Film & TV Film 1960-1969 Filmové kritiky a analýzy Lifestyle Móda

Móda a štýl vo filme How to Steal a Million (1966)

Vlado Král
Autor: Vlado Král

V romantickej komédii Williama Wylera z roku 1966 stvárňuje Audrey Hepburn postavu Nicole Bonnet, ktorá je dcérou falšovateľa umenia. V ľahkom príbehu jej hereckého partnera robí Peter O’Toole, ktorý sa vydáva za zlodeja, ale v skutočnosti je detektív, ktorý odhaľuje podvody s umením.

Dej sa odohráva v Paríži a preto tu nie je núdza o nádherné interéry a elegantnú módu. Šatník, ktorý si vo filme Audrey oblieka pochádza z dielne Huberta de Givenchy, jej dlhoročného priateľa. Givenchyho modely sú krásne, jednoduché a elegantné.

Už prvá scéna prináša ikonický outfit s klobúkom v safari štýle, doplnený slnečnými okuliarmi Oliver Goldsmith. Krémové úzka sukňa s blúzkou pôsobí formálnejším a sebavedomejším dojmom a predznamenáva ďalší štýl obliekania.

Vynikajúcim je aj krátky účes, ktorý Audrey Hepburn skrýva pod klobúkom. Jeho autorom je kaderník hviezd Louis Alexandre Raimon, známy pod menom Alexandre de Paris. Tento štýl účesu nazval “Coupe Infante ’66”. O makup sa postaral talian Alberto De Rossi.

Celkový dojem z Audrey je spolu s Givenchyho minimalistickým kostýmom veľmi elegantný a zároveň štýlovo moderný.

Film je plný výnimočných modelov kabátov, ako ružový kabát s nadčasovým strihom a kabát v námorníckom štýle.

Audrey tu strieda elegantné kostými s trojštvrťovými rukávmi,  dlhými rukavicami a úzkymi sukňami a nesmiú chýbať ani malé čierne šaty. Vždy sú majstorvsky ukončené výberom elegantných doplnkov ako sú topánky s nízkym opätkom, oversized slnečné okuliare, typicky zaviazaná šatka, opasok, či šperky a hodinky od Cartier.

Na ďalšom outfite je zaujímavý tvar a prevedenie vykrojenia vačkov z prednej strany sukne a jemné doplnenie celkového vizuálu hodinkami Cartier s oranžovým remienkom.

Zaujme aj výber klobúkov. Okrem spomínaného kúsku v štýle safari tu Audrey má ku kostýmu, ktorý je opäť v námorníckom štýle, biely toka klobúk. Nádherný károvaný kabát zas dopľňa minimalistický čierny klobúčik.

 

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.