Cestopisy Cestovanie Fotografie Turistika

Krátka prechádzka Zoborom (587 m.n.m.)

Pre každého Nitrančana ale aj ľudí z blízkeho okolia predstavuje Zobor často frekventovanú a navštevovanú lokalitu. Zvykne bývať cieľom rôznych školských exkurzií, študentských výstupov, akciou zberu odpadov, miestom pre bežné odreagovanie a pod. Z vrchu možno pozorovať celé mesto, rieku Nitra, okolitý hrad, Kalváriu, novostavbu Jaguár či historické pamiatky a dostať sa do tejto južnej steny Podunajskej pahorkatiny pritom nie je vôbec náročné.

Samozrejme, k pyramíde (k vrcholu) sa dá prejsť  z viacerých strán. Asi najprístupnejšou a skutočne najmenej náročnou je tá z liečebného ústavu, odkiaľ vedie obojsmerná MHD premávka naspäť do mesta. Ale dá sa tam v pohode zaparkovať. Hneď kúsok odtiaľ vyviera Svoradov prameň. Ale aj priamo z liečebného ústavu vedie viacero trás smerom hore, čiže je na vás, akou trasou sa dostanete k Trom dubom.

Po vyšľapaní k Trom dubom máte za sebou výstup a v okolí priestrannú lúku, odkiaľ už pyramídu skutočne nemáte ďaleko. Záverečným stúpaním cez les a občasné kameňovité a blatové terény sa dostanete k výstupu priamo na vrchol, z kade máte majestátny výhľad na široké okolie. Pozor si ale dávajte, pokiaľ chcete zdolať Zobor, tak od pyramídy ešte musíte zájsť na západ asi  k 30-40 metrovému prevýšeniu, kde zbadáte tabuľu s najvyššou nadmorskou výškou. To je Zobor, aj keď väčšina si ho spája práve s 64 metrovým vysielačom signálu, ktorý bol vybudovaný na prelome 80. až 90. rokoch. Lanovka bola prístupná do roku 1994.

Zobor je najjužnejším štítom pohoria Tribeč a pokiaľ si chcete prechádzku rozšíriť na náročnejšiu turistiku, skúste k Zoboru pridať ešte cestu na Žibricu. Z tadiaľ sa dostanete dole k obci Štitáre a autobusom sa bez problémov dostanete naspäť do mesta. Táto prechádzka vás nikdy neomrzí, tobôž, keď z Nitry nepochádzate. Neodradia vás ani skupinky okoloidúcich, pretože Zobor je sám o sebe miestom pre rekreáciu. Do zhruba 250-300 metrovej nadmorskej výšky tu nájdete obytné domy a chaty. Smerom na Drážovce z bočnej strany pahorku vyčnieva Drážovský kostolík neobyčajného románskeho typu, ktorý rozhodne stojí za návštevu.

Výstup k pyramíde ponúka skvelý výhľad.

3.2. 2018

Foto: Martin Hladký

O autorovi

Martin Hladký

Martin Hladký

Študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu v Nitre a mimo toho sa zaujíma o rôzne úrovne spoločenského poznania. Kedysi aktívnejšie športovanie vymenil za vzťah k filmovému umeniu a umeniu v rôznych jeho oblastiach.