Film & TV Kultúra & umenie

Mladý Jean-Luc Godard vyberá 10 najlepších amerických filmov všetkých čias (1963)

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Francúzsky režisér Jean-Luc Godard patrí k navplyvnejším členom Francúzskej Novej Vlny (Nouvelle Vague). Spoločným menovateľom, ktorý spája predstaviteľov tohto smeru je odmietanie tradičných filmových foriem. Dopad Francúzskej Novej Vlny na dobovu kinematografiu možno najlepšie vystihuje nasledujúci Godardov popis: „Do sveta filmu sme vtrhli ako jaskynný muž do Versailles Ľudovíta XV.“ Medzi jeho najznámejšie filmy patria snímky Vivre Sa Vie (1962), Breathless (1960), či Alphaville (1965).

Godard sa okrem točenia filmov venoval aj filmovej kritike a tak v roku 1963 vznikol zoznam najlepších amerických filmov všetkých čias.

Scarface (Howard Hawks 1932)

The Great Dictator (Charles Chaplin 1940)

Vertigo (Alfred Hitchcock 1958)

The Searchers (John Ford 1956)

Singin‘ in the Rain (Kelly-Donen 1952)

The Lady from Shanghai (Orson Welles 1947)

Bigger Than Life (Nicholas Ray 1956)

Angel Face (Otto Preminger 1953)

To Be or Not To Be (Ernst Lubitsch 1942)

Dishonored (Josef von Sternberg 1931)

Tu sa dočítate aké filmy obľubujú Stanley KubrickMartin ScorseseQuentin TarantinoWoody Allen, Francis Ford Coppola, Joon-ho Bong a Arthur C. Clark.

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.