Cestopisy Cestovanie Fotografie Turistika

Kvačianska dolina

Kvačianska dolina spolu s Prosieckou patria k najpopulárnejším a pravdepodobne najkrajším dolinám Liptova. Zdobia ju vápence a dolomity, ktoré sú všadeprítomné. Jej prekrásne kaňonové úseky a bezpečné lesné trasy sú dostupné pre malých, dospelých, dokonca aj pre psov a celé rodiny. Náročnosť je nízka.

Pokiaľ vyrazíte z parkoviska priamo z konca obce, tak sa napojíte na les s vydláždenou cestičkou, ktorú po ľavej strane prechádza horský potok. Čím dlhšie pôjdete, tým sa väčšmi bude rozpínať výškový rozdiel pri tomto pohľade.

Po zhruba 20-25 minút budete po ľavej strane vidieť skalnú roklinu „Jánošíkovej hlavy“. Je to zaujímavo týčiaci sa kamenný monument pripomínajúci zbojníka s klobúkom, akoby vytesaného v štýle Mount Rushmore.

Tesne za týmto úkazom si môžete vychutnať nádherný výškový výhľad z priľahlej vyhliadkovej drevenej „veže“. Ešte krajšiu vyhliadku – Veľký Roháč (od roku 2013) nájdete hlbšie naprieč dolinou, kde už budete prechádzať súvislejším lesom. Vyhliadka pripomína Tomašovský výhľad a dokonca aj scenéria je čiastočne podobná.

Po krátkej pauze sa nasmerujte podľa informačnej turistickej tabuli a strmým klesaním budete zachádzať do samotného „srdca“ doliny. Táto neobyčajná trajektória stúpania a klesania a pritom zachádzania do „tichej“ zóny je fascinujúca.

Povestná „Jánošíková hlava“

Mlyny Oblazy sú miestom nevšednej harmónie a pokoja. Miestni sa tu starajú o drevené domčeky a takisto aj o expozície horného a dolného mlyna (mnohé rekonštrukcie vám stále ukazujú ich usilovnú činnosť). V neposlednom rade aj o zvieratá (kozy či sliepky).

V blízkosti dolného mlyna máte k dispozícii „živú“ prehliadku s tabuľami, ktoré vám priblížia históriu mlyna a procesy, ktorými si prešiel a ktoré sú náplňou jeho činnosti. Hneď v blízkosti sa tu nachádza aj obchodík so suvenírmi, kde môžete prispieť kúpou a aj prakticky prispieť na udržiavanie týchto objektov.

Asi päť minút ďalej (Borovianka „nad“ mlynmi) máte možnosť vidieť Ráztocký vodopád. Kvačianska dolina ponúka možnosť napojenia sa na Prosiecku dolinu. O „ideálne“ napojenie sa ale dopredu uistite. Radšej si pred cestou vyhľadajte trasu, akou sa na vychádzku vydáte.

Kvačianska dolina je krásnym miestom. V každom ročnom období ponúka úplne odlišné expozície a má aj iné čaro. Pevne veríme, že toto miesto bude prekypovať turistickou obľúbenosťou a žiadne „vonkajšie vplyvy“ ju neohrozia.

 

Foto: Martin Hladký

« 1 z 2 »

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.