkovi mnohých projektov. Vidieť ho môžete ako akustického hráča na vibrafóne vo významných súboroch, akým je napríklad VENI ensemble, v interpretačných experimentálnych a jazzových zoskupeniach, ale aj v elektro-popovej kapele Puding pani Elvisovej. „Mám hudbu príliš rád na to, aby som robil len jednu vec,“ povedal v rozhovore pre magazín Fullmoonzine. Na Fest Anči sa predstaví so svojím elektronickým projektom pod značkou Stroon a roztancuje ľudí na parkete aj ako DJ. Tejto úlohy sa v jeden večer zmocní aj DJ Reverend, pre ktorého je dôležitejšie vytvoriť vtipnú a pestrú džungľu zvuku, než udržiavať na parkete jednotnú formu alebo tempo. Aj preto je na jeho tanečných párty veľmi veselo a horúco.

Hudba nebude znieť len z gramcov a hudobných nástrojov, ale aj na filmovom plátne v rámci súťažnej sekcie Anča Music Video Award. V medzinárodnej súťaži animovaných videoklipov, uvidíte to najlepšie, čo vzniklo za posledné dva roky. O víťazovi rozhoduje medzinárodná porota. Zasadne v nej montrealský režisér Steven Woloshen, riaditeľka Medzinárodného filmového festivalu Stoptrik Olga Bobrowska z Poľska a režisér Martin Buřil z Českej republiky.  V posledný festivalový deň, 3. júla, sa na slávnostnom ceremoniáli v Novej synagóge dozvieme meno víťaza, ktorý získa cenu Anča Music Video Award v hodnote 400 €.

Okrem toho Milen Alempijević v rámci svojej prednášky Jazz a animovaný film predstaví autorský výber súčasných animovaných filmov, ktorých obraz do maximálnej možnej miery určuje jazzová zvuková stopa. Jazzovú hudbu uprednostňuje pri tvorbe aj člen poroty Steven Woloshen, ktorý porozpráva o svojich filmoch počas vlastného Masterclassu. A nielen to! Tento výnimočný režisér z Kanady animuje priamo na filmový pás. Účastníkov festivalu naučí, ako sa robí bezkamerová animácia na celodennom workshope Scratchatopia.

Medzinárodný festival animácie Fest Anča nie je obyčajným filmovým festivalom, ale multižánrové podujatie spájajúce tvorcov animovaných snímok s výtvarným svetom, vývojármi hier a hudbou. Vo svojom programe prináša desiatky zaujímavých filmov z celého sveta, no zároveň sa snaží publikum i vzdelávať formou prednášok, masterclassov, kreatívnych workshopov a tematických sekcií. A tak ako každý dobrý festival, stará sa aj o atraktívnu zábavu. Preto je festivalový program nabitý od rána až po neskorú noc.

www.festanča.sk

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz