Cestovanie Fotografie Historické okienko Kultúra & umenie Pamiatky Veda a technika

Múzeá Vikingskipshuset a Fram v nórskom Osle

O metropole Nórska sa tvrdí, že až príliš hľadí na modernistickú architektúru a odosobňuje sa od toho tradičného, čo zdobilo miniaturistický vidiecky štýl nórskych miest. Progres je samozrejme oproti minulým desaťročiam markantný, ale obrovský kus práce sa spravilo aj pre kultúrne obce a turizmus.

Variabilita múzeí a akcií v Osle je nekonečná. Folkový skanzen rozdeľuje cesta k múzeu vikingských lodí. Na konci toho istého ostrovčeka Bygdøy máte ďalšie významné galérie a výstavy európskeho formátu. Priamo v meste sa môžete nadchýnať futuristickou budovou opery, bývalou väznicou Akenshus, sochárskym kúzlam a zobrazením prostoty a nahoty majstra Vigelanda, či maľbami Edvarda Muncha v Munchmuseet.

Áno, aj v Osle sú bezdomovci, všade na vás hľadí tyčinka Kvikk a ceny sú abnormálne oproti tomu, čo poznáme doma. Mesto je však čisté, bezpečné, premenlivé, avšak organizačne šľape tak, ako má (služby). K múzeám a naspäť od nich sa prostredníctvom verejnej dopravy dostanete iba červenou autobusovou linkou 30. Sledujte si teda trasy a zastávky, aby ste nemali problém s orientáciou.

V tomto príspevku venujeme špeciálnu pozornosť dvom múzeám, ktoré zvýrazňujú obdobia, ktoré prelomovým spôsobom odrážali boj s bariérami transportu po severných morských prekážkach, ktoré sa zdali vo vtedajších časoch ako nedostupné. Jedno je o „ríši“ z čias starších než milénium a druhé z konca 19.teho a začiatku 20.storočia, kedy bola znova túžba vydať sa po stopách záhadnej a hrdinskej Frankovej výpravy.

Vikingskipshuset

Múzeum vikingských lodí je hlavnou kultúrnou atrakciou Osla spolu s Munchovým obrazom Výkrik či budovou štátnej opery. Budova v tvare kríža pripomína predĺženú domovú výstavbu komornejšieho charakteru. Bola skonštruovaná pre potreby dĺžok nájdených lodí (ktoré sa našli od r. 1903+), a ktorá ich následne zastrešila.

Pred vstupom do múzea nájdete po ľavej strane nájdete kabínky na veci, v ktorých si vyberiete voľnú skrinku, zadáte 4 miestny kód, a môžete si doň uschovať teplé bundy. Pred budovou sa týčia sochy Anne Stine a Helge Ingstadovi. Samotný vstup do múzea je pre dospelého 100 až 120 NOK (10 až 12 eur).

Audiovizuálne efekty skúša po úspechoch múzea Fram aj Vikingskipshuset. Múzeum sa má v budúcnosti značne rozšíriť aj v digitálnej inovácii.

Múzeum má pôdorys ležatého kríža. Úvodná časť A a B je určená na kúpenie vstupného a prehliadky suvenírov a malých pozorností pre turistov. Z 5 metrovej diaľky na vás zazerá obrovitánska loď Oseberg s vytvarovanými a dopletenými krídlami, typickými črtami vikingských lodí. Po podlhovastej chodbe sa zo stredu môžete pozrieť na všetky svetové strany a dohliadnete na všetky kúty múzea. Niekomu to nestačí, ale keď prejdete všetkými zákutiami, po schodoch, z vrchu a z viacerých uhlov nazriete na tú majestátnosť vôkol seba, prídu vám lode ako zázrak, akoby boli zoslané z nebies.  

Takže poporiadku, miestnosti A a B sú hneď vidieť ako vstúpite do múzea. Ak prejdete úplne nakoniec chodby, ste v miestnosti E, kde sú stredoveké drevené ornamenty za presklenými sklami (napr. drevený vozík či hadia drevená tyč). Ak sa ale vrátite opäť do stredu, čiže medzi miestnosťou B a E, tak z oboch strán môžete navštíviť zvyšné lode (miestnosti C, D).

Miestnosť E

Po pravej strane sú tie menšie (dokopy 3), z ktorých najvýraznejšia je zrekonštruovaná ruina lode Tune. Pri našej návšteve hralo virtuálne plátno na stenách, vzbudzujúce zašlú slávu stredovekých Vikingov.

Po ľavej strane ohromí snáď ešte väčšia loď než Oseberg a to Gokstad, kde rovnako vidíte adaptabilnú loď na strednodlhé výpravy s vyrezanými miestami na veslovanie pre desiatky moreplavcov. Týmito loďami prebiehali výpravy až k najsevernejším obývaným miestam na zemi toho času. Vikingovia sa zdržiavali svojho času aj na severoamerickom kontinente dávno pred Kolumbovou výpravou.

Nový interaktívny projekt múzea plánuje rozšíriť kapacitu haly o nové oblúkové priestory, kde pravdepodobne doplnia niektoré archeologické exempláre a vytvoria digitálne projekcie (niečo v štýle múzea Fram, ktorý nadchýna sofistikovanou štruktúrou). Atmosféra Vikingskiphuset je jedinečná a jeho rozšírením sa podľa nášho úsudku na magickej atmosfére stredoveku nič nestratí, pokiaľ výstavba, ktorá sa plánuje na rok 2025, ujme tím správnych a šikovných návrhárov.

Foto: Martin Hladký, 9múz

Fram

Po ceste z lodného múzeá vikingských lodí, alebo skrátka, ak ste mali program inde, prejdete hlbšie ostrovčekom Bygdøy, narazíte pred mólo, kde sa týčia ďalšie nezabudniteľné výstavy. Kon-tiki múzeum či Maritime stoja za povšimnutie, ale sofistikovanosťou sa Fram blíži k európskej špičke.

Víťaz „certifikátu perfektnosti“ od hlasujúcich v tripadvisor za rok 2018 a Museums Heritage award za rok 2013 má výborne prepracovaný koncept výstavy. Pýši sa tým, že ho môžete navštíviť 365 dní v roku, čo vám uľahčí možnosti pri navštívení Osla. Vstupné stojí okolo 120 nórskych korún (12 eur) pre dospelých a 50 NOK (5eur) študentov.

Menšia z dvojice lodí Gjøa, ktorá šla na severný pól o pár rokov skôr než legendárna Fram.

Hneď pri prepážke pri zaplatení vstupného vás nasmerujú, alebo skôr odporučia pozrieť si krátky dokument o polárnych expedíciách, aby ste mali možnosť vstrebať základnú os informácií, pokiaľ ste tak neurobili do vašej cesty. Nasadíte si slúchadlá a zadajte si na manuály jazyk, pretože bez tohto úkony nebudete počuť dabing k filmu. Na vlastné oči a uši zistíte, prečo sú Fridtjof Nansen, Otto Sverdrup, Oscar Wisting a Roald Amundsen tak uznávaní a čo všetko dosiahli. Čo načal jeden, to dokončil druhý, tretí a štvrtí. To isté s loďami a metódami ich konštrukcií.

Ešte predtým, než vojdete do miestnosti s malou kinosálou alebo tesne po projekcii, tak vidíte prvý výstavnú loď, krásne vysvietenú Gjøa, ktorou sa plavili expediční odvážlivci severozápadnou pasážou Arktídy. Využitím stien môžete čítať sprievodné texty k historickým fotografiám, vidieť zbierky či imitácie polárnej zvery. Funguje tu systém výťahu a všetko si môžete prezrieť z rôznych perspektív (nevynechajte audiovizuálnu komnatu simulujúcu neúspešnú Scottovu výpravu na južný pól).

Nezabudnite však vyjsť naľavo, miestnosťou, ktorou dorazíte až k samotnej lodi Fram. Je tam temnejšie, pútavé digitálne divadlo vám priblíži atmosféru existenciálnych výprav. Fram bola najpevnejšou, drevom vystavanou loďou na svete. Slúžila k expedíciám na dlhé trate v okolí hraničných pásiem ľadovcovej pevniny a morského oceánu. Choďte až na palubu a do kajút, kde vás čaká skutočne zaujímavá púť po vlastných.

Foto: Martin Hladký, 9múz

Vikingskipshuset je miestom, kde sa chce každý dostať a nasýtiť sa neprekonateľnou atmosférou. Fram je naopak výživnejším a variabilnejším miestom. Odporúčame obe. A nielen to. Oslo ponúka diverzifikované možnosti kultúrneho vyžitia. Za všetkým stojí výborný koncept a rekonštrukcia daných priestorov.

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.