Hudba Kultúra & umenie

Max Bazowski: nový vietor na hudobnej scéne

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Ako vznikla kapela Max Bazowski?

Stretli sme sa v pajzli na koncerte a dohodli sme sa že si zajammujeme. Vtedy sme ešte nemali speváka, ale klaplo to.

Vaša hudba je označovaná ako indie-rock.  Pri počúvaní vašich skladieb v nich možno zachytiť viacero vplyvov. Charakteristické pre vaše skladby je aj časté využitie priestorových efektov ako echo, ktoré dodáva hudbe určitý “snový” character. Kde hľadáte inšpiráciu, kto píše texty a ako u vás prebieha celkovo proces komponovania?

Každý z nás ma nejakú obľúbenú kapelu, ktorá ho samozrejme do istej miery ovplyvňuje. Čiže vplyvov je veľa. Čo je však dôležité – nikdy nikto neprinesie hotový nápad aj s textom. Vždy skladáme spolu. Samozrejme, u niekoho to začne, náznak nejakej skladby, ale ostatní sa pripoja a tvoríme spolu. Ak vidíme, že ten nápad za niečo stojí, tak sa ho chytíme a každý z nás si nájde svoj priestor. Texty píše v prvom rade náš spevák s menšou pomocou basgitaristu, v tomto si rozumejú a navzájom sa dopĺňajú.

Vaše pesničky majú melancholický nádych. Čo chcete svojou hudbou povedať, aký odkaz je v nej “zakódovaný”?

Zakódovaný odkaz nemáme, jednoducho robíme hudbu ktorá nás baví… a nech si v nej každý nájde to čo chce, o tom to je.

Čo pre vás znamená hudba?

Sme len partia piatich chalanov, ktorá rada chytí vo voľnom čase do ruky nástroj a jednoducho hrá, rozmýšľa, vyjadruje cez hudbu svoje momentálne pocity, nič viac. Všetci ľudia počúvajú hudbu, aj tí čo nehrajú v kapele alebo nevedia hrať na hudobný nástroj. Pre väčšinu hudba znamená veľa. Je to jedno, všetci sme na tom rovnako.

Max_Bazowski_2

Kto sú vaše hudobné vzory, ktoré vás inšpirujú?

Každý z nás má niečo vlastné a všetci radi spoznávame či už nové zaujímavé kapely, alebo staré klasiky. Každý z nás má tiež nejakú svoju srdcovku. Všimli sme si, že v zopár článkoch o nás písali ako nás ovplyvňujú kapely The Verve, Foals alebo The Doors. Sú to hovadiny. Samozrejme, že máme radi tieto kapely, ale ako umelcov (ak sa máme považovať za umelcov) nás ovplyvňuje v podstate všetko. Nesnažíme sa robiť hudbu podľa niekoho alebo opakovať istý štýl.

Na hudobnej scéne pôsobíte pomerne krátko. Pokiaľ sa nemýlim tak približne rok. Vydali ste niekoľko singlov no stále čakáte na svoj debutový album. Napriek tomu sa vám podarilo získať cenu na Radio_Head Awards a budete hrať aj na festivaloch Pohoda a Grape. Ste teda celkom úspešná mladá kapela. Čo stojí za vašim úspechom, a čo by ste poradili iným začínajúcim kapelám?

Za cenu, ktorú sme si odniesli z RHA sme veľmi vďační, určite nám to veľmi pomôže aj už aj pomohlo – všimlo si nás tam viac ľudí a na samotné predstavenie boli dobré ohlasy a veľmi sme si to užili. Aj nás to pravdepodobne posunulo na Grape a Pohodu.

Sami sme vlastne prišli z úplnej diery, náš prvý koncert sme zorganizovali minulý rok v Kunove, čo je dedina v blízkosti Senice. Nikto o nás nevedel a snažili sme sa pretlačiť do Bratislavy, hrávali sme všade možne a občas aj zadarmo. Ale bolo nám to jedno, chceli sme sa jednoducho dostať do povedomia ľudí a vzhľadom na to, že budeme tento rok hrať na Pohode, Grape a pod. sa nám to asi celkom podarilo, čo je pre nás úplne neuveriteľné. Keď ste začínajúca kapela a nikto o vás nevie, nečakáte nič, respektíve, neviete čo máte od toho celého čakať. Jednoducho treba hrať, tlačiť sa medzi ľudí. Nikdy neviete ako vás život prekvapí.

Ako to vyzerá s vašim pripravovaným albumom?

To ešte sami nevieme. Momentálne dávame dokopy posledné songy, ktoré nemáme dokončené a pracujeme aj na vylepšovaní starých. Chceme nahrať album, ktorý bude naozaj stáť za to a položí do kolien ľudí, ktorí majú radi našu hudbu.

Vystupovali ste aj na prvom bratislavkom Sofar Sounds, ktorý je špecifický  svojim „komorným“ prístupom k vystúpeniam. Ako koncert prebiehal a aký ste z neho mali pocit?

Veľmi sa nám páčila celková pointa Sofar Soundu. To, že ľudia nevedia na čo vlastne idú.

Max_Bazowski_1

Aký je váš “hudobný” sen, ktorý by ste si chceli splniť?

Každého umelca poteší to, že to čo robí niekoho osloví a nájde sa v tom. Náš hudobný cieľ je osloviť čo najviac ľudí, tým čo hráme. To je najkrajší pocit.

Čo ďalšie chystáte do budúcnosti?

Nahrať album, vypadnúť zo Slovenska, cestovať, hrať, mať kopu peňazí, headlinovať Glastonbury a potom v kľude umreť.

Váš odkaz fanúšikom?

Všetkých vás ľúbime, je nám jedno či si kresťan alebo žid či ateista, alebo máš 20, 30, 40 alebo 80, či si škaredý alebo pekný. Všetkých lúbime.

Novinky o kapele Max Bazowski sa dozviete na ich oficiálnom facebooku. Kapelu môžete sledovať aj na youtube a bandcamp .

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.