Hudba Kultúra & umenie

Led Zeppelin čelia obvineniu z plagiátorstva pri Stairway to Heaven

Vlado Král
Autor: Vlado Král

Pieseň Stairway to Heaven (1971) od rockovej kapely Led Zeppelin patrí dnes už k legendárnym nahrávkam a pozná ju snáď každý. Mnohí ju dokonca označujú za najlepšiu pieseň aká bola kedy skomponovaná. Stairway to Heaven má rozhodne svoje čaro a už úvodné akordy, ktoré sprevádzajú melodickú linku hranú na flaute, si dokážu veľmi rýchlo svojim mystickým nádychom podmaniť ucho poslucháča. A práve táto úvodná harmonická kadencia je predmetom sporu o plagiátorstve medzi kapelou Spirit a Led Zeppelin.

V apríli tohto roku kalifornský sudca Gary Klausner povedal, že inštrumentálna skladba Taurus (1967) kapely Spirit a Stariway to Heaven sú natoľko podobné, že je potrebné aby tento spor, týkajúci sa porušenia autorských práv rozhodol súd pred porotou.

Žalobu na súde v Los Angeles podal basgitarista Spirit, Mark Andes spolu a Michaelom Skidmoreom, ktorý koná v mene zosnulého gitaristu kapely Spirit, Randyho Craiga Wolfeho známeho ako Randy California (20.2.1951-2.1.1997), ktorý skomponoval skladbu Taurus. Randy Craig skonal pri záchrane svojho topiaceho sa 12 ročného syna.

V úvode k reedícii prvého albumu Spirit, Randy California napísal:

Ľudia sa ma vždy pýtajú prečo „Stairway to Heaven“ znie presne ako „Taurus“, ktorá vyšla o dva roky skôr. Viem, že Led Zeppelin tiež hrali „Fresh Garbage “ počas ich live setu. Boli našim predskokanom na svojom prvom americkom turné.

V žalobe o porušení autorských práv proti Led Zeppelin chceli podávatelia dosiahnuť zamedzdenie vydania albumu obsahujúceho pieseň Stairway to Heaven a získať autorské uznanie pre za zosnulého gitaristu Randyho. Na výhradu, prečo žalobu členovia Spirit alebo ich pozostalí nepodali skôr, bol uvedený ako jeden z dôvodov nedostatok finančných prostriedkov. Priateľ Wolfeovej matkey povedal: „Nikto nemal žiadne peniaze, a mysleli si, že lehota na podanie žaloby už bola premlčaná. Ďalej dodal: „Bolo by pekné ak by Randymu uznali nejaký autorksý kredit“. V prípade, že by žaloba bola úspešná, predchádzajúce honoráre za Stairway to Heaven, ktoré sa odhadujú na viac ako 550 miliónov USD nebudú súčasťou vyrovnania , ale vydavateľ a skladatelia môžu mať nárok na podiel z budúcich ziskov.

Skidmore postavil žalobu na tvrdení, že inšpiráciu zložiť Stairway to Heaven dostal Jimmy Page po tom, čo počul skladbu Taurus na spoločnom turné s kapelou Spirit v rokoch 1968 a 1969.

Obhajca Led Zeppelin povedal, že Wolfe bol profesionálnym skladateľom, ktorý skladal na objednávku a nemal teda v tejto súvislosti žiadne autorské práva. A taktiež, že harmonická kadencia, ktorá bola použitá v oboch skladbách je na toľko „klišé“, že o autorských právach na ňu sa ani netreba baviť.

Sudca ale povedal, že porota našla v prvých 2 minútach piesne Stairway to Heaven značné podobnosti s piesňou Taurus. Túto časť Stairway to Heaven sudca označil za najznámejšiu a najdôležitejšiu. Ďalej Klausner pokračoval, že aj keď klesajúca chromatická harmonická postupnosť patrí k bežnej skladateľskej praxi v hudobnom priemysle, podobnosti v tomto prípade prekračujú túto základnú štruktúru. Ďalej Klausner napísal, že zostáva subjektívne posúdiť koncept a „feeling“ z týchto dvoch diel…

Súdny proces Skidmore vs. Led Zeppelin sa začal práve v týchto dňoch. Čo si myslíte vy?

Zdroje:

https://www.theguardian.com/music/2016/apr/12/stairway-to-heavens-opening-chords-may-have-been-stolen-judge-says

https://en.wikipedia.org/wiki/Stairway_to_Heaven

O autorovi

Vlado Král

Vlado Král

Vyštudoval Hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne pokračuje na tejto katedre ako interný doktorand kde sa venuje výskumu hudobno-historických pamiatok a využitiu nových médií pri ich spracovní. Vo voľnom čase občas prispieva recenziami do rôznych periodík, číta knihy, pozerá filmy a je veľkým fanúšikom seriálu X-Files.