Knihy Literatúra

Krst knihy Saturácia II od Adriany Šinka

Pavel Chodúr

Reštaurácia Korzo na Hviedzoslavovom námestí sa z vonku javí ako drobný podnik, len aby návštevníka prekvapila priestranosťou, vkusom a znamenitou atmosférou k akej prispieva aj ústretoví a milí personál. 21. 4. 2016 sa v uzavretej časti koná krst knihy od Adriany Šinka s názvom Saturácia II. Je to v poradí už jej druhý román. Žánrovo ho môžeme zaradiť ako erotický thriller.

Náš svet stojí na príbehoch. Je jedno či ich vidíme v televízí, či príbehy čítame, alebo nám ich pošepká (samozrejme nahlas, aby to počuli aj tí čo idú okolo) naša suseda. Príbehy nás obklopujú a hlavne nás definujú. To čo máme radi, to aký sme, alebo aký by sme chceli byť.

_TMP1820

Keďže každý z nás je individualista, kŕmime sa príbehmi aké nám vyhovujú. Niekto sa potrebuje po ťažkom dni zasmiať tak siahne po ľahkej literatúre. Niekto potrebuje rozmýšľať, tak siahne po tej ťažšej.  Bez rozdielu na to sa ale príbehmi potrebujeme kŕmiť.

Adriana Šinka je možno autorka, ktorú môžeme zo začiatku viniť z toho, že sa v rámci žánru necháva zlanáriť dobou a množstvom podobne ladených príbehov populárnych hlavne u ženského publika. Ale to by sme jej krivdily.

Jej román nie je len o sexe ale aj o vzťahoch. Možno deštruktívnych, možno idylických, ale vždy len o vzťahoch. Vo svojej otvorenosti je úprimná a tak sa jej román môže popýšiť aj explicitnosťou, ale nie na úkor samoúčelnosti. Erotika a násilie je súčasťou našich životov, ale je dôležité aby nebola v príbehu dominantná, ale slúžila ako prvok ozvláštnenia.

_TMP1906

Charaktery v knihe sa nám môžu javiť známe, alebo nám môžu byť úplne cudzie. Každopádne žijú vlastným životom a podávajú nám svedectvá a názory spisovateľky. Tá je možno trochu autobiografická, a určite počúva príbehy šepkajúce (znova pripomínam, že nahlas) susedou, aby skonštruovala svoj svet, dala postavám cieľ na naplnenie a čítateľom predmet záujmu pri prevracaní strán.

Úloha spisovateľa totiž nie je ľahká. Príbeh musí mať hlavu a pätu, musí tam byť niečo skutočné a zároveň niečo neskutočné. Musí mať správnu dynamiku, správny počet slov vo vetách a odvahu odkrývať v čitateľovi tie pocity, na aké by si čitateľ v realite možno netrúfol. Literárne dielo je žijúca vec. Niečo čo sa intepretuje od čitateľa k čitateľovi. Niečo čo nadchne, alebo odradí. Saturácia II je rozhodne dielom, aké si svoju cestu do rúk čitateľov bude raziť plynulejšie a schopnejšie ako tomu bolo v prípade Saturácie I. Spisovateľ sa každým slovom a každou vetou stáva lepším a zrozumiteľnejším a pritom sa snaží vo svojom rukopise obsiahnuť esenciu života.

_TMP2023

Ako tak sedím a počúvam dvojicu hercov Ludwiga Bagina a Karin Haydu (ktorá je zároveň aj krstnou mamou tohto diela), ako predčítajú úryvky z knihy a tým nás pomaly ale isto vťahujú do deja. Je erotický a zároveň drsný a predstavuje vnadidlo pre tých, čo knihu ešte nečítali a vzbudzuje potešenie u tých, čo si ju túžia prečítať čím skôr.

Vidieť a počuť umelca ako rozpráva o svojom diele je pre mnohých podnetné.

Saturácia I a II totiž nielenže vzbudzuje potešenie u svojich čitateľov a je viac ako isté, že si vďaka svojmu štýlu nájde aj nových, ale rovnako je inšpiráciou pre množstvo iných ľudí. Pretože hoci je Slovensko malá krajina a nemá toľko možností pre spisovateľov ako iné štáty, každé dielo čo sa u nás vydá je potvrdením toho, že aj u nás sa dá rozprávať príbehy, obohacovať ľudí a pomáhať im lepšie pochopiť samých seba, alebo iných. Pretože čo je najväčším privilégiom príbehov? Obohacovať naše životy a zároveň ukazovať nám aký sme a ako môžeme byť lepší.

Saturácii II želám veľa šťastia v našom literárnom svete a Adriane Šinka želám množstvo podnetov na ďalší príbeh, ktorý bude stáť za to.

foto: Tomáš Muška

« 1 z 2 »

O autorovi

Pavel Chodúr

Pavel Chodúr

Študoval na VŠMU odbor Umelecká kritika a audiovizuálne štúdia. Tu sa začal venovať písaniu scenárov. Je podpísaný pod prvú slovenskú adaptáciu komiksu v réžií Romana Gregoričku Orfeova pieseň. Venuje sa kreatívnemu písaniu, réžií svojich vlastných diel, herectvu. Rád cestuje a píše o svojich cestách denníky. Niekoľko rokov fungoval v amatérskom divadle ako scenárista a herec a v súčasnosti pracuje pre castingovú agentúru Cine-jessy tiež na pozícií kreativca. Inak vo voľnom čase číta, píše, pozerá, počúva a keď mu zostane chvíľa voľného času ide sa prejsť.