Zaujímavosti

Meteorický roj Perzeidov pripraví tento rok nevídané divadlo

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Dnes veľmi populárny meteorický roj Perzeidov možno sledovať každoročne približne od 20. júla do  20. augusta. Perzeidy sú rýchle jasné meteory, ktoré do atmosféry Zeme vlietajú rýchlosťou až 59 km/s. Pri lete atmosférou za sebou často zanechávajú svetelnú stopu. Názov meteorického roja Perzeidov je odovdený od miesta na oblohe v súhvezdí Perzea (z antickej mytológie známeho napríklad bojom s Medúzou), z ktorého zdanlivo vylietavajú. Svoje vedomosti o meteorických rojoch si môžete otestovať v kvíze na konci článku.

PerseusUmelecké vyobrazenie súhvezdia Peresus a pohľad naň v skutočnosti

Čo vieme o Perzeidoch z histórie?

Z histórie sa o Perzeidoch dozvedáme už z čínskych záznamov z roku 36 po Kr. kedy bolo zaznamenaných viac než 100 meteorov. Ďalšie početné  záznami z 8 – 11stor. sa zachovali okrem Číny aj v Kórei a Japonsku. V Európe podal správu, že pozoroval v auguste roj meteorov, ktoré vyletovali zo súhvezdia Perzea, Belgičan Adolphe Quetelet až v roku 1835. V 60. rokoch 19. storočia taliansky astronóm Giovanni Schiaparelli vypočítal dráhu prúdu meteoroidov, ktoré spôsobujú meteorickú sprchu, a zistil, že sa zhoduje s dráhou kométy Swift-Tuttle (1862 III). Tento objav znamenal, že bola prvýkrát zistená genetická súvislosť meteorického roja s materskou kométou.

swift_tuttle_orbitObrázok ukazuje obežnú dráhu kométy Swift-Tuttle, bod kedy ňou prechádza Zem a postavenie súhvezdia Perseus

Koľko padajúcich hviezd uvidíme tento rok?

Čísla o tom, koľko meterov možno pozorovať v priebehu hodiny tento rok sa líšia. Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied predpokladá, že tento rok pozorovateľ môže za hodinu vidieť 15 až 40 meteorov patriacich k Perzeidám. Bill Cook, expert NASA na meteory tvrdí, že tento rok bude extrémne prajný, čo sa týka počtu meteorov, ktoré bude možno pozorovať. Dôvodom je, že Zem sa zrazí s oveľa väčším množstvom metariálu z kométy Swift-Tuttle, ktorá je zdrojom meteorického roja, ako po iné roky. Príčinou je silná gravitácia Jupitera, ktorá pritiahla prúd úlomkov a častíc kométy bližšie do dráhy Zeme. Zem, ktorá po iné roky prechádzala po okraji tohto prúdu, prejde tento rok bližšie k jeho stredu. To spôsobí, že do atmosféry bude vstupovať väčšie množstvo meteroidov. Pri veľkom šťastí bude možné pozorovať až okolo 150-200 meteorov za hodinu.

svetelne_znecistenieSvetelné znečistenie z augusta 2015 podľa NOAA

Kedy pozorovať meteory?

Meteorický roj Perzeidov sa dá pozorovať približne od 20. júla do  20. augusta. Vrchol v počte padajúcich meteorov za hodinu dosiahne medzi 11. – 13. augustom. Meteory budú zdanlivo padať zo súhvezdia Perzeus a sledovať ich možno od 10 hodiny večer. Najviac ich bude prechádzať atmosférou po polnoci, preto je najlepšie sledovať ich medzi polnocou a svitaním. Najlepšie miesto na pozorovanie meteorického roja nájdete mimo mesta, v prostredí s čo najnižším svetelným znečistením. Ľudskému zraku potom trvá približne 30 minút kým sa prispôsobí na tmu, a čím dlhšie budete oblohu pozorovať, tým viac meteorov uvidíte padať.  Ak budete mať šťastie uvidíte 100-150 meteorov, čiže tak 2-3 v priebehu minúty.

[os-widget path=“/vladokr%C3%A1l/na-ko%C4%BEko-sa-vyzn%C3%A1te-v-meteorick%C3%BDch-rojoch“ of=“vladokr%C3%A1l“ comments=“false“]

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.