Cestovanie Zaujímavosti

Môj pobyt na Islande 1

Ahojte, moje meno je Ivona Feldmárová a túto jeseň nastupujem do maturitného ročníka bilingválneho španielsko-slovenského gymnázia, ale keďže ma to odjakživa ťahalo spoznávať stále nové a nové veci, minulý rok som strávila na výmennom pobyte na Islande, kde som žila s miestnou rodinou a navštevovala školu s vyučovaním v islandčine. Počas tohto roku som sporadicky písala o rôznych drobnostiach a osobných postrehoch na mojom blogu a tieto články si tu teraz máte možnosť prečítať ako tak trochu iný, ne-encyklopedický pohľad na krajinu ohňa a ľadu.

25. august 2014

Hæ!

Dosť ľudí sa ma vypytuje, čo a ako, tak som sa rozhodla, že sem-tam napíšem nejaký článoček o tom, ako sa mi v tejto ďalekej zemi darí.

V prvom rade, je tu krásne. Keď som z lietadla prvýkrát zazrela pevninu, bola som unesená. Nechcem tu písať žiadne gýčové kecy, ale keď som videla tú čiernu zem popretkávanú riekami a v zápäti obrovský biely ľadovec, nadobudla som vnútorný pocit, že som tu asi správne. A že všetko bude okej.

Na letisku nás čakali dobrovoľníci AFS, s ktorými sme potom autobusom šli na miesto úvodného sústredenia. To bolo úplne super, stretli a spoznali sme sa všetci exchange študenti. Sústredenie sme mali v škole v mestečku, kde aj bývam, ale neboli v nej sprchy, takže jediná možnosť osprchovať sa bola pri bazéne, ktorý je hneď v budove oproti. Tak sme si hneď pekne vystúpili všetci z našich comfort zones, keďže do spŕch musí ísť človek úplne nahý, čo, zdá sa, pre Islanďanov je celkom prirodzené. Vraj sú zo začiatku k ľuďom uzavretí, ale nahota im neprekáža.

Island z lietadla

Island z lietadla

Pre tých, ktorých to trápi: áno, už som začala jesť mäso. (A keď sa vrátim, zas prestanem. :))

V nedeľu popoludní si po nás prišli rodiny, všetci sme z toho boli úplne vynervovaní a ja celkom možne aj najviac. Ale všetko je super, mám úplne zlatých rodičov a dve prítomné mladšie sestry (tá tretia je teraz v USA, takže sme sa ani nestretli). Každopádne, trápneho ticha som sa vôbec báť nemusela. O 2-ej si po nás prišli, na 4-tú sme už išli na rodinnú narodeninovú oslavu, kde som hneď stretla host-dedka a kopu ďalších príbuzných, o ktorých ani netuším, v akom príbuzenskom vzťahu sú (funny fact: islandčina má len jedno slovo pre strýka, synovca a bratranca). No a na 8-mu sme už s mamou a sestrou mierili na koncert Justina Timberlakea. Ja viem, som na Islande tri dni a už som bola na koncerte JT-ho. Mám tú najlepšiu rodinu na svete. (Host-rodinu, neurážajte sa teraz doma.) A keďže som to ja, pred halou sa mi podarilo vraziť do predsedu najväčšej islandskej politickej strany. Ale to tu asi nie je nič nezvyčajné, každý pozná každého a slávny človek nemá na ulici žiadny problém s nežiadanou pozornosťou.

Letisko

Letisko

A už iba stručne, lebo som lenivá. Dnes som bola prvý raz v škole a trošku som videla aj z centra Reykjavíku. Fakt som sa školy bála, to bol zatiaľ asi najhorší stres tu. Ale našťastie som stále s tou istou triedou a ľudia sú fakt zlatí, takže to bolo celkom v pohode. Teda až na to, že som si musela odsedieť sedem hodín. Ale zas, na španielčine som zjavne najlepšia 😀 No a chémia, čo vám poviem, keď sa v záplave islandských slov na tabuli zrazu objaví: P.V=n.R.T, človek sa hneď cíti ako doma. Dokonca sa mi podarilo vypočítať príklad!

Koncert

Koncert

A už sa mi fakt nechce, takže bless!

Ivonka

(Oh, a dnes sme so sestrami robili šišky zo slovenskej kuchárky!)

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz