Hudba Kultúra & umenie

Miriam Kaiser: Deň dňu zanechá svoju správu a noc noci zvestuje svoj sen…

Pavel Chodúr

Ako veľmi vám hudba zmenila život? Čo vám do neho priniesla?

Keď som bola malá, prežívala som panický strach z vystupovania. Predstavovala som si, že musí prísť koniec sveta. Naozajstné potešenie z hudby prišlo až na koncertoch s vlastnou tvorbou v dospelosti. Hudbe vďačím naozaj za veľa. Dá sa povedať, že som sa prostredníctvom nej začala naplno rozvíjať po každej stránke. Žijem viac zmysluplne, nemárnim čas zbytočnosťami ako napr. pozeraním televízie. Viac si verím, som komunikatívnejšia, už sa tak neuzatváram pred svetom ako introvert. Som viac praktická, plná nápadov (nielen hudobných) a tiež si viac vážim ľudí. No je toho veľa čo by som mohla spomenúť, ako mi hudba zmenila život.

Od kolaborácií cez osobnejšie skladby, čo je pre vás kľúčové pri tvorení hudby?

Asi sloboda ducha. Nájsť svoje tajné komnaty, o ktorých nás na školách neučili. Byť úprimnou a nehrať sa na niekoho a tiež stále veriť, že ten môj malý nápad bude raz ucelené krásne dielo…

Ako by ste vysvetlili názov vášho debutového albumu Deň dňu?

Tak, že by som ho dospievala:” Deň dňu zanechá svoju správu a noc noci zvestuje svoj sen, bez slov rečí zaletí po okraj sveta, keď chceš ju nájsť nepočuť jej hlas.”

Vaša hudba je pozitívna, hravá, komplexná. Pôsobí ako niečo z dávnych dôb a zároveň to v sebe má akúsi aktuálnu nutnosť vnímať krásu a obklopiť sa ňou. Máte nejakú svoju pieseň, ktorá vás vie vždy nakopnúť, na ktorú ste najviac hrdá, lebo ste dokázali do najmenšieho detailu preniesť to čo ste cítili do hudby a slov?

V prvom rade veľmi ďakujem za hudobný kompliment. Nakopne ma vždy nová pieseň, nová skladba, ktorá sa mi chvíľu zdá byť najkrajšia. Časom sa ukáže, čo je naozaj dobré, napr.spomínaná pieseň Deň dňu nechýba ani na jednom našom koncerte. Je jemná a tajomná, ale nie je príliš melancholická, naopak vyzýva do boja s majestátnym inštrumentálnym koncom.

Skúste nám priblížiť Colour Sounds. Koho to bol nápad. Čo je hlavnou myšlienkou projektu?

Moja hudba bola od začiatku štýlovo rozmanitá, od klasiky cez pop, world music a elektroniku. Tiež sme stavali na netradičnom spojení sláčikových nástrojov s bicími, elektronikou a ženským vokálom. Keď sme pripravovali propagačný materiál nového projektu Colour Sounds pre zahraničné koncerty, oslovila som dokumentaristu Branislava Molnára, o ktorom som vedela, že má aj krásne fotky zo slovenskej prírody. Chcela som aby mi poslal 2,3 fotky na náš nový singel Plameň. Braňo namiesto fotiek postrihal na hudbu svoje natočené zábery zo Slovenska. Vznikol z toho krásny videoklip a postupne sme začali rozmýšľať ako spojiť hudbu s obrazom… Tak nejak vznikol názov COLOUR SOUNDS MIRIAM KAISER. Všimla som si, že každé slovo má šesť písmen, prišlo mi to ako dobré znamenie 🙂

Bude vystupovať aj na World Music Festival Bratislava. Na čo sa môžu diváci od vás tešiť?

Na to najlepšie z world music. Posledný rok som mala možnosť viac sa venovať hudbe, ktorá je inšpirovaná ľudovou melodikou. V novembri vydávame tretí album, ktorý sa bude volať Tanec strún Miriam Kaiser trio. Tentokrát ponúkam minimalistickejšie obsadenie, ale viac zvukových experimentov. Novinkou v tvorbe je využívanie loopera, čo je vlastne vrstvenie zvukov. Vďaka nemu možem aj v malom obsadení vytvoriť plnohodnotný zvuk väčšieho sláčikového telesa. Na druhej strane chcem aby niektoré skladby zostali jednoduché, čisté, také ženské.

Ako vnímate vy takýto druh festivalov? Prečo sú podľa vás dôležité a prečo by sme si ich nemali nechať ujsť?

Sú plné života, úprimnosti, národného cítenia a dobrej hudby. Stretnete tam veľa milých ľudí aj z odbornej verejnosti a dozviete sa veľa užitočného o hudobnom priemysle. Takže kto to myslí s hudbou vážne, určite by si ho nemal nechať ujsť.

A posledná otázka: Kedy sa vám najlepšie tvorí?

Keď som sama doma, kľudne aj medzi štyrmi holými stenami.

O autorovi

Pavel Chodúr

Pavel Chodúr

Študoval na VŠMU odbor Umelecká kritika a audiovizuálne štúdia. Tu sa začal venovať písaniu scenárov. Je podpísaný pod prvú slovenskú adaptáciu komiksu v réžií Romana Gregoričku Orfeova pieseň. Venuje sa kreatívnemu písaniu, réžií svojich vlastných diel, herectvu. Rád cestuje a píše o svojich cestách denníky. Niekoľko rokov fungoval v amatérskom divadle ako scenárista a herec a v súčasnosti pracuje pre castingovú agentúru Cine-jessy tiež na pozícií kreativca. Inak vo voľnom čase číta, píše, pozerá, počúva a keď mu zostane chvíľa voľného času ide sa prejsť.