Film & TV Filmové kritiky a analýzy Kultúra & umenie Lifestyle Móda

Móda a štýl vo filme Leave Her to Heaven (1945)

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Film režiséra Johna M. Stahla patrí do žánru noir, ktorý je obvykle spájaný s čiernobielym vizuálom. Leave Her to Heaven je ale filmom farebným (natočený v technicolor), čo dáva vyniknúť kostýmom hlavnej ženskej postavy Ellen Bernet, ktorú stvárnila Gene Tierney.

Nie sú to ale iba kostýmy, ktoré sú vynikajúce, ale celý filmový vizuál. Spolu s hereckými výkonmi hlavných postáv stavia napínavý príbeh do sveta, ktorý miestami pôsobí až umelo dokonale, čo pridáva mysterióznej atmosfére desivý nádych.

Ellen Bernet je ženská femme fatale. Krásna, ale nebezpečná, vykonávajúca prekvapivo chladne a bezcitne kruté činy, aby dosiahla svoj cieľa. Gene Tierney túto rolu zvládla bravúrne a vo filme podala strhujúci herecký výkon.

Kostými pre postavu Ellen navrhla Kay Nelson a prevedením dokonale reflektujú eleganciu a módne trendy 40-tych rokov 20. storočia. Ellen sa oblieka do prepychového koženého kabátu, blúzok s vypchávkami, čo im dodávalo na šírke pliec, širokých nohavíc s vysokým pásom, dlhých sukní, či károvanej košele. Kostýmy dotvárajú starostlivo vybrané doplnky. Všímať si možno napríklad klobúky.

Film  sa tiež preslávil scénou odohrávajúcou sa na jazere. Ellen v nej vesluje v loďke spolu s nevlastným bratom Dannym Harlandom, ktorý má postihnuté nohy. Ten chodí do jazera pravidelné plávať aby raz mohol ukázať svojmu staršiemu bratovi ako ho celé prepláva. Ellen je ale jeho existenciou otrávená a tak, keď sa začne Danny v jazere topiť, s chladnou tvárou ho nechá spadnúť pod hladinu.

Desivosť scény podčiarkuje dokonalý vzhľad Ellen. Slnečné okuliare, jemný make-up ukončený červeným rúžom, dokonalý účes a samozrejme kabát s vypchanými ramenami.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.