Hudba Kultúra & umenie

Londýnsky producent Stephen Budd sa teší na slovenskú scénu

Pred blížiacim sa medzinárodným festivalom World Music Festival Bratislava (WMFB) sa v krátkom rozhovore predstavil Stephen Budd, známy producent, hudobný manažér a neúnavný zakladateľ projektov na podporu hudby, pomoci mladým hudobníkom, oblastiam postihnutými vojnou, aj festivalov mimo Európy. Do Bratislavy príde ako delegát a hosť hudobnej konferencie, ktorá bude súčasťou festivalu 15.16. septembra. Okrem aktívnej účasti na Listening Session a stretnutiach s účastníkmi konferencie sa predstaví aj ako dídžej na afterparty vo Véčku v sobotu 15. septembra. 

So Stephenom Buddom sa rozprávala riaditeľka World music festivalu Bratislava Jarmila Vlčková.

Tvoja kariéra v hudobnom biznise je pozoruhodná. Ktoré úspechy sú pre teba najdôležitejšie, keď sa obzeráš do minulosti?

Vďaka za pochvalu! Myslím si, že najväčšie uspokojenie mi priniesli často práve tie veci, za ktoré som nedostával plat, ale ktoré som robil „z lásky“. Ako projekt Africa Express, ten mi priniesol veľa radosti, alebo v súčasnosti festival One Fest v Londýne, ktorý je takisto neziskovým podujatím a jeho cieľom je pomáhať mladým ľuďom naštartovať kariéru v hudobnom priemysle. Pocit spokojnosti mám aj z koncertných sérií v rámci charitatívneho projektu War Child, do ktorých sa mi podarilo zapojiť mnoho veľkých mien (Ed Sheeran, Coldplay, Florence and the Machine a iní). Aj s projektom Africa Express som zažil veľa úžasných vecí – napríklad spoluprácu a turné Sýrskeho orchestra v roku 2016. Úspešné bolo aj britské koncertné turné na železničných staniciach v roku 2012 (na ktorom sa zúčastnil aj Paul McCartney) a veľa ďalších koncertov a albumov. Zakaždým je to vzrušujúce dobrodružstvo. Tohto roku sme išli napríklad do Johannesburgu a nahrali album s dvadsiatimi mladými juhoafrickými umelcami. Prenajali sme si pozemok s dvadsiatimi chatkami, kde sme spali aj pracovali, to bolo niečo špeciálne. Aj festivalu NH7 Weekender, ktorý som pomáhal zakladať v Indii, sa darí – tohto roku sa konal už po deviaty raz a hralo sa v 20 mestách po celej krajine. Teraz sa angažujem v prípravách festivalu v kórejskej demilitarizovanej zóne (DMZ Peace Train Festival), to tiež vyzerá zaujímavo. Jednoducho každý rok prinesie niečo nové a zvláštne a ja som veľmi šťastný, že sa stále môžem realizovať. Navyše v oblasti hudby, ktorú mám, aj po toľkých rokoch rád.

Zdá sa, že v rámci hudobného priemyslu je dôležité mať inovatívne myslenie. Myslím teraz na Sofar, Africa Express, NH7 Weekender a iné projekty. Je teda kľúčom k úspechu nejaký mimoriadne dobrý nápad alebo je to skôr kombinácia skúseností, vedomostí a marketingu?

Ja si myslím, že najdôležitejšia zo všetkého je vášeň. Môžete sa naučiť rôzne marketingové stratégie a všelijaké iné veci potrebné na to, aby sa niečo úspešne podarilo, ale zapálenie pre vec – to je ten hlavný element, ktorý vám pomôže prekonať všetky prekážky a dosiahnuť stanované ciele.

Si jedným zo zakladateľov Fóra hudobných manažérov (Music Managers Forum, MMF), ktoré je považované za užitočnú platformu na výmenu nápadov a spoluprácu. Ako vnímaš dôležitosť tejto organizácie v dnešných časoch?

MMF prednedávnom oslávilo 25 rokov existencie a už má veľa pobočiek po celom svete. Cítim pri tom naozaj zadosťučinenie. Umelci a manažéri potrebujú koordinovaný hlas v hudobnom priemysle, aby sa dokázali vysporiadať s „mocnými tohto sveta“. A práve MMF sa stalo týmto hlasom, hlavne vo Veľkej Británii, kde máme viac ako 500 členov a pravidelne konzultujeme s vládou. Myslím si, že táto organizácia sa stala neoceniteľnou súčasťou hudobnej scény.

Ako sa mohlo stať, že taký renomovaný manažér, producent a zakladateľ festivalov sa rozhodol prísť na World Music Festival Bratislava? Predpokladám, že slovenská hudba nie je príliš známa vo Veľkej Británii, alebo áno?

Prídem preto, lebo veľmi rád objavujem nové hudobné pramene a talenty a tiež preto, lebo si ma pozvala! 😊

Budeš hosťom hudobnej konferencie, ktorá sa ako súčasť festivalu uskutoční 15.–16. septembra v Bratislave. Si pripravený stretnúť sa so slovenskými hudobníkmi a profesionálmi a prípadne im poradiť?

Veľmi rád sa stretnem so slovenskými kolegami a hudobníkmi, a ak im pritom budem vedieť byť aj nejako užitočný svojimi radami, bude to úžasné.

Návštevníci festivalu sa môžu s tebou stretnúť aj v úlohe dídžeja na afterpárty. Čo si prinesieš?

Mám veľkú zbierku originálnych afrických vinylov zo 70. rokov, hlavne z Nigérie, Konga, Ghany a Južnej Afriky a práve takúto hudbu budem púšťať ako dídžej na afterparty v sobotu večer po 23:00 vo Véčku. Je to parádna párty music, ktorá vás nabudí, tak že neostanete sedieť!

Čo je pre teba najväčším lákadlom pri ceste na Slovensko? Čo by si chcel najviac vidieť, koho stretnúť? Aký druh hudby by si chcel v Bratislave objavovať – tradičnú hudbu, pop, alebo niečo iné?

Priznám sa, že mňa zaujímajú všetky druhy hudby – pop, elektronika a indie, ale aj jazz a worldmusic.

Je niečo v programe festivalu, čo by si určite nechcel zmeškať?  

Okrem môjho dídžejského setu? Najviac sa teším na akúkoľvek živú hudbu – som si istý, že bude výborná.

Ďakujeme ti za rozhovor a za tvoj čas. Dovidenia čoskoro v Bratislave:-)

Viac informácii o festivale nájdete na www.worldmusicfestival.sk
Vstupenky sú k dispozícii na:
Z verejných zdrojov podujatie podporil generálny partner – Fond na podporu umenia. Festival pripravuje  AMITY o.z. s podporou ďalších partnerov ako sú Bratislavský samosprávny kraj, Bratislava- Mesto, Bratislava-Staré mesto, Stredoeurópska nadácia, Hudobný fond a SOZA, Veľvyslanectvo Izraela na Slovensku, Veľvyslanectvo Brazílie v Bratislave, Veľvyslanectvo Španielska, Bratislava Region Tourism, Mestská knižnica a vďaka spoluorganizátorom – Národné osvetové centrum, Bratislava Tourist Board, KZP a DK Zrkadlový háj. Projekt a jeho aktivity sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz