Film & TV Kultúra & umenie Ostatné

Mimi a Líza vyrážajú do Francúzska

Príbehy dvoch nerozlučných kamarátok Mimi a Líza spoznajú deti vo Francúzsku. Populárny rozprávkový seriál uvedie do kín 6. apríla distribučná spoločnosť Cinéma Public Films. V 45 minútovom pásme premietnu rozprávky z prvej série: Tmy sa nemusíš báť, Kam zmizol tieň, Tety z pexesa, Agent vitamín, Zbohom farba siváNeviditeľná ryba.

Distribučná spoločnosť Cinéma Public Films pôsobí na francúzskom trhu od roku 1989. Zameriava sa na audiovizuálnu tvorbu určenú pre mladé publikum. Už jedenásť rokov sa popri distribúcii sústredí aj na vzdelávanie tých najmenších. Preto okrem filmu ponúka učiteľom a deťom aj špeciálne materiály, prostredníctvom ktorých im príťažlivou formou približuje obohacujúce momenty z premietnutých rozprávok. Projekcie Mimi a Líza budú spestrené kreatívnymi hrami s hmatovým pexesom Memonik, ktorého autorkou je slovenská dizajnérka Nikoleta Čeligová. Deti si budú môcť aspoň na chvíľu vyskúšať, aké je to vnímať svet so zatvorenými očami.

Rozprávkový seriál Mimi a Líza zaujal distribučnú spoločnosť Cinéma Public Films vďaka posolstvu, ktoré v sebe prináša. Cez veselé dobrodružstvá dvoch kamarátok spoznávajú deti svet nevidomých. „Uvedomujú si, že aj keď sa na veci pozerajú odlišne, nie je medzi nimi žiadny rozdiel,“ vysvetľuje autorka projektu Katarína Kerekesová. „Je úžasné sledovať deti, ako sa snažia prísť na to, aké je to vnímať predmety okolo nás hmatom alebo cez vône.“

V marci si to budú môcť vyskúšať aj najmenší diváci na Slovensku počas Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest, ktorý vo svojom programe od 17. – 23. 3. 2016 ponúkne Filmový kabinet deťom venovaný práve Mimi a Líze.

Rozprávkový seriál Mimi a Líza mal premiéru vo vysielaní RTVS počas vianočných sviatkov v roku 2013. O dva roky neskôr televízia odvysielala druhú sériu. Okrem filmového spracovania sa s príbehmi dvoch kamarátok stretli deti aj v knižnej podobe a rozhlasových rozprávkach na Rádiu Regina. Projekt Mimi a Líza vznikol v koprodukcii produkčnej spoločnosti Fool Moon, RTVS a štúdia ekran aj vďaka podpore Audiovizuálneho fondu SR. Rozprávkové knihy vyšli vo Vydavateľstve SLOVART s podporou Ministerstva kultúry SR.

Mimi & Líza

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz