Hudba Kultúra & umenie

Kto potrebuje texty? 3. ročník whoneedslyrics?! festivalu už 13.-14. Mája!

Whoneedslyrics?! festival po roku opäť ponúkne špičku svetového post-rocku či elektronickej hudby, no organizátori tento rok sľubujú silný multižánrový lineup a takisto indoor camping priamo v priestoroch konania festivalu – v DK Lúky v Bratislave. (Rozhovor s organizátorom festivalu Michalom Goňom nájdete TU.)

Headlinerom tretieho ročníka je Britská math-coreová hviezda Rolo Tomassi, ktorá do Bratislavy príde vôbec po prvýkrát. Pred 11 rokmi prišli na scénu a odvtedy lámu hranice žánrov. Majú na konte 9 albumov, záznam z BBC či účinkovanie na festivaloch ako Download, Reading, Leeds či NovaRock. Skvelú šou sľubuje aj charizmatická speváčka Eva Spence.

Ďalším z headlinerov je post-rocková klasika Her Name Is Calla. Her name is Calla je štvorica multiinštrumentalistov z Veľkej Británie. Magazín NME ich glosuje ako „massive, pastorally apocalyptic music“ a dáva im pravidelne nadpriemerné hodnotenia albumov, zatiaľ čo The Sun im pripisuje jedinečnosť a krásu, ba dokonca hudobný skvost. Prvý album The Heritage vydali až po 4 rokoch koncertovania a tento dlho očakávaný počin je označovaný ako to najlepšie, čo v tej dobe mohlo Anglicko v danom žánre ponúknuť. Od týchto pozitívnych reakcií sa v recenziách veľa nezmenilo a sú stále vnímaní ako veľmi kvalitný Britský vývozný artikel, čomu napovedá aj ich spolupráca so známym labelom Denovali records.


Ako už názov podujatia naznačuje, predstavia sa na ňom umelci, ktorí pri svojej tvorbe „nepotrebujú texty“. To však vôbec nie je pravidlom, na tomto ročníku to bude tak pol na pol. Do metropoly Slovenska tak pricestujú i Rusi I am Waiting For You Last Summer, ktorí vo svojej tvorbe kombinujú indietroniku a post-rock s drum n bassom či dubstepom a jeden z ich členov (Alex Sokolov) je skladateľom hollywoodskej filmovej hudby. Jeho počiny sa dajú počuť napríklad v traileroch k filmom ako Captain America, X-Men: Days Of Future Past či The Winter Soldier. Ďalšími vystupujúcimi sú Bratislavskému publiku už dobre známi Maďarskí math-rockeri Rosa Parks, objav roka podľa najväčšieho post-rockového portálu Arctic Drones –Spoiwo z Poľska či Ruská elektronická kapela White Slaver.

Nezabudlo sa však ani na domácich interpretov. Na festivale tradične nemôžu chýbať domáci The Ills, ktorí iba pred pár dňami vydali nový album s názvom Ornamental or Mental. Ďalšími domácimi vystupujúcimi sú Whithe, 52 hertz whale, Our Stories, Shallov a Acornhoek.

Zaujímavosťou je crowdfundingová kampaň na stránke Indiegogo. Dajú sa na nej získať vstupenky tričká, VIP vstupenky, či dokonca gitara podpísaná všetkými vystupujúcimi z wnl?! festivalu 2016. Link na crowdfundingovú kampaň: indiegogo.com/projects/whoneedslyrics-festival-2016—2

Vstupenky sa mimo stránky indiegogo dajú kúpiť osobne v Bratislavskom klube British Rock Stars (nám 1. Mája 14), alebo sa dajú objednať na e-mailovej adrese wnltickets@gmail.com

Vstupenky sú v predpredaji za 17€, na mieste sa budú predávať za 20€. Takisto sa dajú zakúpiť vstupenky na indoor camping, tie stoja 5€ na obidve noci.

O autorovi

Redakcia 9múz

Redakcia 9múz