Cestovanie

Ktoré miesta na Zemi by ste chceli jedného dňa navštíviť? Pýtali sme sa aj našej redakcie…

S cestovaním je to ako s ostatnými túžbami: ak na ne nazbierame potrebné prostriedky, náladu a rozplánujeme jej praktickú realizáciu, nezaváhame ani minútu, aby sme ju jedného dňa aj uskutočnili. Vidieť krásy sveta láka každého z nás, ale ktorému veľkolepému skvostu by sme dali prednosť pred tým druhým? Opýtali sme sa 2 členov našej redakcie a veľmi radi sa podelíme na fb stránke aj o vaše nápady a postrehy 🙂


Martin Hladký

West Highland Way (Škótsko)

Fotka: Glen Coe

Okružná púť po severnom Škótsku pre mňa vzbudzuje jednu z najpríťažlivejších ciest, aké by som chcel absolvovať. Rozmach prírody, rôznorodosť pahorkatinového terénu, farby, severské oázy, samota a vlastne všetky tieto krásy spojené s nádhernou krajinou vypĺňa táto mimoriadne obľúbená trať. Obsahuje približne 154 km a dá sa zdolať zhruba za 6-7 dní. Pred alebo po jej absolvovaní by som si doprial návštevu Edinburghu či Glasgowa, po každom dni na mapke hľadal v lepšom prípade teplý hostel alebo dáky kemping a bojoval deň čo deň s tamojším odpudivým hmyzom – mudges.


Kilimandžáro (Tanzánia)

Fotka: Michele Burgess

Pochopiteľne, že obľubujem aj more, ale mojim ďalším výberom by bol výstup na Kilimandžáro, ktorý sa v Africkom podnebí skutočne až majestátne vyníma. Tento výlet by stál podstatne viac a i dĺžkovo a časovo prebieha v niekoľkých fázach. Po jeho zdolaní by som rád zašiel na tamojšie safari a navštívil kus Tanzánie alebo Keni. Bohužiaľ, globálne otepľovanie spôsobuje mimo iného i roztápajúci sa ľadovec a úbytok snehovej pokrývky, ktorý najvyššej hore Afriky rozhodne do blízkej budúcnosti nepridáva na atraktivite.


Východ (India, Indonézia, Japonsko)

(Hampi, Karnataka – India, Thomas Cook)

Východný kontinent sa v mojich očiach vyníma ako studnicou exotickejších tradícii a zvykov a veľmi ma láka navštívenie miestnych pomerov. Či už Japonsko, Hong Kong, pralesná Indonézia alebo chudobná, ale duchom bohatá historická exkurzia po dnes tak zmietanej Indii. Tajomné zákutia architektonických skvostov, mramorové paláce, prepojením prírody a ťažkého životného údelu (čo nie je nič príjemným, ale človek aspoň zistí, akým životom sa miestni musia potĺkať). Latinská a stredná Amerika ma takisto nemenej fascinuje.


Aljaška (USA)

Clarkie Photography

Keď ruský cár v roku 1867 predal Aljašku Američanom v ekvivalentnom prepočte za niekoľko miliónov dolárov, spravil nezvrátiteľnú chybu. Musel byť príliš sebestredný a krátkozraký. Aljaška napriek príslušnosti pripomína skôr život v Kanade a jej rasová rozmanitosť má nevyčísliteľnú hodnotu. Mať tak príjemnú chatku (pri troche šťastia motel alebo penziónik) s krbom a nadúvať plných dúšok jednej z najčistejších krajín sveta. Z amerických veľkomiest keby si mám vybrať, chcel by som navštíviť Boston.


Slovensko

Kto nepozná svoju rodnú vlasť, akoby neexistoval. Slovensko je nevyčerpateľným zdrojom národných parkov a chránených územných oblastí a kiežby si ľudia za tie smiešne mzdy mohli dopriať väčšieho „luxusu“. Vymenovávať pohoria, rieky, rokliny, nížiny, kotliny, ľudové výdobytky je na siahodlhú diskusiu. A jednoznačne je potrebné si najväčšie krajinné poklady chrániť, lebo všakovaký špekulanti a finančníci nám predajú aj posledné kúsky zeme (o pitnej vode nehovoriac).


Pavel Chodúr

Japonsko

Worldstrides

Pre mňa srdcová záležitosť. Od svojich študentských čias som prepadol kúzlu filmov Akira Kurosawu a odvtedy to bol nekonečný kolotoč japonských filmov a snaha dostať sa aj k množstvu iných kultúrnych, gastronomických a literárnych aspektov tejto krajiny. Dôvod prečo Japonsko je celkom jasný. Má pre mňa charakter niečo uzatvoreného v čase, čo si žije svojim vlastným životom, kde sa kultúra a história skĺbila s modernizmom a pokrokom a pritom zo všadiaľ cítiť nezabudnuteľnú atmosféru akú toto skĺbenie ponúka. Jedlo zbožňujem, saké rovnako a prechádzka po okrajových častiach Tokya alebo len popíjať zelený čaj na Honšú z výhľadom na horu Fudži je mojim snom.


Dharamsala – India

India.com

Indiu som navštívil niekoľko krát. Prešiel som si známe miesta, stretol sa s chudobou, bol konfrontovaný so smrťou viac krát než by mi bolo príjemné. Aj napriek tomu mi ale niečím India učarovala. Vône a chute vo mne dodnes vzbudia túžbu vrátiť sa tam. Hlavne ak prechádzam okolo indickej reštaurácie. Dharamsala je ale miesto, ktoré má prevažne budhistický charakter( je to sídlom Dalajlámu) a je odtiaľ nádherný výhľad na Himaláje. Takto na severe som nikdy nebol. A tá predstava ma láka. Popíjať chai a nechávať indickú hudbu nech zaznieva z reštaurácií a dýchať vzduch, ktorý je na severe úplne iný, ako kdekoľvek inde.


Londýn

Timeout

V Londýne som bol už toľko krát že sa to nedá ani spočítať na prstoch jednej ruky. Upršaná atmosféra, špecifické štvrte a komiksové obchody obrovských rozmerov ma vždy pritiahnu a na nejaký čas nepustia. Londýn je vždy iný a pritom stále rovnaký. Camden patrí medzi moje obľúbené štvrte a keď už idem skúšať nové kuchyne, vždy to robím tu. To že som vyrastal na punku a mám rád všakovaké uličky je už len vítaný bonus


Grécko

herb.co

Grécko tak trochu z princípu. Skvelá kuchyňa, nádherné more a hoci horúce počasie moc nemusím a už vôbec nie miesta, ktoré sú preplnené turistami, mojim snom je prenajať si loďku a navštíviť každý jeden grécky ostrov. Na tých , kde nikto nežije, by som len ležal pod holým nebom a na tých obývaných a známych, by som si užíval všakovaké pochúťky a užíval si kultúru a milých ľudí. Grécko je pre mňa srdcovou záležitosťou a svojou rozmanitosťou a farbami jedno z najkrajších miest v Európe.


Čína

The Telegraph

Ďalší z mojich cestovateľských snov. Nehovorím teraz o Hong Kongu a Pekingu a iných mestách v ktorých vďaka smogu nevidíte na špičku svojho nosa. Hovorím o Číne ako takej. Moja túžba je prejsť si celé vnútrozemie. Vybrať sa po povodí Žltej rieky a stretnúť klasické príbytky obyčajných ľudí v náhorných plošinách alebo zelených údoliach. Žiť na miske ryže za deň. Stretávať mníchov, jesť chrobáky a žaby a snažiť sa pochopiť o čom písali Mo Yen a Gao Xingjian. A tiež vnímať krajinu ako mi ju predstavili Zhang Yimou, Ang Lee a Kaige Chen. A tiež dúfať, že nestretnem tigra :).

A vaše cestovateľské sny sú aké milí čitatelia? Kľudne nám ich napíšte do komentára 🙂

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz