Kultúra & umenie

LYRICKÝ SLOVENSKÝ JAZZ V NOVEJ CVERNOVKE

Jazz Up je hudobný formát, ktorý pravidelne prináša novinky zo súčasnej slovenskej jazzovej scény do sály Novej Cvernovky. Vznikol s cieľom priblížiť  jazz bratislavskému publiku, odkryť mu ho ako hudobný žáner, ktorý nepatrí len do zadymených jazzových kaviarní a nie je len o impovizácií, polorytmoch a bluesových tónoch, ale často preberá aj prvky z populárnej hudby,  folku alebo soulu.

14.marca o 20:00 v sále Novej Cvernovky predstaví jazzová diva Sisa Fehérová svoj nový hudobný projekt a album Bardo.  Speváčka, textárka a skladateľka vystúpila v Novej Cvernovke po prvýkrát minulý rok z predchádzajúcim projektom Fehero Rocher, ktorý sa hudobne nedotýkal len jazzu, ale aj slovenského folku. Skladby z jej debutového albumu Cirrus v angličtine prezentovali autorkyne vlastné interpretácie domácich ľudových piesní a svojou multižánrovosťou zaujali fanúšikov jazzu, soulu i world music.

Nový album Bardo vznikol vrámci speváčkinej spolupráce s Vladkom Miklášom, slovenským gitaristom, multiinštrumentalistom a skladateľom, ktorý pôsobí aj v kapelách s Katarziou či Bert and Friends, zároveň skladá hudbu pre projekty moderného cirkusu Loosers Cirque Company a jazzovú fusion formáciu Tryptych. Najväčšou inšpiráciou pri tvorbe bola pre hudobníkov slovenská príroda. Hudba na albume je harmonicky navrstvená so špecificky zafarbenými vokálmi, ku ktorým pridávajú silné a aktuálne poetické výpovede. Slovenské texty skladieb sú vystavané z básní Sisy Fehér prelievajúce sa do melódií gitarového sprievodu Vladka Mikláša. Počas koncertu v Novej Cvernovke ich budú sprevádzať poprední hudobníci z pražskej jazzovej a alternatívnej scény – Rasťo Uhrík na kontrabas, Petr Nohavica na bicie, Dan Hasalik na syntetizátor a gitaru.

Bardo sa predstaví v desiatich slovenských a českých kluboch, jeden koncert odohrajú dokonca aj v Paríži. Album vydalo minulý rok vydavateľstvo Slnko records.

 

Lístky sú k dispozícii v predpredaji na: https://bit.ly/2BkvElm

Event nájdete na Facebooku:  https://www.facebook.com/events/535493600187480/

alebo na webe Novej Cvernovky:  https://novacvernovka.eu/program/jazzup-sisa-feher-a-vladko-miklasbardo

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz