Historické okienko Výtvarné umenie

Manet kontra Monet: Rozdiely medzi slávnymi impresionistami

Odlíšiť Manetove obrazy od Monetových dáva zabrať aj ľuďom, ktorí už o umení čo to vedia. Maliarov spájal ich pôvod, umelecký smer, dokonca i názvy diel. V čom teda okrem priezviska tkvejú základné rozdiely? 

Édouard Manet

Édouard Manet (1832 – 1883) sa narodil v Paríži do rodiny bohatého sudca Augusta Maneta. Claude Monet (1840 – 1926) pochádzal taktiež z Paríža, narodil sa v rodine obchodníka Clauda – Adolpha Moneta. Rodičom oboch maliarov sa umelecká kariéra príliš nepozdávala. Manet sa na otcov príkaz začal venovať námorníctvu a Monet mal prevziať rodinný podnik. Napriek nesúhlasu rodičov si však každý vydobyl svoje. Monet začal študovať na umeleckej strednej škole a popri štúdiu si privyrábal kreslením karikatúr. O pár rokov neskôr sa zoznámil s Eugénom Boudinom, ktorý ho učil používať olejové farby. Na naliehanie jeho tety sa zúčastnil kurzu maliarstva. Maľovaniu sa začal venovať naplno v 80. rokoch 19. storočia. Maneta práca námorníka čoskoro omrzela a naďalej sa držal svojho plánu stať sa maliarom. Vstúpil do umeleckých dielní Thomasa Coutura v Louvri. Na rozdiel od jeho kolegu však Manet nebol taký usilovný žiak. S Couturom sa často hádal a odmietal jeho učenie. Napokon od neho po šiestich rokoch odišiel, aby si otvoril vlastný ateliér.

Claude Monet

Pôžitkársky Manet

Édouard Manet bol typickým príkladom mestského šviháka. Rád sa prechádzal mestskými uličkami a pozoroval ľudí, práve v tejto záľube čerpal nápady na svoje maľby. Jeho tvorbu ovplyvnili diela Goyu a Velázqueza, inšpirovali ho aj priateľstvá s významnými osobnosťami – spisovateľom Émilom Zolom a dekadentným básnikom Charlesom Baudelairom. Napriek tomu ho mnohí označovali za „kráľa impresionizmu“, vďaka precíznej práci s farbami a zaujímavým námetom. Samotný maliar sa od týchto tvrdení dištancoval a ani sa nikdy nepridal k žiadnej umeleckej skupine. Manet sa usiloval zachytiť realitu a skutočných ľudí bez akýchkoľvek príkras. Jeho obrazy často poburovali verejnú mienku, napríklad na známej maľbe Raňajky v tráve znázornil nahú ženu sediacu medzi dvomi oblečenými mužmi. Aj keď je v Manetovej tvorbe badať maliarskeho génia, počas života sa mu nedostalo patričného uznania.

Manet – Raňajky v tráve

Rodinne založený Monet 

Claude Monet bol naopak viac uzavretý a uprednostňoval rodinnú atmosféru. Voľný čas trávil väčšinou vo svojim dome v Normandii, kde si vybudoval záhradu s jazerom, ktorá zároveň slúžila ako motív pre jeho obrazy. Jazero a lekná sú v Monetovej tvorbe častými výjavmi. Stretával sa so známymi umelcami tej doby – Renoirom, Bazzilom, a Sisleyom, spolu s nimi ustanovil svetlo ako základ impresionizmu. Postupom času prestal maľovať ľudské postavy, zameral sa na prírodu a slnko ktoré sa v nej odrážalo. Hravosť farieb a experimentovanie so svetlom mu napomohlo k sláve. Monet o priazeň spoločnosti bojovať nemusel. Bol najvýznamnejšou tvárou impresionistického hnutia, v čase jeho najväčšej slávy predával obrazy aj za 12 000 frankov. Práve Monet zaviedol novú techniku maľovania, ktorá potom slúžila ako príklad pre budúcich impresionistov.

Claude Monet – Lekná

Rovnaké, ale predsa iné

Hoci sa Manet snažil od ostatných umelcov odlíšiť, nie vždy sa mu to podarilo, najmä keď sa jednalo o Claudea Moneta. Niektoré ich obrazy sa na seba nielenže podobajú, ale aj nesú rovnaké meno, ako je to v prípade diel Grand Canal v Benátkach. Spoločné znaky si možno všimnúť aj pri Rue Mosnier s vlajkami od Maneta a Rue Montorgueil v Paríži od Moneta. Rozdiely medzi maliarmi sú evidentné v námetoch a štýle maľovania. Monet maľoval hlavne prírodu a krajinky, línie jeho obrazov nie sú jasne ohraničené a dôraz kládol skôr na hru svetla. Manet upriamoval pozornosť na spoločenské javy a ľudí, maľby nie sú natoľko hmlisté a postavy sú jasnejšie znázornené. Obaja boli pokladaní za otcov impresionizmu, no Manetove diela sa viac približujú k realizmu.

Manet – Grand Canal v Benátkach

Monet – Grand Canal v Benátkach

https://steemit.com/art/@aksinya/monet-and-manet-is-the-difference-more-than-just-o-and-a

http://www.artmuseum.cz/umelec.php?art_id=601

http://www.artmuseum.cz/umelec.php?art_id=574

 

 

O autorovi

Romana Hladná

Romana Hladná

Študuje žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Rada leňoší v posteli s dobrou knihou v ruke a príležitostným pohárom vína. Zaujíma sa o literatúru, umenie a históriu, najmä o kuriózne fakty. Zbožňuje antikvariáty a Classical Art Memes.