Divadlo Hudba Kultúra & umenie

Leto v Divadle Pôtoň uzavrie hudba Philipa Glassa

Leto v Divadle Pôtoň uzavrie hudba Philipa Glassa

Leto v Divadle Pôtoň uzavrie 25. augusta 2017 koncert Fera Királyho PHILIP GLASS – DANCES. Hudobník sa tam vracia po dvoch rokoch, aby zahral ďalšie raritné skladby amerického minimalistu, ktoré doposiaľ neboli uvedené na Slovensku a málo sa hrávajú aj v zahraničí. Postupne sa v Bátovciach končí aj séria deviatich rezidenčných pobytov, o ktoré mali záujem najmä vizuálni umelci a divadelníci.

Fero Király uvedie skladby Dance Nr. 2 a Nr. 4 pre sólový elektrický organ. Obe vznikli koncom 70. rokov a sú súčasťou väčšieho cyklu piatich tancov, z ktorých ostatné sú určené pre väčší ansámbel. „Pochádzajú z konca Glassovho minimalistického obdobia, sú medzi poslednými dielami, v ktorých Philip Glass pracuje s repetitívnym zvukom s minimom melódií charakteristickým pre jeho rannú tvorbu. Obe skladby majú približne 20 minút a hrajú sa vo vysokom tempe. Zvuk elektrického organu s basovými pedálmi im dodáva nadčasovosť. Skladby z dnešného pohľadu “predbehli dobu”. Je v nich cítiť estetiku, s ktorou dnes pracuje klubová elektronická hudba. Na rozdiel od nej sú však hrané naživo na jedinom klávesovom nástroji a od interpreta vyžadujú obrovské sústredenie a precíznosť,“ povedal Fero Király, ktorý sa rannej tvorbe Philipa Glassa venuje štyri roky.

Súčasťou koncertu bude špeciálne vytvorený videoart Jakuba Pišeka alias VJ Kubriela. Takmer presne pred rokom krstil súbor Cluster ensemble trojalbum minimalistických skladieb Philipa Glassa, ktorý v USA vydalo Glassovo vydavateľstvo Orange Mountain Music a získal výborné ohlasy v britských aj amerických médiách. Fero Király, jeden z kľúčových členov Cluster ensemble, prichádza tentokrát s novým glassovským projektom. Okrem interpretácii súčasnej hudby sa vo svojej tvorbe venuje digitálnym technológiám a ich vplyvu na hudbu. Jeho projekty majú presah do performancií, soundartu a inštalácií. Využíva pri tom nové hraničné experimentálne polohy, vytvára si vlastný softvér a rád spolupracuje na projektoch s inými umelcami.

Projekty Divadla Pôtoň z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Viac informácií nájdete: www.poton.sk

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz